Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Indexy] Analýza 31. 3. 2020 – Dočasný růst akcií. Na jak dlouho?

Publikováno

Akciové trhy uplynulý týden zastavily děsivý výprodej a vystoupaly o více než 15 % pod návalem zpráv o vládních bailoutech a kvantitativním uvolňování centrálních bank. Pandemie koronoviru přitom ještě nenarazila na svůj vrchol a jen ve Spojených státech během pár dní počet nakažených stoupnul na 150 tisíc.

Co si myslet o současném vzepětí akcií, jak dlouho potrvá a kde případně otevřít krátkou pozici?

Pokles a vzestup v řádu stovek a tisíc bodů

V tomto bodě nám už pro technickou analýzu denní graf neposkytne dostatečné informace, a tak si vypomůžeme týdenním grafem. Jak se cena pohybovala poslední 2 týdny?

Nejprve trh prorazil minima na S&P z Vánoc 2018 (na Dow tyto čísla byla zasažena už dříve), a potom cena objevila své prozatímní dno – na S&P support 2200, na Dow support 18300. Šlo o 36% až 39% pokles vzhledem k únorovým historickým maximům.

Uplynulý týden akcie smazaly ztráty o 19-22 %. Cena na S&P se aktuálně v pondělí 30. nachází těsně pod svou dlouhodobou trendovou čárou platnou od roku 2011 a zároveň i relativně blízko pod dlouhodobým klouzavým průměrem 200.

Vývoj na Dow Jones je na tom podobně. Akorát cena se zde nachází v současnosti kousek nad trendovou čárou a klouzavý průměr 200 je přece jen na grafu daleko, nějakých 2100 bodů, nad cenou.

Poznámka

TIP: Chcete se o akciových indexech dozvědět více? Přečtěte si náš podrobný článek: Co jsou to indexy?

Co to znamená pro případné obchody?

Nepochybně se tu rýsuje zajímavá příležitost pro otevření krátké pozice.

Akcie po prudkém, více než 20% pádu oficiálně vstoupily do medvědího trhu. Po nynějším nádechu extrémně přeprodaných trhů došlo, resp. může dojít k technickému pullbacku – jevu, kdy cena v klesajícím trendu otestuje předchozí zóny supportu, z nichž se stávají zóny rezistence, od kterých se cena odrazí zpět dolů.

Technická analýza nám tak sama o sobě poskytuje důvod pro prodej akcií zvláště na S&P z důvodu konfluence vodorovné S/R zóny, dlouhodobé trendové čáry a klouzavého průměru – všechny nacházející se na cenové hladině +- 2600.

Co nám o medvědích trzích napoví historie?

Medvědí trhy mají vždy 3 fáze: prudký pád, rychlý odraz a postupný táhnoucí se klesající trend determinovaný zhoršenými ekonomickými fundamenty.

První fáze drsného krachu prakticky na všech trzích trvající posledních 5-6 týdnů už zřejmě máme za sebou. Jakmile strach na trzích způsobí propad akcií na natolik přeprodané hodnoty, z nichž už nelze vyždímat víc, objeví se překvapivé probuzení býků nakupujících další akcie v domnění jejich výhodně levné ceny a v naději, že vládní opatření odvrátily ty nejčernější ekonomické scénáře. V této druhé fázi se pravděpodobně teď nacházíme.

Ve třetí fázi se znovu rozjede dlouhodobé snižování ceny, tentokrát pozvolné a bolestivé pro všechny dlouhodobé investory, kteří s nelibostí pozorují ekonomická makrodata přinášející měsíc co měsíc špatné zprávy.

Není snadné předpovědět obrat ceny při přechodu z 2. do 3. fáze. Páteční medvědí svíčka a výše zmíněná konfluence několika rezistencí napovídá, že nový downtrend nastane už od aktuálního týdne. Stejně tak cena ale cena může ještě povyrůst dál, překonat současnou cenovou S/R zónu.

V dlouhodobém výhledu by pásmo 2830-3030 na S&P rozhodně přestavovalo lákavou oblast pro short trvající klidně déle než 1 rok. Na Dow by to bylo pásmo 25400-27400. Spíš ale očekávám, že tak vysoko už akcie jeden, dva roky neuvidíme…

Poznámka

TIP: Chcete se dozvědět, který sektor nejvíce doplácí na koronavirovou krizi?

Záchranné injekce pro chřadnoucí hospodářství

Z fundamentálních zpráv bychom měli na prvním místě vypíchnout dění ve Spojených státech. Trumpův záchranný balíček v neuvěřitelném objemu 1 bilionu dolarů Sněmovna reprezentantů schválila v pátek 27. Americká vláda se tím zavázala k jednorázovému financování jak velkých korporací, tak i malých firem, rodin a jednotlivců. Např. lidé, ročně vydělávající méně než 75 tisíc, obdrží 1 200$.

V pondělí 23. americký Fed vyhlásil novou politiku boje proti recesi. Nakupování vládních dluhopisů nyní bude probíhat neomezeně. Novinkou jsou také nákupy korporátních dluhopisů „krvácejících“ společností skrze ETF instrumenty.

Spolu s nulovými sazbami, stamiliardovým kvantitativním uvolňováním a „vrtulníkovými penězi“ od americké vlády pro své občany se lze ptát, co ještě Fedu vlastně zbývá udělat? V příštím kole snad už jen znárodňování…

Při poslední recesi začal Fed s masivním tištěním peněz až 3 měsíce po pádu Lehman Brothers v září 2008. V letošním roce to netrvalo ani 3 týdny od pádu akcií ze svého vrcholu v polovině února.

Z dalších novinek počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl v Americe na rekordní hodnoty. 3,3 milionu nezaměstnaných navíc čtyřnásobně překonalo předchozí maximum z roku 1982. Trhy očekávaly jen asi 1,5 milionu žádostí.

Americke zadosti o podporu v nezamestnanosti
Americké žádosti o podporu v nezaměstnanosti

Podobně jako americká centrální banka i ECB ve čtvrtek 26. oznámila, že ruší jakýkoliv limit pro nákupy dluhopisů. Jelikož jde o dluhopisy členských zemí eurozóny, znamená to, že by ECB mohla držet i více než třetinu celkového dluhu kterékoliv země eurozóny.

Evropská centrální banka má zakázáno přímo financovat jednotlivé evropské vlády a zůstává otázkou, jestli její současná politika opravdu dodržuje toto pravidlo…

Poprvé od roku 2011 se také spekuluje o vydání společných evropských dluhopisů, překřtěných na takzvané Corona bonds. To by de facto znamenalo opětovný přesun peněz od severní eurozóny směrem k méně produktivním jihoevropským ekonomikám.

Onemocnění COVID-19 zasáhlo z řady státníků už i britského premiéra Borise Johnsona.

V případě, že vidíte šanci, jak na dnešních volatilních trzích vydělat, otevřete si účet u jednoho z prověřených brokerů.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
Líbil se vám tento článek?
7
2

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Pítrs

To jsou blbosti…Nevyšla vám tahle “analýza”, kde predikujete propad s možným retestem minim. Nevyšla vám ani předchozí, kde jste zase predikoval růst a následoval pokles. Čáry máry holt nefungují.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎