Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Čína opět zakazuje kryptoměny, tentokrát však i samotné transakce

Publikováno
Finex Coin Week – Čína opět zakazuje kryptoměny, tentokrát však i samotné transakce
Zdroj: Depositphotos.com

Svět kryptoměn je jedním z nejrychleji vyvíjejících se odvětví. Proto v tomto článku, stejně jako každý týden, shrnujeme to nejdůležitější dění posledních dní. Udělejte si čaj a pohodlně se usaďte – dnešní Coin Week je totiž k prasknutí.

Špatné zprávy z Číny a propad trhů

V pondělí jsme na všech trzích zaznamenali velké propady, které měly na svědomí špatné zprávy z Číny. Jedna z největších čínských společností Evergrande, která se mimo jiné zabývá obchodováním s nemovitostmi, se dostala do dluhové krize. To mělo za následek propad akcií společnosti o 10 %, což poslalo do červených čísel i bitcoin.

Evergrande je jednou z předních čínských společností pokud jde o nemovitosti. Údajně realizovala více než 1 300 projektů ve více než 280 čínských městech a je také vlastníkem jednoho z největších fotbalových týmů v zemi – Guangzhou FC.

Dosáhla toho tím, že si půjčila více než 300 miliard dolarů od více než 171 domácích bank a 121 dalších finančních společností. V loňském roce však Peking zavedl nová pravidla, která kontrolují výši dluhů velkých developerských společností, a to donutilo Evergrande k tomu, že začala nabízet své nemovitosti s výraznými slevami.

Společnost tak učinila, aby si zajistila dostatek peněz pro udržení firmy nad vodou. Nyní se však potýká s problémy při splácení úroků ze svého dluhu. Peking na to ve středu okamžitě reagoval záchrannou injekcí do bankovního sektoru v hodnotě 120 mld. jüanů (18,6 mld. USD).

Proč na tuto událost reagoval i trh s kryptoměnami? Kryptoměny v čele s bitcoinem jsou z pohledu tradičního světa stále vnímány jako mimořádně rizikové aktivum, a tak když se na trzích objeví první problémy, většina všech investorů hledá hlavně způsob, jak dostat peníze z nejrizikovějších investic, mezi které bitcoin bezpochyby patří.

Bitcoinové ETF by mohlo přijít už v říjnu

Pozitivních zpráv pro BTC není nikdy dost a jednou z nich by mohlo být zavedení dlouho očekávaného BTC ETF. Podle agentury Bloomberg by mohla Americká Komise pro cenné papíry a burzy dát zelenou bitcoinovému ETF už v říjnu.

Hlavní komoditní stratég společnosti Bloomberg – Mike McGlone, také dodal, že kryptoměna je na cestě k nahrazení zlata, podobně jako auto nahradilo koně jako nejvyužívanější dopravní prostředek. McGlone věří, že pokud ke schválení dojde, BTC do konce roku dosáhne hranice 100 000 dolarů.

Téma, zda americký regulátor cenných papírů schválí bitcoinové ETF se řeší již několik let. Kontrolní orgán k dnešnímu dni odmítl dát zelenou velkému množství žádostí. Přitom v Kanadě a dalších zemích již takové produkty fungují.

Díky tomu severní soused USA přilákal investory, jako je ARK Invest Cathie Woodové. To bude tlačit Komisi pro cenné papíry (SEC) k tomu, aby konečně schválila burzovně obchodovaný fond sledující výkonnost bitcoinu i ve Spojených státech, i když se bude jednat “jen” o futures. Podle Mike McGlona by to mohlo být do konce října.

Dalším široce diskutovaným tématem v rámci kryptoměnového průmyslu i mimo něj je souboj BTC se zlatem, které je po staletí považováno za nejlepší aktivum uchovávající hodnotu. Někteří investoři vnímají BTC jako (lepší) digitální verzi tohoto kovu.

McGlone se v tomto souboji připojil k táboru BTC a uvedl, že agentura Bloomberg zaznamenala značný odliv finančních prostředků souvisejících se zlatem do těchto oblastí s expozicí vůči bitcoinu.

Analytik tak naznačil investorům, kteří již mají expozici vůči dluhopisům a zlatu, aby vzali i malou část svého portfolia a vložili ji do bitcoinu. V opačném případě riskují, že budou “vynecháni” z významných zisků, které jsou u BTC pravděpodobnější.

McGlone se dotkl také tématu regulace, které je v poslední době velmi aktuální. Ray Dalio, miliardář a legenda hedgeových fondů, na začátku tohoto měsíce uvedl, že pokud se bitcoin stane úspěšným, američtí zákonodárci ho zničí. Věří tomu, že mají všechny potřebné nástroje.

Stratég agentury Bloomberg však s Daliem nesouhlasil. Právě naopak, klasifikoval takový vývoj jako “téměř nemožný”.

Index Fear and Greed je po dvou měsících v zóně extrémního strachu

Bitcoinový index strachu a chamtivosti Fear and Greed, který vyjadřuje aktuální sentiment na trhu vůči největší kryptoměně podle tržní kapitalizace, ukazoval ve středu ručičkou poprvé od července do zóny extrémního strachu.

Minulý týden se ukazatel pomalu začal posouvat směrem k chamtivosti, když se trh vzpamatoval z propadu ze 7. září. Než se však podařilo dosáhnout úrovně chamtivosti, sentiment se rychle změnil ve strach, protože BTC zaznamenal další rychlý propad.

V posledních týdnech měla kryptoměna dva velké propady, kdy v prvním z nich cena klesla na 40 500 dolarů, ale ve druhém dokonce až na 39 600 dolarů. Tato situace jen podpořila náladu strachu mezi investory.

Oči některých investorů nyní vzhlíží k Halloweenské strategii. Je to obchodní metoda, která je založena na myšlence, že akcie, bitcoin a další aktiva mají nejlepší výkonnost mezi 31. říjnem a 1. květnem.

Obchodníci používající tuto strategii obecně doporučují “prodat v květnu a odejít”, dokud nepřijde další Halloween.

Díky této myšlence kupující obvykle považují toto období roku za optimální bod vstupu na trh. Tomu se někdy říká “halloweenský efekt”. Setkáváme se tu se zvláštní statistickou anomálií, neboť údaje za období několika let naznačují, že tato obchodní strategie skutečně přináší dobré výsledky.

Příští měsíc je halloweenský, ale samozřejmě není jisté, zda tentokrát přiláká kupce k bitcoinu. Vzhledem k tomu, že index strachu a chamtivosti v současné době ukazuje na strach, investoři by mohli váhat, zda do trhu v tuto dobu vstupovat.

FED politiku nemění – Trhy a BTC reagovaly posílením

Středeční oznámení Federální rezervní banky by se dalo shrnout asi takto – v dohledné době nezvýší úrokové sazby a v nejbližší době nezmění svou strategii kvantitativního uvolňování.

Spolu s těmito do značné míry očekávanými kroky představitelé Federálního výboru pro volný trh naznačili, že začnou omezovat některé stimuly, které centrální banka poskytovala v době finanční krize. Nebylo však konkrétně uvedeno kdy by k tomu mohlo dojít.

Vyjádření předsedy Fedu Jerome Powela bylo velmi očekávanou událostí, neboť se konalo jen pár dnů po turbulencích na trzích v souvislosti s finančními problémy čínského developera Evergrande. Trhy s napětím očekávaly, s jakými prognózami Fed přijde v nadcházejících měsících a zda se rozhodl pokračovat v nastolené strategii boje proti ekonomickým dopadům pandemie koronaviru.

Bitcoin a ostatní trhy na vyjádření Fedu reagovaly pozitivně. BTC si připsal po oznámení okolo 5 % a obchodoval se okolo 44 000 dolarů.

Plány Fedu pro nadcházející období souvisí i s bitcoinem, který je z pohledu investorů vnímán jako rizikové aktivum. To znamená, že přinejmenším v krátkodobém horizontu je velmi náchylný k negativní cenové reakci, pokud klesne i akciový trh. Jestliže by Fed ve středu přijal drastičtější opatření, mohlo to mít negativní dopad na akciové trhy a následně i na bitcoin. To se však naštěstí nestalo.

Twitter spouští spropitné pro uživatele v BTC

Sociální síť Twitter ve čtvrtek oznámila, že umožní uživatelům dávat spropitné svým oblíbeným tvůrcům na sociální síti pomocí bitcoinů. Funkce Tips bude nejdříve dostupná pro všechny uživatele systému Apple iOS a pro uživatele systému Android bude k dispozici v následujících týdnech.

Společnost zavedla spropitné jako testovací funkci již v květnu jako způsob, kterým tvůrci zvládli získávat platby od svých sledujících za obsah, jenž zveřejňují na Twitteru. Dříve mohli uživatelé dávat spropitné ve fiat měně pomocí tradičnějších platebních služeb, jako je aplikace Cash společnosti Square a Venmo společnosti PayPal.

Twitter bude pro svoji novou funkci používat službu Strike bitcoin lighting wallet. Společnost také umožní uživatelům přidat na twitterový účet svou bitcoinovou adresu pro odesílání a přijímání těchto darů v kryptoměnách.

Twitter si z peněz zaslaných prostřednictvím funkce Tips nebude brát žádný podíl.

Začlenění bitcoinu do funkce Twitter Tip není žádným velkým překvapením vzhledem k tomu, že generální ředitel Jack Dorsey je jedním z nejhlasitějších zastánců kryptoměny.

Dorsey před několika týdny na Twitteru napsal, že se připravuje i na těžbu bitcoinů. Uvedl, že si nemyslí, že by existovalo něco důležitějšího, na čem by se dalo pracovat, než je bitcoin, a dokonce řekl, že doufá, že bitcoin přinese světový mír.

Kromě zavedení plateb v bitcoinu Twitter ve čtvrtek uvedl, že experimentuje s funkcí, která by uživatelům umožnila ověřovat a prezentovat jejich sbírky digitálních aktiv NFT na sociální síti. Společnost o tomto blockchainovém projektu neposkytla mnoho podrobností ani žádných konkrétních informací, ale uvedla, že jde o další způsob, jak podpořit tvůrce, kteří vytvářejí digitální umění.

Čína opět zakazuje kryptoměny

Zdá se to až neuvěřitelné, ale Čína už zakázala kryptoměny minimálně 19x. Poprvé se to stalo už v roce 2009, kdy čínské ministerstvo kultury a ministerstvo obchodu zakázaly používání “virtuální měny” pro obchodování se zbožím v reálném světě. Tento krok nebyl zaměřen konkrétně na bitcoin (BTC), ale v následujících letech byly zákazy konkrétnější.

První zákaz týkající se Bitcoinu se objevil v roce 2013, kdy čínská centrální banka (PBoC) znemožnila čínským finančním institucím provádět transakce s BTC a označila ho za měnu bez “reálného významu”.

Další zákazy přicházely nepravidelně zhruba 2x do roka. Na každou takovou zprávu BTC a ostatní kryptoměny reagovaly velkým propadem, ale po několika týdnech se vždy zotavily.

Letos už jsme viděli dokonce čtyři zákazy, včetně toho nejnovějšího. V květnu vydaly čínské instituce prohlášení, ve kterém varují před investicemi do kryptoměn vzhledem k potenciálním rizikům. Následující měsíc PBoC nařídila čínským bankám a poskytovatelům mobilních platebních služeb, aby neposkytovali bankovní a platební služby klientům zapojeným do transakcí souvisejících s kryptoměnami. V červnu pak úředníci vydali zákaz těžby, což vedlo k masovému odchodu těžařů ze země. A to už se dostáváme k dnešku, kdy PBoC opět prohlásila, že všechny kryptoměnové transakce v Číně jsou nelegální.

Jak je vidět z výše uvedených příkladů, páteční zpráva není zdaleka první a rozhodně ne poslední negativní zprávou z Číny, která ovlivní bitcoin. Zároveň se však zdá, že Číně postupně dochází munice a trh se stává vůči těmto zprávám stále odolnější.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Nechcete-li sledováním kryptoměnového trhu trávit zbytečně mnoho času, sledujte Finex.cz a my tuto práci uděláme za vás. Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu kromě článků ze série Finex Coin Week shrnujeme i v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá několik tisíc našich čtenářů.

Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Závěr k aktuální situaci

Máme za sebou opravdu velice náročný týden, kdy pozitivní zprávy střídaly ty negativní. BTC se na začátku týdne dokonce propadl pod hranici 40 000 dolarů. Po postupném zotavení kdy zamířil k hranici 45 000 dolarů za minci přišel další FUD z Číny a korekce.

V následujících dnech bude důležité sledovat, jestli BTC udrží hlavní support mezi 41 500 až 39 000 dolary. Pokud by se to nepodařilo, další zastávka by mohla být opět u 35 000 dolarů případně 32 000 dolarů. Jak se bude situace vyvíjet budeme sledovat a opět vám přineseme náš pravidelný souhrn.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.