Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak se v uplynulém roce dařilo českému průmyslu a stavebnictví – Vrátili jsme se na předpandemickou úroveň?

Publikováno
Jak se v uplynulém roce dařilo českému průmyslu a stavebnictví – Vrátili jsme se na předpandemickou úroveň?
Zdroj: depositphotos.com

Dnešní článek je o vývoji průmyslu a stavebnictví v České republice. Český statistický úřad ve svém aktuálním prohlášení uvádí informace o průmyslu a stavebnictví. Pojďme si shrnout aktuální data i nejzajímavější grafy a informace.

Průmysl

Průmysl v České republice v roce 2021 meziročně rostl o 6,4 % na rozdíl od prvního pandemického roku 2020, kdy poklesl o 7 %, uvádí Český statistický úřad. 

Výsledek českého průmyslu z loňského roku ovšem stále zaostává za předcovidovými roky. Hlavní příčinou nižšího výsledku byly zejména problémy v automobilovém průmyslu.

Můžeme říci, že v roce 2020 rostla téměř všechna průmyslová odvětví vyjma zpracování dřeva a výroby oděvů. Výrazného růstu o 22 % dosáhla výroba jiných dopravních prostředků než aut. V případě čistě automobilového průmyslu došlo k růstu pouze o 3,4 %. 

Příčinou nízkého růstu čistě automobilového průmyslu byly důsledky koronavirové pandemie a nedostatek čipů určených k výrobě automobilů. V roce 2021 zaznamenal průmysl celkově růst oproti roku 2020. Ovšem na konci tohoto roku se naopak meziročně propadl. K poklesu došlo v prosinci a také v celém posledním čtvrtletí.

Vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová uvádí, že zásadní podíl na tomto výsledku měla výroba automobilů a navazující obory, kde se firmy i nadále potýkaly s problémy v dodavatelských řetězcích a zvyšujícími se cenami materiálů a energií. Svou roli sehrála i vyšší srovnávací základna.

V prosinci 2021 došlo k meziročnímu poklesu výroby aut o 15,8 %. Pokles zaznamenaly i další odvětví, jako je výroba kovových konstrukcí a pryžových a plastových výrobků. 

Co se týče opačného trendu tj. růstu, o 4,8 % si polepšila výroba a rozvod energií. Dále o více než 15 % rostla výroba ostatních dopravních prostředků a o 12 % produkce ostatních nekovových minerálních výrobků.

Analytiky zklamal růst průmyslu v roce 2021

Vzhledem k tomu, že v roce 2020 se průmysl výrazně propadl a srovnávací základna pro výpočet byla nízko, výsledek českého průmyslu v roce 2021 zklamal všechny analytiky. Patrik Rožumberský analytik UniCredit Bank uvádí, že: “V závěru roku se nenaplnilo očekávání na pokračující mírné oživení. Po růstu v listopadu se produkce očištěná o pracovní dny vrátila do meziročního poklesu.”

Radomír Jáč analytik Generali Investments považuje pro celkový výsledek za zásadní výkon od března do července, kdy se produkce roku 2021 srovnávala z obdobím předchozího roku, kdy byl průmysl částečně ochromen lockdownem a některé podniky zavřely. Podle Jáče začátkem srpna na aktivitu začaly výrazněji dopadat problémy v dodávkách potřebných dílů. To platí zejména pro automobilky.

Petr Dufek analytik ČSOB dodává, že průmysl stále brzdí nefunkční mezinárodní dodavatelské řetězce, drahá a nespolehlivá doprava, vysoké ceny vstupů včetně energií a přetrvávající nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků.

Někteří experti věří, že počátek roku 2022 by již mohl být lepší než konec toho předchozího. Michal Brožka z Komerční banky říká, že silnou naději v pozitivní příchod statistik z výroby dává vývoj předstihových indikátorů a zprávy o zlepšených subdodávkách. Podle něj v roce 2022 dojde k expanzi průmyslové výroby v ČR o 7,8 %.

Ekonom Filip Pastucha z Deloitte doplňuje, že růst nových zakázek doma i v zahraničí a mírné uvolnění v dodavatelských řetězcích zlepšuje výhledy minimálně na první čtvrtletí roku 2022. Za celý letošní rok očekává zvýšení průmyslové výroby o 5 až 6 %.

Stavebnictví

Statistici oznámili, že v roce 2021 rostlo stavebnictví o 1,4 %, ovšem v roce 2020 byl propad o 6 %. 

Poznámka

Můžeme tedy říci, že růst stavebnictví v minulém roce o pouhých 1,4 % je zklamáním, jelikož výpočet vycházel z nízké základny roku 2020, kdy se stavebnictví propadlo o 6 %.

Pozemní stavitelství, které zahrnuje výstavbu bytů, kanceláří a skladů, se minulý rok meziročně zvýšilo o 1,5 %. Dopravní výstavba, tedy inženýrské stavitelství, rostlo v roce 2021 o 1 %.

Na konci minulého roku se stavebníkům na rozdíl od průmyslu dařilo. Stavebnictví zrychlilo meziroční růst na 8,1 % z listopadových 2 %. Dále pozemní stavby rostly v posledním měsíci roku meziročně o 10,5 % a výstavba inženýrských staveb stoupla o 2,2 %.

Zdroj: czso.cz
Stavební produkce
Stavební produkce

Stejně jako průmysl i stavebnictví stále ještě není na hodnotách z doby před pandemií covid-19.

Podle Radka Matějky ředitele odboru statistiky, zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ se české stavebnictví loni potýkalo s mimořádným růstem cen a nedostatkem stavebních kapacit. 

Počet stavebních povolení v meziročním srovnání stoupl o 5,8 % na 90 960. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 521,9 miliardy korun, což je oproti roku 2020 o 33 procentních bodů více. V roce 2021 došlo k započetí výstavby 45 244 bytů a meziročně jich bylo o 28,3 % více. Dále v minulém roce přibylo dokončených bytů o 0,7 % na 34 641.

Martin Gürtler ekonom Komerční banky uvádí, že celý minulý rok 2021 byl ve znamení výrazného útlumu stavebního průmyslu. Loni vzrostl pouze o 1,4 %, navíc po poklesu o zhruba 5 % v roce 2020. Stavebnictví tak stále patří k nejvíce zasaženým odvětvím ekonomiky. Tento ekonom ovšem očekává, že v letošním roce přijde významnější oživení stavební výroby.

Lukáš Kovanda hlavní ekonom Trinity Bank ovšem varuje, že růst stavebnictví může omezit krize pracovních sil. K této krizi a prohloubení této krize by mohlo dojít v případě ruské invaze na Ukrajinu. 

Závěr

Poznámka

Jak již název článku napovídá v roce 2021 rostl průmysl i stavebnictví. Ovšem na hodnoty z doby před covidem jsme se stále nedostali.

 

Průmysl a ekonomika České republiky je nejvíce závislá na výrobě automobilů a náhradních dílů pro automobilový průmysl. Z důvodu nedostatku čipů určených k výrobě automobilů rostl průmysl méně, než by teoreticky mohl. Analytici předpokládají, že tento faktor v budoucnu pomine a můžeme tedy očekávat lepší čísla v tomto sektoru.  

Co se týká situace ve stavebnictví v ČR, v případě vojenského konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou dojde pravděpodobně k odlivu ukrajinských pracovníků z českého stavebnictví a tím pádem k útlumu stavebnictví z důvodu nedostatku pracovních sil právě ve stavebnictví. Nedostatek pracovních sil v tomto sektoru je již nyní a případným vojenským konfliktem by se jen více prohloubil.  

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎