Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak konflikt na Ukrajině ovlivňuje finanční trhy?

Publikováno
Jak konflikt na Ukrajině ovlivňuje finanční trhy?
Zdroj: epthinktank.eu

Obavy z možné ruské invaze na Ukrajinu o sobě dávají vědět vysokou volatilitou na akciových trzích. Investoři si mohli v pátek 11. 2. 2022 zažít, co by takový konflikt znamenal, když Jake Sullivan, poradce Bílého domu pro národní bezpečnost, varoval, že Rusko může zaútočit na Ukrajinu “každým dnem”. Následovaly výprodeje na akciových trzích a úprk do tzv. bezpečných přístavů.

Podle posledních zpráv se zdá, že napětí polevuje a obě strany naznačily, že možnosti diplomatických jednání stále nejsou vyčerpány. Nicméně, co kdyby se situace vyhrotila a k invazi by skutečně došlo? Jak by se taková událost projevila na finančních trzích?

1. Americké akciové indexy

Index S&P 500 klesl od počátku roku o více než 7 %.

Hlavním motorem tohoto poklesu ale zatím byla jestřábí politika Fedu a jeho válka proti inflaci. Růst geopolitického napětí by ovšem vyvolal další tržní nejistoty.

Jak se geopolitické vlivy a mezinárodní krize projevily v minulosti na akciových trzích nám ukazuje následující obrázek:

Zdroj: twimg.com
stocks-usually-take-geopolitical-events-in-stride
Vliv politický událostí na trhy

Když si prostudujete historii uvedených událostí, tak je jasné, že tyto události měly spíše krátkodobý dopad na trhy. Pokud nevyvolají přímo ekonomickou recesi, tak trhy mají tendenci odrazit se od dna poměrně rychle.

Z tohoto pohledu by tedy bylo chybou prodávat investice do akciového S&P 500, pokud je investoři mají ve formě různých ETF, které tento index kopírují.

Jiná situace ale je, pokud jde o samotné akciové tituly, které mají významnou angažovanost ve východním regionu, viz níže.

2. Expozice firem

Pocítit vliv ruské invaze by mohly západní firmy ačkoli v případě energetických firem by případný úder na tržbách nebo ziscích mohl být do jisté míry kompenzován potenciálním skokem cen ropy.

Britská společnost BP vlastní 19,75% podíl ve společnosti Rosněfť, který tvoří třetinu její produkce, a s největším ruským producentem ropy má také řadu společných podniků.

Společnost Shell vlastní 27,5% podíl v první ruské továrně na zkapalněný zemní plyn Sachalin 2, který tvoří třetinu celkového vývozu LNG ze země, a má řadu společných podniků se státním energetickým gigantem Gazprom.

Pokud jde o banky, tak rakouská Raiffeisen Bank International získala v loňském roce 39 % svého odhadovaného čistého zisku od své ruské dceřiné společnosti, maďarská OTP a UniCredit přibližně 7 % od své dceřiné společnosti, zatímco Societe Generale generovala 6 % čistého zisku skupiny prostřednictvím svých retailových operací Rosbank.

V souvislosti s tím se nabízí otázka, které tituly tedy vybírat?

Stephanie Longová, ředitelka společnosti Homrich Berg k tomu říká, že je třeba být u těch firem, která mají určitou ochranu proti poklesu. Defenzivní tituly s historií růstu dividend patří mezi ně.

3. Safe havens (bezpečné přístavy)

Inflace na několikaletých maximech a blížící se zvýšení úrokových sazeb se postaraly o špatný měsíc pro americké vládní dluhopisy , přičemž desetileté sazby těchto dluhopisů se stále pohybují blízko klíčové úrovně 2 %.

Pozn.: u dluhopisů je zákonitost, že když roste úroková sazba, tak klesá cena dluhopisů.

Případná válka na Ukrajině by to však mohla změnit, protože významná riziková událost obvykle vede k tomu, že se investoři vrhnou zpět do dluhopisů, které jsou obecně považovány za nejbezpečnější aktiva. Pak by mohly ceny amerických vládních dluhopisů růst a jejich úrokové sazby klesat.

Za bezpečné aktivum je považováno také zlato. To již na rostoucí napětí reagovalo růstem. Jakmile napětí opadne, zlato by opět mělo být pod tlakem v důsledku rostoucích úrokových sazeb amerických dluhopisů.

Na devizových trzích jsou za bezpečné přístavy považovány americký dolar, japonský jen a švýcarský frank. Ve spojení s komoditními měnami, jako je australský dolar nebo novozélandský dolar, by se jejich vliv měl projevit nejvíce. V případě invaze by tedy páry AUD/USD, AUD/JPY, AUD/CHF a podobně NZD/USD, NZD/JPY a NZD/CHF velice pravděpodobně oslabovaly.

4. Zemní plyn a ropa

Energetické trhy budou pravděpodobně zasaženy, pokud napětí přeroste v konflikt. Evropa je závislá na Rusku, pokud jde o přibližně 35 % zemního plynu, který většinou přichází prostřednictvím plynovodů, jež vedou přes Bělorusko a Polsko do Německa, Nord Stream 1, který vede přímo do Německa, a další přes Ukrajinu.

V roce 2020 objemy plynu z Ruska do Evropy klesly poté, co výluky utlumily poptávku, a plně se nezotavily ani loni, kdy spotřeba prudce vzrostla, což přispělo k rekordním cenám.

Ropa je komodita, jejíž trhy by mohly být rovněž ovlivněny omezením nebo narušením dodávek. Ukrajina přepravuje ruskou ropu na Slovensko, do Maďarska a České republiky. Tranzit ruské ropy z Ukrajiny na vývoz do bloku v roce 2021 činil 11,9 milionu tun, což je méně než 12,3 milionu tun v roce 2020, uvedla společnost S&P Global Platts ve své poznámce.

Banka JPMorgan uvedla, že kvůli napětí hrozí “podstatný skok” cen ropy, a poznamenala, že nárůst na 150 USD za barel by v prvním pololetí snížil růst globálního HDP na pouhých 0,9 % v přepočtu na roční bázi a zároveň více než zdvojnásobil inflaci na 7,2 %.

Jak by na konflikt na Ukrajině mohl reagovat Fed?

Americký Fed aktuálně zvažuje rychlejší utahování ekonomiky v boji proti inflaci, která je nejvyšší za několik posledních dekád. Očekávání ze zvyšování úrokových sazeb se tak stalo na trhu “novým normálem”. Pokud by válka skutečně vypukla, inflace by pravděpodobně dostala další impulz k růstu.

Zároveň by ale došlo ke zhoršení sentimentu u spotřebitelů a firem a mohlo by dojít ke zpomalení post-covidového ekonomického oživení. Někteří analytici si proto myslí, že Fed by mohl být více holubičí, pokud by válka vypukla.

Pokud dojde k útoku na Ukrajinu, “přidá to váhu našemu názoru, že Fed bude více holubičí, než se trh v současnosti domnívá, protože válka by ještě více znejistila výhled,” uvedl Jay Hatfield, investiční ředitel společnosti Infrastructure Capital Management.

Jiní naopak argumentovali, že skokový nárůst cen energií by pravděpodobně podtrhl obavy Fedu z inflace, takže by Fed v nastaveném kurzu pokračoval do doby, než by klíčové ukazatele začaly naznačovat významnou změnu aktuální ekonomické situace.

Závěr

Situace v Evropě, kde hrozí válečný konflikt těchto rozměrů je bezprecedentní. Proto doufáme, že k invazi nedojde. Život ale přináší různé situace a je proto dobré být připraven na jakoukoli variantu a zařídit se podle toho.

Pokud vezmeme do úvahy výše uvedené informace, pak pro dlouhodobého investora tato situace znamená jediné: nepodlehnout panice a neprodávat akcie v pod vlivem strachu, pokud jsou základní parametry investice stále výhodné.

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎