Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Které 4 akciové tituly tvoří 68 % portfolia Warrena Buffetta?

Které 4 akciové tituly tvoří 68 % portfolia Warrena Buffetta?

Které 4 akciové tituly tvoří 68 % portfolia Warrena Buffetta?

Amerického investora Warrena Buffetta spolu s Berkshire Hathaway asi není třeba představovat. Slavné Orákulum z Omahy slouží široké investorské veřejnosti jako jakýsi benchmark, podle kterého hodnotí výsledky svých vlastních aktivit na finančních trzích.

Výnosy této americké legendy stabilně převyšují výsledky indexu S&P 500, zatímco jeho investiční společnost Berkshire Hathaway od data svého založení vykázala těžko uvěřitelný růst.

Co stojí za úspěšností této prominentní burzovní persony? Zcela jistě kombinace zkušeného investičního týmu a promyšlené strategie. Buffetta totiž zajímají zejména zavedené, spolehlivé a stabilní firmy s konkurenční výhodou řízené schopnými lidmi s konkrétní a smysluplnou vizí.

Podíly v těchto podnicích pak drží dlouhodobě, čímž hraje na jejich růst.

Pokud si však myslíte, že Buffett v rámci ochrany svého majetku své investiční portfolio pečlivě diverzifikuje, jste na omylu.

Přestože v současnosti drží 46 akciových titulů, celých 68 % jeho investovaných prostředků leží v pouhých čtyřech firmách.

A kterým že to společnostem slavný věštec z Omahy tolik důvěřuje? Pojďme se na ně společně podívat.

Apple, 79.5 miliard dolarů

Americký technologický gigant Apple (AAPL) má v Buffettově investičním portfoliu zhruba 40 % podíl. Když vezmeme v potaz faktory, které jsme zmínili v úvodu, není se čemu divit.

Dílo zesnulého vizionáře Steva Jobse má na americkém smartphonovém trhu zhruba 45%, tedy téměř poloviční podíl.

produkty apple

Společnost známá svým neúnavným vývojem a neustálým posouváním hranic nemožného se navíc může opřít o oddanou fanouškovskou základnu, a to nejen na americkém kontinentu.

Buffettovi se jistě líbí také pozvolná transformace Applu z výrobce elektronických zařízení v poskytovatele široké palety služeb. Tato skutečnost společnosti pod vedením Tima Cooka přináší vyšší stabilitu v ziscích a spolu s tím i vyšší důvěru investorů.

V neposlední řadě je třeba vzít v potaz také významný kapitál, o který se firma ráda dělí se svými akcionáři. 14 miliard dolarů vyplacených na dividendách ročně je skutečně úctyhodná částka.

Bank of America, 21.7 miliard dolarů

Bankovnictví je jedním z Buffettových nejoblíbenějších sektorů. Není proto žádným překvapením, že se na seznamu jeho aktiv umístila vysoko právě Bank of America (BAC), do které věštec investoval ještě v dobách finanční krize z let 2008–2010.

americký dolar

V uplynulé dekádě se však tato banka zcela transformovala svou činnost. Výrazně rozšířila své služby, zvýšila kvalitu těch již nabízených a podnikla zásadní kroky k tomu, aby si zajistila vysokou likviditu a tedy ochranu před možnými tržními šoky.

Díky agresivnímu vývoji internetového bankovnictví a mobilních aplikací si navíc zajistila také přízeň mladších generací.

Stejně jako Apple je BoA skutečně velmi štědrá i ke svým akcionářům. Tento trend lze pozorovat napříč celým Buffetovým investičním portfoliem.

Coca-Cola, 18.1 miliard dolarů

Vezměte silnou a celosvětově známou společnost sdružující 20 různých značek, přimíchejte štědrou a již 58 let po sobě rostoucí dividendu a na závěr vše vyšperkujte multigeneračním marketingem.

coca-cola

Vznikne vám neodolatelně sladký koktejl, který Warren Buffet ve svém portfoliu drží již dlouhých 32 let. A který dle svých slov také velmi často pije.

Coca-Cola (KO) je celosvětově neotřesitelný pojem, který se však neomezuje jen na výrobu sladkých a nepříliš zdravých nápojů.

Jednou z hlavních výsad společnosti je skutečnost, že je víceméně imunní vůči globálnímu ekonomickému dění – ať už se ve světě děje cokoliv, spotřebitelské návyky milovníků výrobků z portfolia Coca-Cola Company to příliš nezmění.

Věděli jste, že existuje jen jedna země, kde si Coca-Colu nekoupíte? Ano, jde o Severní Koreu.

American Express, 13.6 miliard dolarů

kreditní karta

Na závěr zde máme American Express (AXP), jednoho z nejvýznamnějších poskytovatelů kreditních karet v USA.

Společnosti se během let podařilo přilákat movitou klientelu, jejíž výdaje zpravidla nejsou ovlivňovány celosvětovým ekonomickým vývojem.

Díky tomu si firma dokáže snadno udržet svou výsadní pozici, v čemž jí napomáhá také promyšlená obchodní strategie.

Nakonec je třeba zmínit i faktor společný pro všechny Buffettovy oblíbence – zajímavou dividendu, v tomto případě ve výši 1.72 dolaru na akcii ročně.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 79 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo