Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Cena ropy WTI na důležitém supportu – Budou se dále zdražovat pohonné hmoty?

Cena ropy WTI na důležitém supportu – Budou se dále zdražovat pohonné hmoty?

Cena ropy WTI na důležitém supportu - Budou se dále zdražovat pohonné hmoty?
Zdroj: depositphotos.com

Ropa, mnohými také nazývána "tekuté zlato", se nachází na velmi důležité cenové úrovni, která rozhodne o budoucím vývoji nejenom tohoto investičního instrumentu, ale také o cenovém vývoji navazujících odvětví, jako je cena a distribuce pohonných hmot. V tomto článku zhodnotíme aktuální situaci na trhu ropy a to jak z pohledu investora, tak z pohledu spotřebitele.

Cenový graf ropy WTI od listopadu minulého roku
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Americká "lehká" ropa WTI se v současné době obchoduje na Chicagské komoditní burze NYMEX na cenách okolo 75 USD za barel. Od začátku měsíce tedy cena ropy lehce oslabila z původních 85 USD za barel na současnou cenu. Tento pokles ovšem může být způsoben pouze výběrem zisků dlouhodobých investorů, jak si následně ukážeme v technické analýze.

WTI = West Texas Intermediate. Surová lehká ropa z Texasu v USA, obsahující méně síry než konkurenční ropa BRENT, těžená především v Severním moři.

Růst ceny ropy na světových trzích se dotkl i cen pohonných hmot v České republice. Od Října letošního roku došlo k prudkému zdražení jak ceny nafty, tak ceny benzínu a to skokovým nárůstem z původních cen 32kč za naftu na současných 37kč a u benzínu z původních 34kč na současných 37kč.

Vývoj ceny pohonných hmot v ČR
Vývoj ceny pohonných hmot v ČR
Zdroj: kurzy.cz

Skokový nárůst ceny pohonných hmot v naší krajině koresponduje s cenovým vývojem ropy na světových trzích, kdy se ropa v říjnu letošního roku obchodovala na svých maximech, okolo již zmíněné ceny 85 USD za barel.

Technická analýza

Současný pokles ropy WTI se zdá být způsoben především technickými vlivy, kdy dochází k poklesu aktiva na nižší cenové úrovně ve snaze otestovat supportní zónu, která bude velmi důležitá pro další směrování vývoje ceny ropy.

Graf cenového vývoje ropy WTI
Graf cenového vývoje ropy WTI
Zdroj: tradingview.com

Od vytvoření historických minim, kdy se překvapivě ropa obchodovala v záporných číslech (duben 2020), její hodnota na trzích v podstatě nepřetržitě roste. WTI se tak obchodovala v rostoucím trendovém pásmu, ve kterém v současné době dochází ke korekční aktivitě na nejbližší supportní úroveň tedy cenu 75 USD za barel ropy.

V následujících týdnech bude ropa v hledáčku mnoha investorů, protože nákupní reakce na této ceně může způsobit růst až k 100 USD za barel a možná se dočkáme i atakování maximálních hodnot z roku 2008, kdy se cena ropy obchodovala na 145 USD za barel.

V případě negativního scénáře, kdy nedojde k nákupní aktivitě na současném supportu, můžeme naopak očekávat pokles cen nejprve k 60 USD a případně i k 40 USD.
Tento scénář vývoje ceny ropy WTI ovšem udělá radost mnoha spotřebitelům, protože bychom se pak mohli dočkat snížení ceny pohonných hmot, s čímž jde ruku v ruce zlevnění služeb, jako jsou cestovní ruch, logistika či vnitrostátní a mezinárodní doprava.

Závěr

Konec roku bude ve znamení sledování cen ropy jak z pohledu investora, tak z pohledu spotřebitele. Moudřejší jistě budeme až začátkem příštího roku, kdy bude dostatek času zhodnotit tržní reakci na současnou cenovou úroveň a podle počátku nového růstu nebo poklesu tohoto aktiva začít plánovat buď investiční strategii, nebo levnou letní dovolenou.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo