Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Milionové zisky a ztráty memecoinu BALD. Jak do rovnice zapadá Sam Bankman-Fried?

Publikováno
Milionové zisky a ztráty memecoinu BALD. Jak do rovnice zapadá Sam Bankman-Fried?
Zdroj: u.today

Base, blockchain druhé vrstvy postavený kryptoměnovou společností Coinbase, spustil ve zkušebním provozu svůj tzv. testnet v lednu tohoto roku. V polovině července se poté veřejně otevřel i programátorům na základě jimi padaných žádostí. Účast byla zatím mizivá, protože na Base začalo fungovat jen několik projektů.

V sobotu pozdě večer se karta obrátila. Kyptoměnový spekulant @cheatcoiner, zřejmě jako jeden z prvních, tweetnul o memecoinu BALD fungujícím právě na tomto blockchainu a uvedl, že nakoupil 2 % z celkové nabídky všech BALD tokenů.

Mimochodem, cheatcoiner byl dle dalších uživatelů označen za podvodník, který byl zapleten s minulými NFT podvody. O tom ale jindy…

Tweety, jako je ten výše, většinou tvoří krypto-influenceři, kteří přitahují pozornost na maličké a neznámé tokeny, aby jejich cena vzrostla. Samotní infuenceři poté prodají své dříve nakoupené tokeny na vyšších hodnotách. Za to navíc mohou (ale nemusí) být dopředu zaplaceni autorem daného tokenu.

Nic netušící sledující, kteří zmíněné tokeny na základě doporučení influencera nakoupí, tak mnohdy přijdou o peníze, protože cena tokenu poté klesne (často mnohem níže, než za kolik nakoupili).

Tento známý typ schématu se označuje jako “pump and dump” a nemusí se vždy týkat pouze kryptoměn.

Jízda bezvlasého tokenu BALD

Zakladatel Coinbase, Brian Armstrong
Zakladatel Coinbase, Brian Armstrong

Jenže BALD (z angl. plešatý), token pojmenovaný pravděpodobně dle stylu účesu zakladatele a CEO Coinbase, následoval speedrun býčího trhu.

Za méně než šest hodin dosáhl tržní kapitalizace 50 milionů dolarů. Jeho popularita raketově stoupala. Přeci jen se jednalo o relativně vtipně nazavný memecoin, navíc jeden z mála existujících na blockchainu Base.

V neděli pozdě večer se kapitalizace rozběhla až na necelých 100 milionů dolarů – což investici zmíněného Cheatcoinera vyneslo na hodnotu přes 1,4 milionu dolarů (z počáteční investice pouhých 500 dolarů).

Cheatcoiner ale nebyl jediným vítězem této loterie. Analytik Lookonchain v pondělí uvedl, že čtyři určité adresy převedly celkem 0,534 etheru, tedy něco kolem 1000 dolarů, na nákup 50 milionů BALD během 4 minut od samotného vydání tokenu.

Tyto adresy, pravděpodobně peněženky napojené na vývojáře BALD tokenu (nebo jiného insidera projektu), o několik hodin později prodaly 37 milionů BALD za 554 etherů, když se objemy obchodů zvýšily, a za méně než den tak vydělaly 1 milion dolarů.

To může naznačovat, že se jednalo o předem promyšlený pump and dump scénář.

Uživatelé Twitteru se přirozeně nyní snaží zjistit, kdo by mohl za memecoinem BALD stát, a zda už od počátku měl negativní úmysly.

Někteří si myslí, že by se mohlo jednat o někoho napojeného na Alameda Research, tedy firmu, která je úzce spojena s aktuálně souzeným Samem Bankman-Friedem, zakladatelem a bývalým CEO krypto burzy FTX. Zejména kvůli zvláštní historii přesunů tokenů mezi adresami s Alamedou spojenými.

Objevily se i spekulace, že by za velkými zisky z BALD coinu mohl stát samotný SBF.

https://twitter.com/hype_eth/status/1686126115947941890

Najdou se však tací, kteří s teorií o zapojení SBF za nesouhlasí. Důležitou roli hrají názory Tiffany Fong, která s Bankman-Friedem během jeho domácího vězení vedla rozhovor.

Dodala, že “SBF neměl od dubna 2023, kdy se změnily podmínky jeho propuštění na kauci, přístup k normálnímu telefonu ani notebooku“.

Jedno je však jisté. Někteří vydělali milióny, jiní milióny ztratili. Tak to u memecoinů bývá. Jisté ale je, že se mezi aktivními spekulanty blockchain Base relativně dobře uchytil. Jak se říká, negativní reklama je také reklama. Bude fascinující sledovat, co se stane dál – a to jak s celým blockchainem, tak i s vyšetřováním ohledně BALD.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Píšu o světě kryptoměn a NFT, vystudoval jsem bakalářský obor Anglický jazyk pro manažerskou praxi na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a název mé bakalářská práce byl: Analýza využití NFT v marketingových strategiích ve vybraných českých fotbalových klubech (psáno v AJ).

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.