Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Další rána pro Apple: Miliardové pokuty za porušování pravidel na obzoru

Apple čelí jedné z největších výzev své historie, když se musí vyrovnat s novými pravidly EU, která otevírají dveře konkurenci v jeho obchodu s aplikacemi. Situace se vyhrotila a nyní mu hrozí miliardové pokuty.

Publikováno
Další rána pro Apple: Miliardové pokuty za porušování pravidel na obzoru
Zdroj: depositphotos.com

Apple spadl daleko od stromu, který mu dal život. Společnost se zmítá v dlouhé bitvě s tvůrcem hry Fortnite, společností Epic Games, která technologického giganta v roce 2020 zažalovala – s obviněním, že 30% provize Applu z prodeje aplikací je v rozporu s pravidly hospodářské soutěže.

Nejvyšší soud USA rozhodl, že se odvoláními společností Epic Games a Apple ohledně jejich sporu nebude zabývat.

Mezitím Evropská unie (EU) přijala zákon o digitálních trzích (Digital Markets Act – DMA) – a donutila tak Apple, aby povolil obchody s aplikacemi třetích stran. A tady se věci rozhořely.

Apple přechází do temného režimu

Epic Games měla v plánu spustit jeden z prvních obchodů třetích stran pro iOS a obejít tak poplatky Applu.

Těsně předtím, než tento týden vstoupila v platnost nová pravidla EU DMA, však Apple zrušil vývojářský účet Epic Games s tím, že představuje “hrozbu” pro jeho ekosystém.

Epic Games tvrdí, že zákaz je odvetný a představuje “závažné porušení zákona DMA” – což podnítilo vyšetřování ze strany regulačních orgánů EU.

  • Podle agentury Bloomberg mohou potenciální pokuty za porušení DMA dosáhnout až 10 % celosvětových příjmů Applu – v případě opakovaného porušení se mohou zdvojnásobit.
  • V rámci dodržování předpisů Apple představil plány na usnadnění přechodu z produktů iPhone na produkty se systémem Android.

Vývoj ceny akcií Apple za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie Apple se mezitím výrazně propadají

Investoři v posledních týdnech slyšeli nemálo negativních zpráv o společnosti Apple. Prodej iPhonů se na klíčových trzích, jako je Čína, dramaticky zpomalil, špičkové talenty odešly a očekává se, že americké ministerstvo spravedlnosti tento měsíc podá proti společnosti antimonopolní žalobu.

Dva přešlapy se však svým významem (a náklady) vymykají:

  • Apple zrušil svůj projekt Apple Car, desetileté úsilí o vytvoření elektromobilu – stálo to přes 10 miliard dolarů.
  • Společnost také zažila pomalý start své náhlavní soupravy pro smíšenou realitu Apple Vision Pro, svého prvního nového produktu od Apple Watch v roce 2015.

Warren Buffett jako předzvěst špatných zpráv?

Akcie Apple od počátku roku klesly o 8 %, ale analytik Jordan Klein ze společnosti Mizuho varuje, že by se situace mohla zhoršit, pokud se Warren Buffett, největší akcionář společnosti mimo ETF, rozhodne prodat více akcií výrobce iPhonů.

Akcie společnosti nebyly takto přeprodané již několik let a Klein si myslí, že Buffett by mohl prodat akcie v hodnotě miliard, protože se Applu nadále nedaří. Jak moc se nyní Apple ještě odkutálí dále od stromu?

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎