Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena ropy WTI na důležitém supportu – Budou se dále zdražovat pohonné hmoty?

Publikováno
Cena ropy WTI na důležitém supportu – Budou se dále zdražovat pohonné hmoty?
Zdroj: depositphotos.com

Ropa, mnohými také nazývána “tekuté zlato“, se nachází na velmi důležité cenové úrovni, která rozhodne o budoucím vývoji nejenom tohoto investičního instrumentu, ale také o cenovém vývoji navazujících odvětví, jako je cena a distribuce pohonných hmot. V tomto článku zhodnotíme aktuální situaci na trhu ropy a to jak z pohledu investora, tak z pohledu spotřebitele.

Americká “lehká” ropa WTI se v současné době obchoduje na Chicagské komoditní burze NYMEX na cenách okolo 75 USD za barel. Od začátku měsíce tedy cena ropy lehce oslabila z původních 85 USD za barel na současnou cenu. Tento pokles ovšem může být způsoben pouze výběrem zisků dlouhodobých investorů, jak si následně ukážeme v technické analýze.

WTI = West Texas Intermediate. Surová lehká ropa z Texasu v USA, obsahující méně síry než konkurenční ropa BRENT, těžená především v Severním moři.

Růst ceny ropy na světových trzích se dotkl i cen pohonných hmot v České republice. Od Října letošního roku došlo k prudkému zdražení jak ceny nafty, tak ceny benzínu a to skokovým nárůstem z původních cen 32kč za naftu na současných 37kč a u benzínu z původních 34kč na současných 37kč.

Zdroj: kurzy.cz
Vývoj ceny pohonných hmot v ČR
Vývoj ceny pohonných hmot v ČR

Skokový nárůst ceny pohonných hmot v naší krajině koresponduje s cenovým vývojem ropy na světových trzích, kdy se ropa v říjnu letošního roku obchodovala na svých maximech, okolo již zmíněné ceny 85 USD za barel.

Technická analýza

Současný pokles ropy WTI se zdá být způsoben především technickými vlivy, kdy dochází k poklesu aktiva na nižší cenové úrovně ve snaze otestovat supportní zónu, která bude velmi důležitá pro další směrování vývoje ceny ropy.

Zdroj: tradingview.com
Graf cenového vývoje ropy WTI
Graf cenového vývoje ropy WTI

Od vytvoření historických minim, kdy se překvapivě ropa obchodovala v záporných číslech (duben 2020), její hodnota na trzích v podstatě nepřetržitě roste. WTI se tak obchodovala v rostoucím trendovém pásmu, ve kterém v současné době dochází ke korekční aktivitě na nejbližší supportní úroveň tedy cenu 75 USD za barel ropy.

V následujících týdnech bude ropa v hledáčku mnoha investorů, protože nákupní reakce na této ceně může způsobit růst až k 100 USD za barel a možná se dočkáme i atakování maximálních hodnot z roku 2008, kdy se cena ropy obchodovala na 145 USD za barel.

V případě negativního scénáře, kdy nedojde k nákupní aktivitě na současném supportu, můžeme naopak očekávat pokles cen nejprve k 60 USD a případně i k 40 USD.
Tento scénář vývoje ceny ropy WTI ovšem udělá radost mnoha spotřebitelům, protože bychom se pak mohli dočkat snížení ceny pohonných hmot, s čímž jde ruku v ruce zlevnění služeb, jako jsou cestovní ruch, logistika či vnitrostátní a mezinárodní doprava.

Závěr

Konec roku bude ve znamení sledování cen ropy jak z pohledu investora, tak z pohledu spotřebitele. Moudřejší jistě budeme až začátkem příštího roku, kdy bude dostatek času zhodnotit tržní reakci na současnou cenovou úroveň a podle počátku nového růstu nebo poklesu tohoto aktiva začít plánovat buď investiční strategii, nebo levnou letní dovolenou.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎