Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Má velká valuace akcií NVIDIA opodstatnění, nebo je to bublina?

Má velká valuace akcií NVIDIA opodstatnění, nebo je to bublina?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie NVIDIA v posledních několika týdnech zaznamenaly obrovský úspěch, co se týká tržní valuace. Prvně se titul těšil ohromné podpory díky současnému AI hypu a poté společnost zveřejnila extrémně optimistický výhled obratu na další kvartál. Díky čemuž se NVIDIA posunula mezi firmy s tržní kapitalizací nad 1 bilion USD. Je však aktuální tržní valuace adekvátní? Nebo je to jenom další bublina?

NVIDIA se zařadila do klubu biliónových společností

Společnost NVIDIA se poprvé dostala nad důležitou metu, která spočívá v tržní kapitalizaci 1 bilionu USD. Těch společností nad touto hranicí není logicky mnoho. NVIDIA se tak přidala ke společnostem jako jsou Apple, Microsoft a Google. Ještě poměrně nedávno do tohoto klubu patřila i Tesla a Meta.

Zdroj: visualcapitalist.com
Akcie s tržní kapitalizací nad 1 bilion
Akcie s tržní kapitalizací nad 1 bilion

NVIDIA s průlomem tržní kapitalizace ve výši 1 bilionu USD se i zároveň stala vůbec prvním výrobcem čipů, který se připojil k tomuto “biliónovému klubu” akciových titulů. Další výrobce čipů, který se valuací alespoň mírně blíží NVIDIA, je Taiwan Semiconductor Manufacturing s tržní hodnotou kolem 550 miliard USD.

Výnosy NVIDIA táhne primárně AI segment

Společnost NVIDIA zveřejnila výsledky svého podnikání rozdělené podle jednotlivých segmentů. A důležitá zjištění jsou následující: Největší přínos přichází ze segmentu umělé inteligence (AI), což je hlavně díky rostoucí poptávce po technologii AI v oblasti datových center. Tento segment je skutečným hnacím motorem pro firmu. Naopak herní průmysl, který kdysi představoval největší část jejich obchodů, v posledních čtvrtletích výrazně klesá.

Zdroj: seekingalpha.com
Výnosy NVIDIA dle segmentu
Výnosy NVIDIA dle segmentu

Příjmy z datových center představovaly 4,28 miliardy USD, což je meziročně růst o 14 %. Gamingový sektor si připsal 2,24 miliardy USD. Meziročně jde o pokles o 38 %. Segment profesionální vizualizace si připsal 295 milionů USD, což je meziročně pokles o 53 %. Segment automotive si připsal rekordních 296 milionů USD. Meziročně je to vzrůst o 114 %.

Výhled počítá mezikvartálně s růstem o 50 %, je to reálné?

Akcie NVIDIA dostaly vůbec největší impuls k růstu díky neskutečně nafouknutému výhledu výnosů na následující kvartál. Výhled společnosti totiž mezikvartálně počítá s růstem obratu o zhruba 50 %. Z 7,19 miliardy USD na 10,47 miliardy USD. Trh tedy neocenil tím zběsilým kurzovým posílením “slušné” hospodářské výsledky za první kvartál v letošním roce. Ale hlavně uvedený výhled.

Zdroj: tradingview.com
Výhled výnosů NVIDIA
Výhled výnosů NVIDIA

Ten výhled je ale zvláštní v tom, že společnost NVIDIA nepočítá s příliš velkým růstem provozních výdajů. Jejich odhad provozních výdajů je proto zcela disproporční vůči jejich odhadu pro výnosy za následující kvartál. Provozní výdaje mají vzrůst o cca 200 milionů USD. Z 2,51 miliardy na 2,71 miliardy USD. Vidíte ten nepoměr?

Chceme-li, aby firma dosáhla vyššího obratu, je logické, že musí zvýšit svou produkci, přijmout nové zaměstnance. Což s sebou přináší i větší administrativu a náklady. Dle jimi proklamovaných čísel to ale vypadá, že k ničemu takovému dojít nemá.

Další věcí je, kde se vezmou ti zákazníci, kteří NVIDIA zaplatí těch dodatečných 3,28 miliardy USD? Mezi největší zákazníky společnosti NVIDIA patří například Amazon, Alphabet nebo Microsoft. U prvních dvou firem jsem po rychlém přehledu výsledovek odhad výdajů nenašel. Ale Microsoft má uvedeno, že s růstem výdajů prakticky nepočítá. A když se podíváte na reportované provozní výdaje Amazonu a Alphabet, vidíte z Q4 na Q1 velký propad. U Amazonu je to horentní pokles ze 146 miliard USD na 123 miliard USD. I když ale upozorňuji, že u Amazonu jsou provozní výdaje vždy mnohem větší v posledním kvartálu roku. Z pochopitelných důvodů.

Tvoří se na trhu nová AI bublina?

Současné rally v technologickém sektoru se dává hodně do souvislosti s uvedením AI chatbota ChatGPT pro veřejnost. Že si vlastně na začátku roku investoři a spekulanti uvědomili, že jde o revoluční záležitost, která nás zachrání před ekonomickou recesí skrze větší produktivitu práce. Nápadně to ale začíná připomínat dotcom bublinu z 90. let, kdy přišel na trh revoluční internet. Tehdy to akorát trvalo léta, než z toho vznikla bublina. Dnes je všechno rychlejší a prakticky po uvedení chat bota ho mohl každý hned používat. Adopce internetu trvala roky. Což bylo ale na tu dobu hodně rychlé.

Zdroj: seekingalpha.com
Jednotlivé investiční bubliny
Jednotlivé investiční bubliny

V každém případě se v souvislosti s AI hype mluví o “baby bubble“. Nemá jít tedy vyloženě o ryzí investiční bublinu, ale spíše o jakousi segmentově omezenou bublinu. Když si to srovnáme s předešlými investiční bublinami, je to obrovský rozdíl.

Další velkou zajímavostí je, že se o AI ve zpravodajství Bloomberg mluví ve stejné míře jako na konci milénia o internetu. A když mainstream o něčem tolik mluví, je to totální red flag.

Zdroj: syzgroup.com
Podíl zmínek o AI a internetu na Bloombergu
Podíl zmínek o AI a internetu na Bloombergu

Závěrem

Společnost NVIDIA je určitě dobrý titul, ale současné valuace jsou očividně primárně tažené současným AI trendem. Jaký má totiž z dlouhodobého hlediska smysl investovat do titulu, co má P/E ve výši 205 bodů? Vůbec žádný. Profesionální spekulanti do toho skáčou, protože jsou to pro ně rychlé prachy. Nechtějí akcie NVIDIA držet 10 let. A jakmile se na něco vrhnou krátkodobí spekulanti, dlouhodobí investoři by se měli mít na pozoru. Což většina retailových investorů podle mě absolutně netuší.

Osobně jsem hodně zvědavý, jak dopadnou za druhý kvartál ty výnosy. Jestli se trefí, je to pro firmu velký úspěch. Jestli se ale reálně dosažený výnos nijak nepřiblíží k jejich odhadům, uvidíme hned po tom v grafu slušný flash crash.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
11
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.