Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo PX
PX
PX index – Aktuální hodnota, graf, vývoj a další
Váš kapitál je ohrožen*
Graf PX

1 545

-0,28 % za 7 dní

Logo PX

PX index – Aktuální hodnota, graf, vývoj a další

Aktuální hodnota indexu PX
Graf PX

1 545

-0,28 % za 7 dní

Váš kapitál je ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Informace o PX Indexu

PX index je cenový index pražské burzy cenných papírů (BCPP). Pražská burza cenných papírů je nejstarším a největším organizátorem trhu s cennými papíru v České republice.

Tento akciový index slouží jako základní (ne však úplně přesný) ukazatel vývoje českého akciového trhu. Mimo to, tento index slouží i jako finanční instrument, na jehož vývoj je možné spekulovat (obchodovat).

V tomto komplexním článku se seznámíme s historií tohoto indexu, ukážeme si, jak PX index obchodovat a mnohem více.

Obsah článku PX index

Seznámení s PX Indexem

prazska burza cennych papiruPočátek pražského PX indexu, jak ho známe dnes, se datuje k 20. březnu 2006. Tento index vznikl jako nástupce předchozích indexů PX 50 (který byl založen 5. dubna 1994) a PX-D.

Z tohoto důvodu nebyla určena nová počáteční hodnota, ale plynule navázal na hodnotu indexu PX 50. Jedná se o oficiální index Burzy cenných papírů Praha.

PX index je vážený podle tržní kapitalizace, tedy čím větší je společnost v něm obsažená, tím větší podíl v něm má. Opakem je cenově vážený index, kde záleží na ceně jednotlivých akcií. Takovým je například japonský Nikkei 225 index.

Index PX není jediným typem indexu PX. Kromě klasického PX indexu se můžete ještě setkat s indexy PX-TR (oproti PX indexu zohledňuje i dividendové výnosy) a PX-GLOB (souhrn všech akciových titulů na pražské burze, celkem je jich 19).

Info

TIP: Pokud nevíte přesně, co to akciové indexy jsou, jak fungují a proč se vlastně počítají, doporučujeme přečíst si tento článek – burzovní indexy

Složení PX indexu

Na rozdíl od indexů v jiných státech, zejména těch s velkou ekonomikou, kde se můžeme setkat i se stovkami společností, PX index obsahuje emise pouhých 12 společností.

Jsou jimi ČEZ, Komerční banka, Erste Group Bank, Avast, Moneta, Vienna Insurance Group, O2, Stock Spirits Group, Philip Morris, Central European Media Enterprises, PFNonwovens a Kofola.

Co se týče oborů, tak jsou v indexu nejvíce zastoupené společnosti které operují s penězi (banky, pojišťovny, atd…). Na další konkrétní zastoupení, se můžete podívat na grafice níže přiložené.

oborova klasifikace index px
Oborová klasifikace (rozložení) indexu PX. Zdroj: Pse.cz

Aktuálně největší podíl na tomto indexu mají akcie společnosti ČEZ s cca 20 %. Složení indexu, co se týče společností, se samozřejmě může měnit. Proto také každého čtvrt roku probíhá aktualizace složení báze indexu, která se provádí v zájmu udržení kvality a stability indexu.

Jelikož je v tomto indexu obsaženo jen 12 společností, není jeho vývoj zcela přesným ukazatelem české ekonomiky, avšak lze to jako určitý indikátor brát. Mnoho velkých firem (např. Škoda Auto) v něm vůbec není. Vývoj tohoto indexu, je proto dán hlavně vývojem ceny akcií jednotlivých společností.

Historický vývoj PX indexu (graf hodnoty)

PX index nevykazuje žádný dlouhodobý trend, veškeré výkyvy jsou maximálně v řádu měsíců. Za posledních 10 let se toho opravdu moc nestalo (viz graf PX indexu níže). Proč tomu tak je? Je to způsobeno hlavně tím, že společnosti v něm obsažené jsou velice stabilní. Také se jedná o společnosti, které se příliš nezaměřují na růst (např. nové trhy), ale hlavně rozdělují zisk v dividendách.

Jeho předchůdce, index PX 50, začínal v roce 1994 na hodnotě 1000 bodů. Už o rok později se propadl až k hodnotě 387. Následně sice trochu rostl, ale opět se významně propadl v krizi roku 1999 a po teroristických útocích 2001.

Poté zažil strmější růst, svou počáteční hodnotu 1000 bodů znovu překonal v roce 2004 a v roce 2007 se dostal na své historické maximum 1936 bodů. Pak přišel mírný pokles a v posledních letech se setrvale drží kolem své počáteční hodnoty 1000 bodů.

px index graf vyvoje od pocatku
Vývoj ceny PX indexu od konce roku 1993. Zdroj: Pse.cz

Jak index PX obchodovat?

I když se může zdát, že je tento index “nudný”, respektive jeho vývoj a nelze na jeho spekulaci vydělat, není tomu tak. Na každém podkladovém aktivu můžete vydělat peníze. Co není vhodné pro jednoho, může být ideální pro druhého. To je to krásné na trzích – ta bohatost.

Vzhledem k pouhým 12 firmám, ze kterých se skládá, je pro jeho vývoj velmi vhodné používat fundamentální analýzu a bedlivě sledovat vývoj všech 12 společností. Především se pak můžete zaměřit na poslední hospodářské výsledky, kauzy okolo společností a další fundamenty, které vám mohou napovědět budoucí směr. Samozřejmě i vývoj české koruny má tento index vliv.

Pro přesnější vstup a výstup nebo krátkodobé obchody je samozřejmě dobré využít i podporu technické analýzy, která vám pomůže určit aktuální trend, support/rezistence, vhodnou polohu stop-lossu a další.

Info

TIP: Nevíte přesně co je a jak funguje technická analýza? Potom právě pro vás je náš seriál o technické analýze

V PX indexu nejsou zohledněné dividendy a proto lze spekulovat jen na jeho růst či pokles.

K tomu je vhodné využít CFD brokera.

Příklad CFD obchodu indexu PX:
Řekněme, že hodnota indexu je 1000 bodů. 1 lot = 100 ks indexu a min. obchod u XTB je 0.01 lot, páka je běžně nastavena na 1:10. Máme-li na obchodním účtě například 5 000 Kč, tak můžeme otevřít obchod s 0.05 lot, tedy na 5 ks indexu.

Spekulujeme-li na jeho růst, při vzrůstu hodnoty indexu o 10 % (na 1100 bodů) inkasujeme zisk 5 000 Kč, protože máme 5ks indexu a na každém je rozdíl 1 000 Kč.

Při obchodování je ale třeba dávat pozor na o něco málo větší spread, než s jakým se setkáte u široce obchodovaných indexů (např. DAX 30 nebo S&P 500).

Kde obchodovat PX index?

I přestože se jedná o český index, není úplně jednoduché nalézt českého brokera, kde tento index můžete obchodovat. Velká většina českých brokerů, resp. jejich českých poboček, tento index ani nenabízí.

Že by pro ně nebyl atraktivní? Kdo ví… Jedno je ale jisté: u brokera Plus500 je možné tento index obchodovat ve formě CFD, a to pod názvem Česká 15. U brokera XTB tento index naleznete pod jménem CZKCASH.

Níže se můžete podívat na podmínky obchodování u Plus500 (finanční páka, spread a další).

Zdroj: Plus500.cz, hodnoty na obrázku jsou pouze ilustrativní
plus500 px index
Informace o obchodování PX indexu u Plus500

Pokud byste se rozhodli pro tohoto brokera, rozhodně si přečtěte naší recenzi:

U 80 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Obchodní hodiny PX indexu

Pro obchodování je potřeba vědět, kdy vlastně můžete PX index obchodovat. PX index se obchoduje na Burze cenných papírů Praha každý všední den v čase od 9:00 do 16:28.

Nebo, můžete obchodovat prostřednictvím výše zmíněného CFD kontraktu.

Info

TIP: Více si o CFD obchodování můžete přečíst v tomto článku – Co jsou CFD kontrakty a jak je začít obchodovat?

Jednotlivý brokeři mohou mít obchodní hodiny rozdílné oproti BCPP, proto je potřeba si nastudovat patřičné informace.

Proč by vás měl tento index zajímat?

Oproti jiným indexům má jednu velkou výhodu. Je obchodován v českých korunách, a proto zde odpadá měnové riziko.

Díky tomu, že je obchodován v České republice zároveň při jeho obchodování nebudete muset ponocovat, jelikož zde není ani žádný časový posun. Vzhledem k tomu, že dlouhodobě nevykazuje žádný větší trend se hodí spíše ke krátkodobějším obchodům.

Další výhodou může být i fakt, že v indexu je obsaženo opravdu málo společností, a tak je relativně snadné, sledovat fundamenty každé z nich.

Zaujal vás index PX? Obchodujete tento index? Podělte se s námi o vaše zkušenosti níže v komentářích. Děkujeme.

Další zdroje informací:

Více informací o PX

Jméno indexuPX
TickerPX
Datum založení1994
Počet společností12
Ohodnoťte index PX
9
1

Autor

O investování se zajímám přes pět let. Zaměřuji se hlavně na americké akcie ve středně- a dlouhodobém výhledu. Fundamentální analýza je pro mě důležitá k určení hlavní trendu, jinak obchoduji podle technické analýzy.

Jsem spíše konzervativnější obchodník, kromě akcií se zajímám i o dluhopisy a jiné konzervativnější nástroje, naopak kryptoměnám a akciím rozvíjejících se trhů se vyhýbám.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Indexy, které by vás mohly zajímat