Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Cena uranu na mnohaletém maximu – co ji táhne vzhůru?

Cena uranu na mnohaletém maximu - co ji táhne vzhůru?

Cena uranu na mnohaletém maximu - co ji táhne vzhůru?
Zdroj: 3pol.cz

Ceny uranu za poslední měsíc vystřelily o 60 % díky velkým nákupům tohoto nukleárního energetického prvku nově vzniklým investičním fondem. Tento růst však pravděpodobně v příštím roce ztratí na síle a do roku 2024 už jeho cena výrazně neporoste, uvedla banka Morgan Stanley minulý týden. Zájem investorů o „uranové akcie“ však výrazně vzrostl.

Spotová cena uranu (cena za libru = cca 453,6 gramu) se od poloviny roku 2020 do srpna 2021 pohybovala okolo 30 dolarů. Následně však vzrostla cena této komodity o desítky % během pouhých čtyř týdnů. Cena jaderného paliva se v pátek (17. 9.) obchodovala nad 47 dolary a tento týden se poprvé od roku 2012 dotkla 50 dolarů. Komoditní stratégové Morgan Stanley uvedli, že hnací silou oživení zájmu o uran je fond Sprott Physical Uranium Trust. Tento fond se sídlem v Kanadě je jediným fondem obchodujícím s uranem, který drží fyzickou komoditu namísto futures kontraktů.

Vývoj ceny Uranu za posledních 10 let
Vývoj ceny Uranu za posledních 10 let
Zdroj: tradingeconomics.com

Na zvýšenou cenu uranu mají vliv přechodné faktory

Silnější investiční poptávka po uranu se přidává ke zvýšené poptávce na spotovém trhu, na kterém již byla pozorovaná zvýšená aktivita spekulantů kvůli přerušení provozů dolů v důsledku pandemie covid-19. Cena uranu bude podle předpokladů ještě hledat svůj strop. Stratégové investiční banky však uvedli, že zatím nejsou přesvědčeni, že se může růstová dynamika udržet i do roku 2022, protože poptávka investičního fondu po surovém uranu pravděpodobně v průběhu času poklesne.

Uranový fond Sprott Physical Uranium Trust od poloviny srpna po svém založení v červenci na spotovém trhu uran nakupuje ve velkých objemech, a právě s jeho nákupní aktivitou je spojen současný růst ceny. Fond nakoupil více než 28 milionů liber radioaktivního prvku, včetně masivního nákupu ve čtvrtek 16. 9., kdy během jediného dne skoupil na trhu 1,45 milionu liber radioaktivního kovu.

Fond investuje do uranu mimo jiné, protože je jaderná energie čistý a efektivní zdroj energie, jenž si získává přízeň politiků na celém světě, kteří se snaží dosáhnout cílů v oblasti snižování emisí uhlíku.

„Je třeba zjistit, jak dlouho se podaří udržet současnou míru investiční poptávky, nicméně někteří býčí investoři tvrdí, že se nedočkáme poklesu ceny, pokud nákupy fondů zpomalí, protože lepší likvidita trhu napomohla k odhalení skutečné spotové ceny uranu,“ uvedla banka Morgan Stanley.

„Na druhou stranu vyšší likvidita přispěla k odhalení dříve skrytých zásob uranu v držení jednotlivých společností. To může být spolu s omezením nákupů uranu ze strany fondu rizikem pro cenu radioaktivního prvku,“ dodali stratégové investiční banky.

Cena uranu „surfuje“ na vlně rostoucích cen komodit

Morgan Stanley také uvedla, že uran se připojil k širšímu cenovému růstu v oblasti přírodních zdrojů. Ale zatímco ceny ropy, uhlí a zemního plynu jsou hnány vzhůru skutečným napětím na trhu, základní fundamenty nabídky a poptávky uranu se v posledních několika měsících významně nezměnily, aby tento cenový nárůst odůvodnily.

Vývoj ceny zemního plynu za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Světová jaderná asociace vidí rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu až do roku 2028 díky možnosti čerpání zásob uranu v jednotlivých společnostech a návratu nabídky těžené komodity z nečinných dolů. Aby přitom začaly uranové doly ve velkém obnovovat svou těžební činnost, bude vyžadováno, aby ceny radioaktivního materiálu dále rostly.

„Domníváme se, že teprve až se tyto zásoby v energetických podnicích podstatně sníží, dojde k dalšímu růstu ceny Uranu, která by motivovala k obnovení provozu nevyužitých dolů,“ uvedla banka Morgan Stanley.

Komoditní stratégové Morgan Stanley zůstávají ve střednědobém horizontu uranu nakloněni a předpovídají, že do roku 2024 se bude cena této komodity pohybovat kolem 49 dolarů za libru. Přesto by současný růst tažený investiční poptávkou fondu Sprott Physical Uranium Trust nemusel plynule přejít ve skutečný býčí trh tažený deficitem a mohli bychom být svědky určitého oslabení ceny v mezidobí.

Díky rostoucí ceně komodity si uranu minulý týden konečně všimli i drobní investoři. Nákupy se soustředily na ETF Global X Uranium a Cameco, které také zaznamenaly prudký nárůst objemů nákupů – což je známka toho, že se spekulující drobní investoři ženou za růstovým momentem. Global X Uranium je přitom burzovně obchodovatelný fond nakupující akcie těžařů uranu a Cameco je kanadský producent této komodity.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo