Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ekonomická krize Izraele. Jak mohou finanční problémy ve válkou zmítané zemi ovlivnit globální trh?

Publikováno
Ekonomická krize Izraele. Jak mohou finanční problémy ve válkou zmítané zemi ovlivnit globální trh?
Zdroj: Depositphotos.com

Izrael se potýká s ekonomickými problémy vyplývajícími z konfliktu s Hamásem. Izraelská centrální banka na to reagovala plánem prodat 30 miliard dolarů ze svých devizových rezerv, což je asi 15,1 % její celkové hodnoty. Cílem tohoto kroku je čelit poklesu šekelu vůči dolaru na sedmileté minimum po nedávných útocích.

Golan Benita, zástupce banky, uvedl, že katalyzátorem této intervence je bezpečnostní situace. Cílem banky je snížit volatilitu šekelu a zajistit likviditu trhu. Prostřednictvím swapových transakcí také dodá až 15 miliard dolarů. Navzdory špatnému výkonu šekelu analytici věří ve schopnost centrální banky udržet měnovou stabilitu.

Globální ekonomické vyhlídky

Agentura Bloomberg Economics upozorňuje na možné globální ekonomické dopady konfliktu. Scénáře se pohybují od lokálního konfliktu, přes širší regionální válku, až po málo pravděpodobnou izraelsko-íránskou konfrontaci. Důsledky by mohly být vážné. S rostoucí inflací a hrozbou globální recese v případě eskalace napětí, by se cena ropy mohla zvýšit až na 150 USD za barel.

Vývoj ceny ropy Brent za posledních 6 měsíců

Izraelská centrální banka snížila své prognózy růstu HDP pro příští dva roky na 2 % oproti předchozím odhadům 2,3 % na tento rok a 2,8 % na příští rok. Klíčová úroková sazba zůstává na úrovni 4,75 % a banka se soustředí na udržení finanční stability. Guvernér Amir Yaron se domnívá, že snižování sazeb není v současné nejistotě rozumné.

Finanční dopady konfliktu

Finanční dopady konfliktu na Izrael by mohly dosáhnout 10 % jeho HDP. Ministerstvo financí odhaduje náklady na válku v pásmu Gazy na 200 miliard šekelů za předpokladu, že by válka trvala osm až dvanáct měsíců. Inflace v Izraeli zaznamenala mírný pokles z 3,8 % na 3,7 %, což je stále nad cílovým rozmezím.

Izraelsko-palestinský konflikt negativně přispívá ke globálnímu ekonomickému napětí spolu s ukrajinskou krizí a následky COVID-19. Eskalující konflikt a ekonomická nejistota poukazují na to, jak se regionální napětí může projevit v globální ekonomice.

Dopady těchto problémů pravděpodobně ovlivní vše, a to od spotřebitelských cen až po akciové trhy, přičemž důsledky budou sahat daleko za hranice Izraele.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎