Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Které akcie porostou, když klesne inflace?

Publikováno
Které akcie porostou, když klesne inflace?
Zdroj: depositphotos.com

Současná doba se vyznačuje tím, že je snaha bojovat s vysokou inflací, která byla způsobena ohromnou stimulací penězotvorby. Inflace tu ale nebude navždy. A pokud se bude centrálním bankám jejich boj dařit, můžeme se v dohledné době dočkat stabilnějšího makroekonomického prostředí.

Spousta akciových titulů nemá ráda inflaci. Typicky jde o technologické společnosti. Nebo řekněme tzv. růstové akciové tituly, kam big tech právě patří. Vysvětlíme si, proč tomu tak je a uvedeme si pár příkladů takových akcií. Jakmile se totiž podaří inflaci dostat k zemi, tyto tituly dost možná půjdou do oblak.

Proč růstové akcie nekamarádí s vysoce inflačním prostředím?

Technologické a obecně růstové akciové tituly nesnášejí příliš dobře vysoce inflační prostředí. Respektive žádná firma nemá ráda rychlý růst nákladů. Jsou ale byznysy, které mají dostatečný pricing power (Coca Cola, McDonald’s), takže si to jsou schopni kompenzovat. Na tohle mnoho investorů zapomnělo. A investoři z mladší generace na to přišli teprve nyní, protože inflace byla posledních 20 let relativně nízká. Takže s ní osobně nepřišli prakticky vůbec do styku.

Ale teď k tomu hlavnímu. Inflace jsou vlastně rychle rostoucí dodatečné náklady. A kupříkladu u technologických společností jsou obrovské náklady na inovace a výzkum nových technologií. Potřebujete i spoustu kvalifikovaného personálu. Vše vyjmenované je nesmírně drahé. A když cenová hladina roste příliš rychle, začne to být pro firmu nepřekonatelný problém. Zkrátka ty peníze na inovace, vývoj, výzkum a na mzdy kvalifikovaným zaměstnancům začnou chybět.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA.
Inflace v USA.

Co pak musí tyto firmy udělat? No, utnou náklady. Prvně se začnou zbavovat zaměstnanců, na které nemají peníze. A v horším případě se zpomalí investice do výzkumu, vývoje a inovací. Jelikož fondy vyschly. Jakmile si investor popsané uvědomí, nemá přirozeně motivaci v těchto titulech zůstávat, když je inflace na vysokých úrovní. Inflační riziko ale s sebou přináší ještě jednu věc.

Centrální banky totiž s inflací začnou bojovat. A k tomu používají jejich hlavní zbraň v podobě zvyšování základní úrokové sazby. A co znamená růst úrokových sazeb? Zase další růst nákladů a snížení příjmů kvůli utlumení poptávky. Zkrátka kombinace vysokých úrokových sazeb a vysoké inflace je pro růstové tituly naprosto vražedná. A může se pak ukázat, že je jejich byznys dlouhodobě neudržitelný. Proto je pro některé “top” růstové tituly současné období doslova očistec.

Zdroj: seekingalpha.com
Propouštění zaměstnanců v jednotlivých tech. společnostech
Propouštění zaměstnanců v jednotlivých tech. společnostech

Akcie Tesla

Typickým růstovým titulem jsou například akcie Tesla, které zná snad každý. Tato automobilka patří mezi tituly s mnoha silnými pozitivními katalyzátory. A to včetně velmi výkonné značky a cenové dostupnosti svého nového plnohodnotného užitkového vozu nebo vysoké marže.

A jestli začnou úrokové sazby a inflace v dohledné době klesat, v kombinaci s federálními daňovými úlevami, by měly učinit elektromobily Tesla dostupné pro mnohem více Američanů ze střední a vyšší střední třídy. A to znamená pro Teslu rostoucí cash flow. Ve skutečnosti se zdá, že tento trend již začíná, protože Electrek oznámil, že automobilka těží z rekordní poptávky v Americe.

Vyšší objemy prodejů Tesly v kombinaci s dalšími pozitivními katalyzátory umožní její nárůst zisku. Je třeba ale chápat, že minimálně po celý letošní rok zůstanou úrokové sazby na restriktivních úrovní. A s inflací je to velký otazník.

Akcie Meta

Dalším úplně učebnicovým příkladem jsou akcie Meta. Uvedená společnost dlouhodobě profitovala z velmi stabilního makroekonomického prostředí. A v současnosti se ukazuje, že kombinace rostoucích úrokových sazeb a vysoké inflace je pro tuhle firmu dosti vražedná. Meta tak byla nucena propouštět velké množství zaměstnanců. A finanční situace firmy se během relativně krátké doby dost zhoršila. Navíc podnik vsadil na jedinou kartu v podobě metaverse. A to něco stojí.

Akcie Meta je mladá firma, která špatný makro vývoj ještě nezažila. Ale pokud to jejich byznys ustojí, může z toho titul vzejít jako ještě silnější. Právě Meta Platforms je ideálním adeptem na rychlý kurzový růst, jakmile se makroekonomická situace začne dostávat do normálu.

Závěrem

Pro spoustu akciových titulů byl rok 2022 jako čelní náraz do zdi. Po mnoha letech levných peněz a nízkých nákladů se situace dramaticky otočila v jejich neprospěch. Jakmile se ale časem situace stabilizuje, a ona se stabilizuje, je možné od těchto akciových titulů očekávat rychlé oživení.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎