Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Které 4 akciové tituly tvoří 68 % portfolia Warrena Buffetta?

Které 4 akciové tituly tvoří 68 % portfolia Warrena Buffetta?

Které 4 akciové tituly tvoří 68 % portfolia Warrena Buffetta?

Amerického investora Warrena Buffetta spolu s Berkshire Hathaway asi není třeba představovat. Slavné Orákulum z Omahy slouží široké investorské veřejnosti jako jakýsi benchmark, podle kterého hodnotí výsledky svých vlastních aktivit na finančních trzích.

Výnosy této americké legendy stabilně převyšují výsledky indexu S&P 500, zatímco jeho investiční společnost Berkshire Hathaway od data svého založení vykázala těžko uvěřitelný růst.

Co stojí za úspěšností této prominentní burzovní persony? Zcela jistě kombinace zkušeného investičního týmu a promyšlené strategie. Buffetta totiž zajímají zejména zavedené, spolehlivé a stabilní firmy s konkurenční výhodou řízené schopnými lidmi s konkrétní a smysluplnou vizí.

Podíly v těchto podnicích pak drží dlouhodobě, čímž hraje na jejich růst.

Pokud si však myslíte, že Buffett v rámci ochrany svého majetku své investiční portfolio pečlivě diverzifikuje, jste na omylu.

Přestože v současnosti drží 46 akciových titulů, celých 68 % jeho investovaných prostředků leží v pouhých čtyřech firmách.

A kterým že to společnostem slavný věštec z Omahy tolik důvěřuje? Pojďme se na ně společně podívat.

Apple, 79.5 miliard dolarů

Americký technologický gigant Apple (AAPL) má v Buffettově investičním portfoliu zhruba 40 % podíl. Když vezmeme v potaz faktory, které jsme zmínili v úvodu, není se čemu divit.

Dílo zesnulého vizionáře Steva Jobse má na americkém smartphonovém trhu zhruba 45%, tedy téměř poloviční podíl.

produkty apple

Společnost známá svým neúnavným vývojem a neustálým posouváním hranic nemožného se navíc může opřít o oddanou fanouškovskou základnu, a to nejen na americkém kontinentu.

Buffettovi se jistě líbí také pozvolná transformace Applu z výrobce elektronických zařízení v poskytovatele široké palety služeb. Tato skutečnost společnosti pod vedením Tima Cooka přináší vyšší stabilitu v ziscích a spolu s tím i vyšší důvěru investorů.

V neposlední řadě je třeba vzít v potaz také významný kapitál, o který se firma ráda dělí se svými akcionáři. 14 miliard dolarů vyplacených na dividendách ročně je skutečně úctyhodná částka.

Bank of America, 21.7 miliard dolarů

Bankovnictví je jedním z Buffettových nejoblíbenějších sektorů. Není proto žádným překvapením, že se na seznamu jeho aktiv umístila vysoko právě Bank of America (BAC), do které věštec investoval ještě v dobách finanční krize z let 2008–2010.

americký dolar

V uplynulé dekádě se však tato banka zcela transformovala svou činnost. Výrazně rozšířila své služby, zvýšila kvalitu těch již nabízených a podnikla zásadní kroky k tomu, aby si zajistila vysokou likviditu a tedy ochranu před možnými tržními šoky.

Díky agresivnímu vývoji internetového bankovnictví a mobilních aplikací si navíc zajistila také přízeň mladších generací.

Stejně jako Apple je BoA skutečně velmi štědrá i ke svým akcionářům. Tento trend lze pozorovat napříč celým Buffetovým investičním portfoliem.

Coca-Cola, 18.1 miliard dolarů

Vezměte silnou a celosvětově známou společnost sdružující 20 různých značek, přimíchejte štědrou a již 58 let po sobě rostoucí dividendu a na závěr vše vyšperkujte multigeneračním marketingem.

coca-cola
Zdroj: depositphotos.com

Vznikne vám neodolatelně sladký koktejl, který Warren Buffet ve svém portfoliu drží již dlouhých 32 let. A který dle svých slov také velmi často pije.

Coca-Cola (KO) je celosvětově neotřesitelný pojem, který se však neomezuje jen na výrobu sladkých a nepříliš zdravých nápojů.

Jednou z hlavních výsad společnosti je skutečnost, že je víceméně imunní vůči globálnímu ekonomickému dění – ať už se ve světě děje cokoliv, spotřebitelské návyky milovníků výrobků z portfolia Coca-Cola Company to příliš nezmění.

Věděli jste, že existuje jen jedna země, kde si Coca-Colu nekoupíte? Ano, jde o Severní Koreu.

American Express, 13.6 miliard dolarů

kreditní karta

Na závěr zde máme American Express (AXP), jednoho z nejvýznamnějších poskytovatelů kreditních karet v USA.

Společnosti se během let podařilo přilákat movitou klientelu, jejíž výdaje zpravidla nejsou ovlivňovány celosvětovým ekonomickým vývojem.

Díky tomu si firma dokáže snadno udržet svou výsadní pozici, v čemž jí napomáhá také promyšlená obchodní strategie.

Nakonec je třeba zmínit i faktor společný pro všechny Buffettovy oblíbence – zajímavou dividendu, v tomto případě ve výši 1.72 dolaru na akcii ročně.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo