Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Další problémy! Microsoft, Meta a další velké firmy žalují Apple

Apple údajně nedodržuje soudní příkaz, který měl zamezit protisoutěžnímu jednání. Před soud ho tentokrát poženou těžké váhy technologického sektoru.

Publikováno
Další problémy! Microsoft, Meta a další velké firmy žalují Apple
Zdroj: depositphotos.com

Koalice velkých technologických společností, včetně Mety, Microsoftu a Match Group, obvinila Apple z obcházení soudního příkazu, jehož cílem je podpořit hospodářskou soutěž v rámci obchodu App Store.

Toto obvinění následuje po právní bitvě mezi společností Apple a Epic Games, tvůrcem populární hry Fortnite, která začala už v roce 2020.

Letitý spor pokračuje

Spor se točí kolem soudního příkazu, který měl podpořit konkurenčnější prostředí tím, že Apple umožní vývojářům aplikací komunikovat se svými zákazníky o možnostech plateb a propagačních akcích mimo App Store.

Nejvyšší soud tento příkaz potvrdil, když odmítl přehodnotit rozhodnutí nižšího soudu.

Přihlásila se však koalice technologických gigantů, která tvrdí, že Apple ve skutečnosti pravidla dál nedodržuje. V žalobě poukazují na to, že “nový” plán pro App Store nadále vykazuje znaky protisoutěžního chování, které soud již dříve identifikoval.

Podání má podpořit společnost Epic Games, která v roce 2020 iniciovala žalobu proti Applu poté, co byla hra Fortnite odstraněna z obchodu App Store kvůli neshodám ohledně způsobu placení této hry.

Epic Games a jeho podporovatelé tvrdí, že Apple nedodržuje nařízení soudu, aby revidoval své praktiky v App Store, které byly shledány jako protisoutěžní.

Když byl Apple požádán o vyjádření, odkázal dotazy na dokument, který v lednu podal u kalifornského soudu, v němž tvrdí, že soudní příkaz splnil.

Soud se nažral a App Store zůstal celý

Nové podmínky App Store, oznámené v lednu umožňují, aby aplikace obsahovaly odkazy nebo tlačítka odkazující zákazníky na alternativní platební metody.

Koalice však tvrdí, že podrobnosti plánu činí tuto změnu neúčinnou, neboť vývojáři aplikací musí o povolení k odkazům žádat a nový poplatek za provizi se snižuje pouze nepatrně z 30 % na 27 %.

Kritika technologických společností naznačuje, že naplnění soudního příkazu je jen na oko, aby splnilo zákonné povinnosti, ale zároveň dál omezuje konkurenční prostředí.

Například společnost Meta vyjádřila přání, aby mohla informovat uživatele o alternativních způsobech platby za “propagované příspěvky” na Facebooku a Instagramu.

Poznámka

Nyní je za propagované příspěvky možné připlatit pouze pomocí plateb v aplikaci, které má pod palcem Apple. V reakci na poplatky Applu Meta v únoru oznámila zvýšení cen za tyto příspěvky o 30%.

Microsoft zase kritizoval plán za to, že mu brání, aby uživatele nasměroval na své platební platformy, které by mohly nabídnout lepší podmínky a správu předplatného.

X (bývalý Twitter), který nebyl výslovně jmenován, vyjádřil obavy z dopadu na příjmy nezávislých tvůrců obsahu v důsledku provizní struktury navrhované Applem.

Podobně společnost Match Group uvedla, že návrh Applu ovlivní obrovské množství vývojářů a jejich uživatelů, což je v rozporu s účelem soudního zákazu.

Společnosti navíc poukazují na to, že podle nových podmínek Applu je tvůrcům aplikací stále zakázáno navádět zákazníky k transakcím na webové stránky třetích stran, jako je PayPal.

Akcie Applu jsou od začátku roku ve výrazném propadu

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Na svou obranu Apple uvedl, že mu nařízení soudu nebrání v tom, aby návrh koncipoval tímto způsobem, a zdůraznil, že nové podmínky jsou strukturovány tak, aby chránily bezpečnost a soukromí uživatelů.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎