Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Na trhu panuje extrémní strach! Je to čas k nákupu?

Publikováno
Finex Coin Week – Na trhu panuje extrémní strach! Je to čas k nákupu?
Zdroj: Depositphotos.com

Vítáme vás u našeho pravidelného přehledu týdne Finex Coin Week. Sledujeme pro vás aktuální dění ve světě kryptoměn a vždy v pondělí shrneme to nejdůležitější za posledních sedm dnů. Tentokrát jsme vybrali tyto události.

Obsah článku

Index Fear and Greed atakoval rekordní hodnoty

Začátkem druhého prosincového týdne crypto index Fear and Greed atakoval rekordní hodnoty. Ručička indexu v pondělí ukazovala hodnotu 16 bodů ze 100, což je nejnižší hodnota od začátku června.

Od květnového propadu nebylo na trhu tolik strachu a nejistoty jako nyní. Do tohoto indexu se započítává více faktorů než jen samotná cena kryptoměn. Index je ve skutečnosti jakýmsi souhrnem několika ukazatelů. Hodnota indexu se pohybuje od 0 – extrémní strach až po 100 – extrémní chamtivost.

To, co obvykle způsobuje kolísání metrik, je cena kryptoměn. Významnou roli však hrají i různé další faktory, jako je volatilita, objemy trhu, sociální média, průzkumy, trendy a dominance. Index také měří nejen chování komunity vůči bitcoinu, ale také vůči jiným digitálním aktivům.

V polovině listopadu největší kryptoměna podle tržní kapitalizace vystoupala na historicky nejvyšší cenu téměř 70 000 dolarů a několik týdnů se držela nad hranicí 60 00 dolarů. Vše se však změnilo na konci měsíce, kdy BTC klesl pod 55 000 dolarů. Jedním z důvodů poklesu mohla být nová varianta COVID-19 Omicron, která byla zjištěna v Jihoafrické republice a měla negativní vliv na všechny finanční trhy.

V následujících dnech se “býci” snažili dotlačit cenu BTC k 60 000 dolarů, ale bez většího úspěchu. Bitcoin Fear & Greed Index se následně dostal na úroveň “Fear” a “Extreme Fear”, což naznačovalo strach mezi investory do kryptoměn.

Na začátku prosince, kdy se BTC připravoval na další pokus k překonání této rezistence se do hry ve velkém zapojili “medvědi”, což vedlo k pádu až na 42 000 dolarů.

Podle analytické společnosti CryptoQuant se dal tento propad údajně předvídat. Jedním ze signálů byl počet bitcoinů, které zůstaly na burzách. Několik hodin před pádem jejich množství navíc prudce vzrostlo.

Ačkoli na trhu panoval extrémní strach, pro zkušené investory to byl naopak výborný signál k nákupu. Například miliardář a investor Warren Buffett kdysi řekl, že investoři by měli být chamtiví, když se dav bojí, a naopak.

Společnost Three Arrows nakoupila v dipu 156 000 ETH

Stále více společností sleduje aktuální trendy v kryptoměnách. Příkladem může být hedgeový kryptoměnový fond Three Arrows (3AC), který v posledních dnech nakoupil 156 000 ETH v hodnotě 673 milionů dolarů.

CEO společnosti Zhu Su přitom druhou největší kryptoměnu podle tržní kapitalizace v listopadu na Twitteru otevřeně kritizoval. V několika tweetech uvedl, že se tento blockchain díky vysokým poplatkům dostal do fáze, kdy je použitelný pouze pro solventní investory.

Zhu tím na sebe strhl příliš velkou pozornost a proto své vyjádření zmírnil. Uvedl, že miluje Ethereum a to co představuje.

Pouhých 17 dní od této kritiky přistálo na peněženku, kterou s 3AC spojila blockchainová analytická firma Nansen přibližně 156 400 tisíc etherů (ETH), tedy 676,37 milionu dolarů. Téměř všechny tyto prostředky byly na peněženku převedeny z burz Binance, FTX a Coinbase.

Zhu následně transakce potvrdil v reakci na tweet čínského bloggera Wu Blockchain. Ten uvedl, že ačkoli je Ethereum stále nepoužitelné pro nováčky, velké výprodeje během panických prodejů byly jednoduše skvělou příležitostí k nákupu.

V souvislosti s kritikou ETH se spekulovalo o tom, jestli Zhu záměrně nepropaguje konkurenční kryptoměnu Avalanche, která je dvojkou v portfoliu společnosti Three Arrows. Nyní se objevily spekulace, zda neprodal AVAX, aby si koupil Ethereum, což popřel s tím, že mince AVAX, které vlastní, v žádném případě neprodává.

Tento dip Etherea byl koupen od toho, kdo nebyl dostatečně finančně gramotný, aby tento víkend prodával,” dodal.

Na začátku listopadu společnost Three Arrows Capital oznámila, že se stává investorem fondu Blizzard, který má podporovat rozvoj AVAX. Díky tomu se podařilo této kryptoměně vytlačit Dogecoin (DOGE) z pozice desáté největší kryptoměny podle tržní kapitalizace.

Vždy v prosinci společnost Google zveřejňuje seznam nejvyhledávanějších slov na své platformě. Nás samozřejmě zajímá, jak si v tomto žebříčku vedly kryptoměny. V první desítce najdeme rovnou dvě, Dogecoin a Ethereum.

Společnost Google svůj tradiční každoroční seznam nejvyhledávanějších výrazů za daný rok rozděluje do několika kategorií – zprávy, lidé, hry, filmy a další.

Podle údajů Google Trends “Year in Search 2021” byl v roce 2021 Dogecoin čtvrtým nejoblíbenějším vyhledávaným výrazem na Googlu v oblasti zpráv a to jak celosvětově, tak samostatně ve Spojených státech. Vyhledávaný výraz s dotazem “Ethereum Price” se umístil na 10. místě.

Mezi nejvyhledávanějšími dotazy v kategorii zpráv se objevují kryptoměny vedle témat jako Afghánistán, akcie AMC, vakcína COVID-19, akcie GME a další. Například v roce 2020 se v seznamu neobjevila ani jedna kryptoměna.

Za zmínku stojí i to, že Bitcoin (BTC), nejhodnotnější kryptoměna na trhu, nefiguruje v žádné kategorii žebříčku pro rok 2021 ani ve světě, ani ve Spojených státech.

Podle nedávného průzkumu společnosti BlockFi budou ve spojených státech kryptoměny jako BTC, DOGE a ETH oblíbeným dárkem. Tento průzkum odhalil, že každý desátý Američan by rád svým blízkým dal pod stromeček nějakou kryptoměnu. Nejoblíbenější je v tomto směru Bitcoin, následovaný Dogecoinem, respektive Etherem.

Nezaměnitelné tokeny (NFT) naopak ještě potřebují čas, aby byly přijaty jako alternativa dárku. Výše zmíněný průzkum odhalil, že o dárek v podobě NFT by měly zájem pouze 2 % respondentů.

Že se Docecoin dostal na čtvrté místo v Google trends není žádným překvapením. V době psaní tohoto článku vzrostla cena DOGE za posledních 365 dní o téměř 5 100 %, zatímco cena etheru o 632 %. Vyplývá to z údajů společnosti CoinGecko. Naproti tomu Bitcoin za poslední rok vzrostl přibližně “jen” o 160 %.

Beeple prodal další NFT za 29 milionu dolarů

Americký umělec Michael Winkelmann, známý jako Beeple, se letos zapsal do historie, když 11. března prodal své umělecké dílo Everydays: The First 5,000 Days jako nezaměnitelný token (NFT) za 69,3 milionu dolarů. Tím se Beepleho dílo stalo jedním z nejdražších uměleckých děl na světě a nejdražším dosud prodaným NFT.

Beeple se dostal opět na titulní stránky poté, co v aukci v prestižní aukční síni Christie’s prodal za 29 milionů dolarů své další NFT dílo nazvané “Human One”. Jedná se o sochu v životní velikosti, kterou bude Beeple aktualizovat po zbytek svého života.

To znamená, že majitel Ryan Zurrer a všichni další případní majitelé mohou vidět, jak se umělecké dílo “Human One” mění na cokoli, co umělce napadne. Změny mohou záviset na jeho náladě a mohou například představovat něco o čem umělec právě přemýšlí.

V současné době se jedná o 3D NFT sochu v životní velikosti, která zobrazuje jedince ve stříbrném skafandru s botami, helmou a batohem. Dílo je vytvořeno čtyřmi video obrazovkami o rozlišení 16k s leštěným hliníkový kovem kde běží video s odpovídajícím dynamickým nezaměnitelným tokenem.

Fyzický prvek je určen k průběžnému vystavování uměleckého díla. Beeple bude k tomuto prvku udržovat vzdálený přístup, aby zajistil správnou funkčnost, nebo aby ho mohl vylepšovat. Beeple zaručuje, že fyzický prvek neobsahuje žádné funkce určené k narušení nepřetržitého zobrazování uměleckého díla.

Beeple začal se svojí tvorbou v květnu 2007 a každý den vydal jedno dílo. Celkem jich vytvořil 5 000 a to se stalo základem jeho zatím nejúspěšnějšího projektu s názvem Everydays: The First 5,000 Days. Tato díla byla často surrealistická, mnohdy provokativní a rozhodně nešlo o jednoduché koláže nebo malůvky. Není tak divu, že nasbíral na Instagramu už přes dva miliony sledujících.

Visa spouští krypto poradenské služby

Společnost Visa, celosvětový gigant v oblasti platebních služeb, oznámila, že spouští nové konzultační a poradenské služby, aby svým klientům pomohla s orientací ve světě kryptoměn.

Firma uvedla, že její poradenská činnost v oblasti kryptografie bude nabízet poradenství finančním institucím, maloobchodníkům a dalším firmám ve všech oblastech, od zavádění krypto plateb a orientace v NFT sektoru, až po vývoj peněženek pro digitální měny centrálních bank.

Společnost Visa chce držet krok s aktuálními trendy a být tak konkurenceschopnější. Ve své nedávné interní studii uvedla., že “40 % dotázaných majitelů kryptoměn uvádí, že by v příštích 12 měsících pravděpodobně nebo velmi pravděpodobně změnili svou primární banku na banku, která nabízí produkty související s kryptoměnami”.

Zřízení poradenských služeb je zatím nejnovějším krokem, jak společnost Visa proniká do odvětví kryptoměn, přičemž firma již v minulosti podala několik žádostí o patenty souvisejících s blockchainem. Výzkumný tým společnosti Visa rovněž pracuje na projektu “Universal Payment Channel”, což je centrum interoperability blockchainu, které propojuje více blockchainových sítí a umožňuje přesun digitálních aktiv z různých protokolů a peněženek.

Visa patří mezi největší poskytovatele plateb na světě a není jedinou společností, která v posledních letech vstupuje do oblasti kryptoměn. Konkurence v podobě společnost Mastercard nedávno zavedla platební karty spojené s kryptoměnami v celém asijsko-pacifickém regionu. Stejně tak PayPal umožnil na začátku tohoto roku nákup a prodej kryptoměn přímo ve své aplikaci. .

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Nechcete-li sledováním kryptoměnového trhu trávit zbytečně mnoho času, sledujte Finex.cz a my tuto práci uděláme za vás. Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu kromě článků ze série Finex Coin Week shrnujeme i v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá několik tisíc našich čtenářů.

Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Závěr k aktuální situaci

Další prosincový týden jsme konečně zakončili zelenou svíčkou. Předchozí tři týdny jsme skončili červeně a mnoho investorů se obávalo, jestli není aktuální bullrun u konce a nedostáváme se do takzvaného bearmarketu.

Podle některých analytiků to však vypadá, že býčí cykly se začínají prodlužovat. Ty předchozí trvaly od 1 až 1,5 roku. Kryptoměnový trh dozrává díky přílivu financí od velkých institucí a proto by aktuální bullrun mohl pokračovat i v roce 2022.

V příštím roce by také měly přijít velké aktualizace Etherea, stále větší pozornost na sebe strhávají NFT, herní a metaverza projekty, které budou jistě zajišťovat příliv nového kapitálů do světa kryptoměn.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.