Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Americký Fed uvolní inflaci dolaru a Fidelity buduje nový BTC fond!

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Americký Fed uvolní inflaci dolaru a Fidelity buduje nový BTC fond!

Fidelity zakládá nový bitcoinový investiční fond. Předseda amerického Fedu oznámil, že se zvýší inflaci dolaru a decentralizované finance dosahují nových výšin v počtu zamknutých financí v aplikacích DeFi, což vede k masivnímu nárůstu transakcí na síti Ethereum.

Pojďme si tedy shrnout, co se minulý týden na krypto-trhu stalo.

Fidelity zakládá investiční fond pro Bitcoin

Fidelity Investments je jednou z největších společností zajišťující správu majetků na světě. Momentálně Fidelity spravuje majetky klientů v hodnotě 2,46 bilionů dolarů.

A právě tato společnost nedávno vydala report o Bitcoinu, ve kterém předpokládá brzký cenový vzestup, přičemž vychází zejména ze známého modelu Stock-to-Flow.

Bitcoin je nejdůležitějším vynálezem ve světě financí od doby vzniku podvojného účetnictví,” píše se ve zprávě od Fidelity.

Podle společnosti je tzv. Stock to Flow model rozumným způsobem, jak určit cenový vývoj Bitcoinu.

Stock to Flow model v podstatě měří poměr mezi již existujícími jednotkami určité komodity a rychlosti nově vznikajících jednotek.

Podle tohoto modelu brzy v této metrice předběhne Bitcoin i tu pravděpodobně nejznámější komoditu světa – zlato.

Komodity seřazené dle hodnoty Stock to Flow, přičemž tato hodnota se u BTC každé 4 roky kvůli halvingu mění.
Komodity seřazené dle hodnoty Stock to Flow, přičemž tato hodnota se u BTC každé 4 roky kvůli halvingu mění.

Tento model ukazuje míru vzácnosti dané komodity. Bitcoin ale prozatím nemá pevně určenou kategorizaci – není jasné, zda je možné Bitcoin řadit mezi měny, komodity nebo třeba cenné papíry. Fidelity jej proto srovnává mimo jiné i se vzácnými kovy.

Model Stock to Flow predikuje vzestup ceny BTC na jeden milion dolarů a to přibližně do roku 2030. Tyto odhady jsou nicméně u vysoce spekulativního druhu majetku, jako je Bitcoin, spíše teoretické.

Publikace pozitivních zpráv o BTC ze strany jedné z největších finančních institucí na světě je každopádně skvělou zprávou pro Bitcoin.

Fidelity tak dává najevo, že je ve vztahu k budoucímu vývoji ceny Bitcoinu silně optimistická. A v prostoru financí neexistuje mnoho institucí, které by se těšily většímu nebo obdobnému renomé, jako má právě Fidelity.

Tržní kapitalizace jednotlivých trhů. Bitcoin je stále na pomyslném chvostu.
Tržní kapitalizace jednotlivých trhů. Bitcoin je stále na pomyslném chvostu.

Nízký aktuální kurz BTC následně Fidelity ilustrovalo na porovnání celkové hodnoty všech Bitcoinů s ostatními trhy. Veškeré Bitcoiny v oběhu mají nyní dohromady hodnotu rovnající se pouze 25 % akcií Facebooku.

Bitcoin tak zatím vypadá jako finanční trpaslík, a to i v porovnání se zlatem, kde by tvořil jen 1,6 % hodnoty z celkového objemu již vytěženého zlata.

Fidelity nadále pokračuje v rozvíjení služeb spojených primárně s Bitcoinem. Prezident Fidelity pro digitální finance Peter Jubber minulý týden oznámil vznik nového Bitcoinového fondu.

Vstup do nového fondu bude limitován minimální investovanou částkou, která je 100 000 dolarů. Jedná se tak o fond zaměřený primárně na institucionální hráče.

Zajímavostí je také fakt, že CEO Fidelity Investments, Abigail Johnson, v rozhovoru z roku 2018 řekla, že dříve aktivně Bitcoin těžila.

Zájem institucionálních hráčů je tak očividně i nadále na vzestupu a Fidelity je jedním z klíčových dílků skládačky, protože umožní ostatním institucím jednoduchý vstup do světa digitálních měn, který by jinak byl poměrně složitý.

Americká centrální banka (Fed): Inflaci dolaru necháme běžet

Jerome Powell, předseda amerického Fedu, ve čtvrtek 27. 8. 2020 oznámil nový plán spojený s obnovou ekonomiky USA po koronaviru.

Powell řekl, že se Fed chystá uvolnit inflaci dolaru. Tu standardně centrální banka drží pod dvěma procenty ročně. Podle Powella si nicméně krizová situace žádá silnější řešení, které bude manifestovat v inflaci zvýšenou nad 2 %.

Vyšší inflace obecně vede k růstu spotřeby, protože lidé i společnosti přestávají šetřit s tím, jak se jim znehodnocují peníze. To následně vede k vyšší spotřebě a rozpohybování ekonomiky.

USA již dříve oznámilo záchranné balíčky, které dosáhly výše 6 bilionů dolarů. Oznámení Powella ukazuje, že s podporou ekonomiky ze strany státu se zdaleka nekončí.

Celá situace je dobrou zprávou pro majitele kryptoměn, protože s inflací dolaru bude Bitcoin stále atraktivnějším druhem majetku díky svému omezenému maximálnímu počtu jednotek.

Celkově bude existovat pouze 21 milionů BTC a poslední bitcoin by se měl vytěžit v roce 2140.

Budoucí vývoj počtu jednotek BTC a jeho inflace
Budoucí vývoj počtu jednotek BTC a jeho inflace

Po posledním halvingu je od května 2020 inflace Bitcoinu na úrovni přibližně 1,8%. To z Bitcoinu dělá atraktivní druh majetku pro investory.

Decentralizované finance na 8 miliardách

Podobně jako tisíce ICO v roce 2017, dnes je jedním z nejsilnějších motorů nynějšího kryptoprostoru vzestup projektů patřící do kategorie decentralizovaných financí (DeFi).

Defi jsou komplexní finanční služby postavené na smart kontraktech. Chytré blockchainy, jejichž nejdůležitějším představitelem je Ethereum umožňují snadnou tvorbu tzv. smart kontraktů. To jsou v podstatě kontrakty na blockchainu, které se provádí podle předem nastavených pravidel.

Z těchto chytrých kontraktů se dají vytvořit komplexní aplikace, které umožňují např. půjčování peněz (Maker DAO či Compound projekty) či tvorbu finančních instrumentů (Synthetix).

DeFi jsou tím, co původně sliboval Bitcoin a umožňují i složitější finanční operace. A to silně rezonuje v komunitě. Nejen, že je komunita kryptoměn optimistická k budoucnosti DeFi projektů, ale zároveň je uživatelé kryptoměn aktivně využívají.

Celková hodnota financí zamčených v Defi projektech se dostala na úroveň 8 miliard dolarů. Jedná se o velmi radikální růst, jak je vidět na následujícím obrázku.

Celková hodnota momentálně uzamknutá v DeFi
Celková hodnota momentálně uzamknutá v DeFi

Decentralizované finance jsou hitem poslední doby, což ilustruje i vzestup cen jednotlivých projektů. Nejvyšší počet financí zamčených v projektu má momentálně projekt Aave s 1,63 miliardy zamčených dolarů.

Hned za Aave následují projekty Maker DAO, Curve Finance a Uniswap. Hlavní zaměření Defi projektů jsou automatizované půjčky, decentralizované burzy a tvorba finančních derivátů.

Nejpoužívanější blockchain

Zatímco Bitcoin je největší kryptoměnou co se tržní kapitalizace týče, tak podle využití sítě je králem kryptoměn Ethereum. To dlouhodobě vykazuje nejvíc transakcí v kryptoprostoru.

Pokud se podíváme na srovnání počtu transakcí za den podle sítí, tak zjistíme, že počet transakcí na Bitcoinové síti se pohybuje mezi 300 a 400 tisíci transakcí za den.

Ethereum mezitím zažívá velký vzestup počtu transakcí, který je dán jednak hypem kolem decentralizovaných financí a jednak vysokým počtem využívaných decentralizovaných aplikací.

Ethereum v posledních měsících dosáhlo počtu transakcí, které jsme mohli vidět naposledy na konci roku 2017. Celkově nyní síť dosáhla 1,3 milionů transakcí za den a tedy cca 3x tolik, co Bitcoin.

Počet transakcí za den - BTC vs ETH
Počet transakcí za den – BTC vs ETH

Síť ETH tak vykazuje zdravý růst. Jedním z problémů je ovšem neschopnost blockchainu zvládat vyšší počet transakcí. To se projevuje v silném růstu poplatků na síti.

Průměrná velikost poplatku na transakci u ETH
Průměrná velikost poplatku na transakci u ETH

Jak je vidět na předchozím grafu, tak poplatky na síti Ethereum již dosáhly své nejvyšší historické hodnoty. To v praxi znamená, že uživatelé sítě mezi sebou soutěží a přeplácejí poplatky za transakce, aby byly rychleji odbaveny.

To pak znamená, že uživatele si cení využívání sítě ETH na tolik, že jsou ochotni i připlatit poměrně vysoké částky za tranaskci. Průměrná cena poplatku za jednu transakci je momentálně 7 dolarů, což ukazuje zároveň i limitace nynějších blockchainů.

Závěr k tomuto týdnu

Vývoj kryptoměnového trhu nadále pokračuje ve stejných kolejích. Investoři z institucionálního světa postupně pronikají do prostředí kryptoměn a jak ukazuje Fidelity, tak se stále buduje infrastruktura pro nové vstupy.

Zatímco institucionální svět věnuje svou pozornost primárně Bitcoinu, tak největší vývoj blockchain technologií probíhá na tzv. smart kontrakt platformách. A zde si nejlépe vede Ethereum, kde probíhá většina inovací.

Zároveň je vidět, že blockchainy v momentálním stavu prozatím nestačí na to, aby komfortně pokryly potřeby uživatelů a poplatky na největších sítích tak extrémně rostou.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.