Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finanční úřady plánují cílené kontroly firem obchodujících s kryptoměnami

Publikováno
Finanční úřady plánují cílené kontroly firem obchodujících s kryptoměnami
Zdroj: Depositphotos.com

Sekce daňové kontroly a analytiky Generálního finančního ředitelství loni provedla kontrolu u vybraných daňových subjektů, které v letech 2019 a 2020 obchodovaly s kryptoměnami. Podle finanční správy úředníci odhalili několik firem, které řádně nepřiznaly či neodvedly daň z příjmů plynoucí z těchto transakcí.

V případě těchto firem tvořily rozdíly mezi reálnými příjmy a údaji v daňových přiznáních stovky milionů korun. Úředníci zachytili také případy kolektivního investování fyzických osob do kryptoměn. Při jejich odprodeji byly finance vyplaceny na bankovní účet zástupce investujících osob (který je následně převedl na účty jednotlivých investorů), z nichž většina nesplnila svou povinnost přiznat a zaplatit daň.

Podle finanční správy se podobné kontroly chystají i nadále, a to i na mezinárodní úrovni. Předmětem zájmu budou kromě firem obchodujících v kryptoměnách zejména kryptosměnárny, kryptoburzy, subjekty provozující těžbu kryptoměn a poskytovatelé vybraných typů služeb specificky vázaných na kryptoměny.

Zdaňování příjmů z kryptoměn očima české legislativy

Současná česká legislativa neobsahuje konkrétní úpravu o způsobu účtování a vykazování obchodů s kryptoměnami. Finanční správa ale vydala na webu dokument “Informace GFŘ k daňovému posouzení transakcí s kryptoměnami”, který mimo jiné vysvětluje, jak příjmy z obchodování s kryptoměnami vykazovat.

Hlavní stanoviska finanční správy jsou:

  • kryptoměny doporučuje evidovat jako zásoby,
  • kryptoměny považuje z hlediska daní z příjmů za věc nehmotnou, movitou a zastupitelnou (takže obchodování s kryptoměnami se daní jako obchodování s jakýmkoliv zbožím).

Je velmi pravděpodobné, že postupem času dojde k aktualizaci legislativy a všech těchto sdělení. V budoucnu snad bude do české účetní legislativy začleněna specifická úprava účtování a vykazování digitálních měn.

Pokud se ale nyní chcete vyhnout chybám například v daňovém přiznání, pořiďte si program na daňovou evidenci nebo program na účetnictví. Část kolonek na dokladech totiž vyplní za vás a pohlídá například chyby na fakturách nebo v DPH.

Kryptoměny z pohledu DPH

Z hlediska DPH je pohled na kryptoměny zcela odlišný od pohledu daně z příjmů.

Podle evropské legislativy ESD C-264/14:

  • je kryptoměna platebním prostředkem
  • a těžba kryptoměny není dodáním ani poskytnutím služby –⁠ z hlediska zákona o DPH tedy není předmětem daně.

Představte si tedy následující situaci:

  • jste podnikatel neplátce DPH,
  • prodáváte zboží s místem plnění v tuzemsku,
  • pořídíte si vybavení na těžbu kryptoměn,
  • váš obrat za posledních 12 měsíců nepřekročil 2 mil. Kč,
  • ale vytěžili jste kryptoměnu v hodnotě 3 mil. Kč.

V takovém případě se nestáváte plátcem DPH, protože těžba kryptoměny není z pohledu DPH předmětem daně.

Poznámka
Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.