Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena ropy díky eskalaci konfliktů v Rudém moři dále roste. Bude zdražovat i dále?

Ceny ropy jsou nízko. Se začátkem nového roku však poskočily o 1,5 % nahoru. Vyžene je eskalující napětí v Rudém moři ještě výš?

Publikováno
Cena ropy díky eskalaci konfliktů v Rudém moři dále roste. Bude zdražovat i dále?
Zdroj: thehindubusinessline.com

Cena ropy v novém roce povyrostla o 1,5 % v reakci na hrozbu eskalace konfliktů v Rudém moři. Ropa Brent zaznamenala růst ceny ve výši 1,6 % na 78,27 USD za barel, WTI potom 1,42 % na 72,67 dolarů.

Růst cen vyvolalo zvyšující se napětí v Rudém moři, na které doteď trh nereagoval tolik, jak by se dalo očekávat. V neděli totiž americké helikoptéry potopily tři lodě Íránem podporovaných Hútiů, které napadly kontejnerovou loď společnosti Maersk. V pondělí potom do oblasti vyslal svou bitevní loď Írán.

Vývoj ceny ropy Brent a WTI za poslední měsíc

Aktuální cena
Změna
Ropa (Brent) / 1 barel (Brent)
Načítání
Načítání
Načítání
Ropa (WTI) / 1 barel (WTI)
Načítání
Načítání
Načítání

Suezký průplav v Rudém moři je pro lodní přepravu a tím i globální obchod klíčový. Odhaduje se, že tudy proudí až 12 % světového obchodu. Vzhledem k riziku útoků Hútiu, se však řada lodí oblasti vyhýbá a volí delší nákladnější cestu kolem jižní Afriky.

Cena ropy na komoditním trhu je na takové tlaky tradičně citlivá. V současnosti je ale na relativně nízké úrovni vlivem vysoké nabídky, kdy americká produkce dosahuje rekordních 13,2 milionů barelů denně. Tato vysoká produkce spolu se snížením nabídky ze strany OPEC doteď udržovala cenu ropy nízko i přes geopolitické napětí.

Íránská válečná loď v Rudém moři je však zjevně vnímána jako předzvěst eskalace konfliktu na Blízkém východě, což by mělo za následek růst rizikové prémie a tlačit ceny ropy nahoru.

Průzkum agentury Reuters mezi ekonomy a analytiky předpověděl, že ropa Brent bude v letošním roce stát průměrně 82,56 USD za barel, což je o něco více než průměr 82,17 USD v roce 2023. Analytici předpovídají, že slabý globální růst omezí poptávku, ale očekávají, že podporu ceně poskytne právě geopolitické napětí.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎