Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Jak se v uplynulém roce dařilo českému průmyslu a stavebnictví – Vrátili jsme se na předpandemickou úroveň?

Jak se v uplynulém roce dařilo českému průmyslu a stavebnictví - Vrátili jsme se na předpandemickou úroveň?

Jak se v uplynulém roce dařilo českému průmyslu a stavebnictví - Vrátili jsme se na předpandemickou úroveň?
Zdroj: depositphotos.com

Dnešní článek je o vývoji průmyslu a stavebnictví v České republice. Český statistický úřad ve svém aktuálním prohlášení uvádí informace o průmyslu a stavebnictví. Pojďme si shrnout aktuální data i nejzajímavější grafy a informace.

Průmysl

Průmysl v České republice v roce 2021 meziročně rostl o 6,4 % na rozdíl od prvního pandemického roku 2020, kdy poklesl o 7 %, uvádí Český statistický úřad. 

Výsledek českého průmyslu z loňského roku ovšem stále zaostává za předcovidovými roky. Hlavní příčinou nižšího výsledku byly zejména problémy v automobilovém průmyslu.

Můžeme říci, že v roce 2020 rostla téměř všechna průmyslová odvětví vyjma zpracování dřeva a výroby oděvů. Výrazného růstu o 22 % dosáhla výroba jiných dopravních prostředků než aut. V případě čistě automobilového průmyslu došlo k růstu pouze o 3,4 %. 

Příčinou nízkého růstu čistě automobilového průmyslu byly důsledky koronavirové pandemie a nedostatek čipů určených k výrobě automobilů. V roce 2021 zaznamenal průmysl celkově růst oproti roku 2020. Ovšem na konci tohoto roku se naopak meziročně propadl. K poklesu došlo v prosinci a také v celém posledním čtvrtletí.

Vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová uvádí, že zásadní podíl na tomto výsledku měla výroba automobilů a navazující obory, kde se firmy i nadále potýkaly s problémy v dodavatelských řetězcích a zvyšujícími se cenami materiálů a energií. Svou roli sehrála i vyšší srovnávací základna.

V prosinci 2021 došlo k meziročnímu poklesu výroby aut o 15,8 %. Pokles zaznamenaly i další odvětví, jako je výroba kovových konstrukcí a pryžových a plastových výrobků. 

Co se týče opačného trendu tj. růstu, o 4,8 % si polepšila výroba a rozvod energií. Dále o více než 15 % rostla výroba ostatních dopravních prostředků a o 12 % produkce ostatních nekovových minerálních výrobků.

Analytiky zklamal růst průmyslu v roce 2021

Vzhledem k tomu, že v roce 2020 se průmysl výrazně propadl a srovnávací základna pro výpočet byla nízko, výsledek českého průmyslu v roce 2021 zklamal všechny analytiky. Patrik Rožumberský analytik UniCredit Bank uvádí, že: "V závěru roku se nenaplnilo očekávání na pokračující mírné oživení. Po růstu v listopadu se produkce očištěná o pracovní dny vrátila do meziročního poklesu."

Radomír Jáč analytik Generali Investments považuje pro celkový výsledek za zásadní výkon od března do července, kdy se produkce roku 2021 srovnávala z obdobím předchozího roku, kdy byl průmysl částečně ochromen lockdownem a některé podniky zavřely. Podle Jáče začátkem srpna na aktivitu začaly výrazněji dopadat problémy v dodávkách potřebných dílů. To platí zejména pro automobilky.

Petr Dufek analytik ČSOB dodává, že průmysl stále brzdí nefunkční mezinárodní dodavatelské řetězce, drahá a nespolehlivá doprava, vysoké ceny vstupů včetně energií a přetrvávající nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků.

Někteří experti věří, že počátek roku 2022 by již mohl být lepší než konec toho předchozího. Michal Brožka z Komerční banky říká, že silnou naději v pozitivní příchod statistik z výroby dává vývoj předstihových indikátorů a zprávy o zlepšených subdodávkách. Podle něj v roce 2022 dojde k expanzi průmyslové výroby v ČR o 7,8 %.

Ekonom Filip Pastucha z Deloitte doplňuje, že růst nových zakázek doma i v zahraničí a mírné uvolnění v dodavatelských řetězcích zlepšuje výhledy minimálně na první čtvrtletí roku 2022. Za celý letošní rok očekává zvýšení průmyslové výroby o 5 až 6 %.

Stavebnictví

Statistici oznámili, že v roce 2021 rostlo stavebnictví o 1,4 %, ovšem v roce 2020 byl propad o 6 %. 

Pozemní stavitelství, které zahrnuje výstavbu bytů, kanceláří a skladů, se minulý rok meziročně zvýšilo o 1,5 %. Dopravní výstavba, tedy inženýrské stavitelství, rostlo v roce 2021 o 1 %.

Na konci minulého roku se stavebníkům na rozdíl od průmyslu dařilo. Stavebnictví zrychlilo meziroční růst na 8,1 % z listopadových 2 %. Dále pozemní stavby rostly v posledním měsíci roku meziročně o 10,5 % a výstavba inženýrských staveb stoupla o 2,2 %.

Stavební produkce
Stavební produkce
Zdroj: czso.cz

Stejně jako průmysl i stavebnictví stále ještě není na hodnotách z doby před pandemií covid-19.

Podle Radka Matějky ředitele odboru statistiky, zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ se české stavebnictví loni potýkalo s mimořádným růstem cen a nedostatkem stavebních kapacit. 

Počet stavebních povolení v meziročním srovnání stoupl o 5,8 % na 90 960. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 521,9 miliardy korun, což je oproti roku 2020 o 33 procentních bodů více. V roce 2021 došlo k započetí výstavby 45 244 bytů a meziročně jich bylo o 28,3 % více. Dále v minulém roce přibylo dokončených bytů o 0,7 % na 34 641.

Martin Gürtler ekonom Komerční banky uvádí, že celý minulý rok 2021 byl ve znamení výrazného útlumu stavebního průmyslu. Loni vzrostl pouze o 1,4 %, navíc po poklesu o zhruba 5 % v roce 2020. Stavebnictví tak stále patří k nejvíce zasaženým odvětvím ekonomiky. Tento ekonom ovšem očekává, že v letošním roce přijde významnější oživení stavební výroby.

Lukáš Kovanda hlavní ekonom Trinity Bank ovšem varuje, že růst stavebnictví může omezit krize pracovních sil. K této krizi a prohloubení této krize by mohlo dojít v případě ruské invaze na Ukrajinu. 

Závěr

 

Průmysl a ekonomika České republiky je nejvíce závislá na výrobě automobilů a náhradních dílů pro automobilový průmysl. Z důvodu nedostatku čipů určených k výrobě automobilů rostl průmysl méně, než by teoreticky mohl. Analytici předpokládají, že tento faktor v budoucnu pomine a můžeme tedy očekávat lepší čísla v tomto sektoru.  

Co se týká situace ve stavebnictví v ČR, v případě vojenského konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou dojde pravděpodobně k odlivu ukrajinských pracovníků z českého stavebnictví a tím pádem k útlumu stavebnictví z důvodu nedostatku pracovních sil právě ve stavebnictví. Nedostatek pracovních sil v tomto sektoru je již nyní a případným vojenským konfliktem by se jen více prohloubil.  

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo