Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Infrastructure Bill – Čeká kryptoměnový trh v USA silná regulace skrz zvýšení daní?

Publikováno
Infrastructure Bill – Čeká kryptoměnový trh v USA silná regulace skrz zvýšení daní?
Zdroj: WSJ.com

Regulace kryptoměnového trhu je v posledních dnech žhavým tématem komunity. Se stále rostoucí tržní kapitalizací a zvyšováním povědomí ve světové populaci se kryptoměny ruku v ruce nevyhnutelně blíží k regulaci státními autoritami. V historii jsme mohli být svědky tvrdé regulace, kdy stát kryptoměny prakticky celé odmítá (např. Indie) nebo je naopak s otevřenou náručí přijme (El Salvador).

Po posledních událostech v senátu USA to vypadá, že i USA podnikne razantní krok ke zdanění kryptoměn. Co tento trend znamená pro nás? Dočkáme se i v České republice v budoucnu silné regulace?

V tomto článku si rozebereme současné dění ve spojených státech a podíváme se na úhel pohledu jak zákonodárců, tak důležitých entit v kryptoměnovém světě, které prosazení probíraného návrhu může téměř zničit.

Návrh zákona pro úpravu infrastruktury za 1 bilion USD

Během uplynulého víkendu senát v USA intenzivně probíral pozměňování návrhu zákona s označením HR3684. Primárně se soustředí na výstavbu nových silnic a mostů, přitom ale také zásadně ovlivňuje kryptoměny.

Součástí návrhu zákona je totiž změna daňové politiky. Zákony chtějí nově pohlížet na jednotlivé osoby a instituce podnikající v oblasti kryptoměn nově jako na “brokery”.

Výsledkem je, že všichni těžaři, DeFi protokoly, všechny burzy a řada dalších entit, budou podrobeny povinnosti podávat informace o osobách či institucích, kterým své služby poskytují, státním autoritám pro úspěšné vyplnění daňového formuláře 1099. To se dá realizovat do určité míry v případě centralizovaných burz nebo přímo makléřů, pro těžaře nebo DeFi protokoly je to ale nevymahatelné.

Těžaři využívající např. mechanismus Proof of Work nemají žádné zákazníky a tím pádem už z principu nemohou tuto povinnost splnit.

DeFi protokoly umožňují připojení přes hash softwarových peněženek a nemají absolutně žádné informace o osobách nebo institucích, jež softwarové peněženky vlastní.

Jak reagují kryptoměnové instituce a uživatelé?

Proti návrhu se bouří prakticky celý kryptoměnový trh a ozývají se CEO různých společností. Příkladem je Brian Armstrong (CEO Coinbase), který na svém profilu označil návrh za zbrklý a s tvrdým negativním dopadem na krypto ve spojených státech, což může mít neúmyslně za výsledek potlačení budoucích inovací.

Briana Armstronga podpořil ve svých tezích i Elon Musk. Senátoři v průběhu předkládaly další přílohy pro pozměnění návrhu, které však přinesly více problémů. Např. vyjmutí pouze Proof of Work node validátorů a prodejců hardwaru pro manipulaci s privátním klíčem z povinnosti.

Musk, Armstrong a další osobnosti jako Jerry Brito z Coin Center se pustili do další vlny odporu. Podle nich je konečný efekt nových návrhů diskriminací mezi různými technologiemi ve světě kryptoměn. Podrobně se na pozměňovací návrhy podíváme v dalším odstavci.

Reakce státních činitelů

Po první vlně kritiky se řada senátorů pustila do prvního pozměňovacího návrhu, který vyřadil z vlivu všechny těžaře, burzy a vývojáře hardwarových a softwarových peněženek. Vznikl ale další opoziční návrh, který vyřazoval pouze PoW node validátory = těžaře, právě na ten reagovaly osobnosti v minulém odstavci.

O návrzích se mělo hlasovat a těsně před tím, než bylo hlasování zahájeno, bylo rozhodnuto o jeho odložení. Senátor Ted Cruz na svém twitteru obvinil druhou stranu (Demokraty) z úmyslného oddálení hlasování a jako jeden z mnoha poukázal na to, jak návrh zákona může kryptu ublížit.

Snaha o změnu k lepšímu – kdo stojí za Bitcoinem?

Někteří zákonodárci, kteří již dříve projevily sympatie s kryptoměnami, představili úpravy tohoto zákona.

Ron Wyden, Pat Toomey, Cynthia Lummisová

Tito zákonodárci představili úpravu, která osvobozuje od povinnosti těžaře, vývojáře a další. Nepozměnili formulaci týkající se kryptoburz, kdy burza musí od svých zákazníků důsledně požadovat KYC, to považují za klíčové.

Za tento návrh se postavily společnosti jako Coinbase, Square či Blockchain Association.

Bohužel, po několika jednáních návrh nedostal většinovou podporu.

Rob Portman, Mark Warner

Tento návrh jako druhý se setkal s poměrně velkou kritikou. Úprava se totiž týkala pouze těžařů Bitcoinu a další subjekty vůbec nezohledňoval. Zajímavostí je, že s tímto návrhem se ztotožnil Bílý Dům.

Kyrsten Sinema, Mark Warner

Třetí návrh představil opět Warner. Jedná se o lepší verzi té předešlé, problém je ale v tom, že zapomíná například na protokolové developery.

Rob Portman

Spoluautor druhého návrhu v neděli představil vlastní, který znevýhodňuje pouze vývojáře smart kontraktů.

Možný návrh kompromisu

Po usilovných debatách se zdá, že obě strany našly způsob, jak dosáhnout kompromisu. Jerry Brito na svém twitteru oznámil, že se podařilo vytvořit pozměňovací návrh vyhovující oběma stranám, a že by měl dostat podporu většinového počtu senátorů. V novém návrhu má broker definici, ze které jsou vyřazeni těžaři a vývojáři.

Ať dopadnou výsledky hlasování jakkoliv, podstatné je si uvědomit, že se kryptoměny jako takové rozrůstají do obřích rozměrů a vládní autority po celém světě se již usilovně snaží o jejich regulaci.

Prognóza vývoje trhu je kladná společně s vracejícím se bull marketem. I přes události v USA kurz bitcoinu roste a pohybuje se v oblasti $ 45 000. Je nyní proto jen otázkou času, kdy se dočkáme větší regulace u nás.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.