Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Intel se chystá na revoluci: Nový nástroj od ASML má změnit zavedenou praxi výroby čipů

ASML, přední výrobce polovodičového vybavení, dosáhl průlomu, který umožní výrobcům čipů dosáhnout nevídané hustoty tranzistorů. Nová technologie zásadně změní průmysl a jako první ji bude využívat Intel.

Publikováno
Intel se chystá na revoluci: Nový nástroj od ASML má změnit zavedenou praxi výroby čipů
Zdroj: depositphotos.com

ASML dosáhla průlomu se svým novým masivním High NA EUV litografických systémem, neboť se ho podařilo spustit, jak potvrdil ve středu nizozemský výrobce polovodičového vybavení. Jedná se o milník, protože to znamená, že nový nástroj společnosti funguje, i když zatím ne na plný výkon.

Šéfka technologického vývoje společnosti Intel, Ann Kelleherová, se o tomto pokroku poprvé zmínila během úterní přednášky na litografické konferenci SPIE v San Jose a ASML tuto informaci potvrdila.

Co je High NA EUV litografie?

High NA EUV litografie je dalším krokem v neustálé snaze o zmenšování čipů. Využívá extrémního ultrafialového záření (EUV) k tisku drobných prvků na křemíkové destičky.

Nová platforma nabízí výrobcům čipů kritický rozměr 8 nm. To znamená, že mohou tisknout tranzistory 1,7krát menší – a dosáhnout tak 2,9krát vyšší hustoty tranzistorů – než s využitím předchozích systémů ASML.

Litografické systémy používají soustředěné světelné paprsky, které pomáhají vytvářet drobné obvody počítačových čipů.

Očekává se, že nástroje High NA EUV společnosti ASML, které jsou velké jako dvoupatrový autobus a každý stojí více než 350 milionů dolarů, pomohou umožnit vznik nové generace menších a rychlejších čipů.

První existující nástroj High NA se nachází v laboratoři společnosti ASML v nizozemském Veldhovenu a druhý se montuje v závodě společnosti Intel poblíž Hillsboro v Oregonu.

Očekává se, že vyspělí výrobci čipů včetně společností TSMC a Samsung tento nástroj v příštích pěti letech zavedou, přičemž Intel uvedl, že hodlá tento nástroj používat ve výrobě pro svou generaci čipů 14A.

Přemýšlíte, že byste investovali do akcií ASML či Intel? Zauvažovat můžete o jednom z námi ověřených brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎