Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Intel se chystá na revoluci: Nový nástroj od ASML má změnit zavedenou praxi výroby čipů

ASML, přední výrobce polovodičového vybavení, dosáhl průlomu, který umožní výrobcům čipů dosáhnout nevídané hustoty tranzistorů. Nová technologie zásadně změní průmysl a jako první ji bude využívat Intel.

Intel se chystá na revoluci: Nový nástroj od ASML má změnit zavedenou praxi výroby čipů
Zdroj: depositphotos.com

ASML dosáhla průlomu se svým novým masivním High NA EUV litografických systémem, neboť se ho podařilo spustit, jak potvrdil ve středu nizozemský výrobce polovodičového vybavení. Jedná se o milník, protože to znamená, že nový nástroj společnosti funguje, i když zatím ne na plný výkon.

Šéfka technologického vývoje společnosti Intel, Ann Kelleherová, se o tomto pokroku poprvé zmínila během úterní přednášky na litografické konferenci SPIE v San Jose a ASML tuto informaci potvrdila.

Co je High NA EUV litografie?

High NA EUV litografie je dalším krokem v neustálé snaze o zmenšování čipů. Využívá extrémního ultrafialového záření (EUV) k tisku drobných prvků na křemíkové destičky.

Nová platforma nabízí výrobcům čipů kritický rozměr 8 nm. To znamená, že mohou tisknout tranzistory 1,7krát menší – a dosáhnout tak 2,9krát vyšší hustoty tranzistorů – než s využitím předchozích systémů ASML.

Litografické systémy používají soustředěné světelné paprsky, které pomáhají vytvářet drobné obvody počítačových čipů.

Očekává se, že nástroje High NA EUV společnosti ASML, které jsou velké jako dvoupatrový autobus a každý stojí více než 350 milionů dolarů, pomohou umožnit vznik nové generace menších a rychlejších čipů.

První existující nástroj High NA se nachází v laboratoři společnosti ASML v nizozemském Veldhovenu a druhý se montuje v závodě společnosti Intel poblíž Hillsboro v Oregonu.

Očekává se, že vyspělí výrobci čipů včetně společností TSMC a Samsung tento nástroj v příštích pěti letech zavedou, přičemž Intel uvedl, že hodlá tento nástroj používat ve výrobě pro svou generaci čipů 14A.

Přemýšlíte, že byste investovali do akcií ASML či Intel? Zauvažovat můžete o jednom z námi ověřených brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.