Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena ropy již 3 měsíce klesá! Jaký vývoj můžeme očekávat v příštím roce?

Cena ropy již tři měsíce setrvale klesá především z geopolitických důvodů. Jaký bude její budoucí vývoj. Co očekávat od trhu s černým zlatem v příštím roce?

Publikováno
Cena ropy již 3 měsíce klesá! Jaký vývoj můžeme očekávat v příštím roce?
Zdroj: depositphotos.com

Banka Goldman Sachs revidovala svou prognózu cen ropy pro nadcházející rok a odhaduje, že se cena ropy Brent bude pohybovat mezi 70 a 90 dolary za barel, což je pokles oproti dřívější předpovědi 80 až 100 dolarů za barel. Tato úprava je reakcí na rekordní rok v produkci a vývozu ropy v USA.

Banka Citigroup pak předpokládá průměrnou cenu ropy Brent v roce 2024 na úrovni 75 dolarů za barel, přičemž zaujímá konzervativnější postoj vzhledem k očekávanému zpomalení růstu poptávky.

Její snížení je důsledek ekonomických problémů a probíhající energetické transformace. Další významné finanční instituce, včetně J.P. Morgan, Bank of America a Morgan Stanley, předpokládají cenu ropy Brent v rozmezí 83 až 90 dolarů za barel, což odráží všeobecný konsenzus ohledně stability cen.

Vývoj ceny ropy Brent za posledních 3 měsíce

Poroste příští rok produkce? A odkud?

Poptávka, zejména z Asie, zůstává pro ceny ropy příznivým faktorem. Mezivládní organizace OPEC předpokládá v příštím roce růst poptávky o 2,2 milionu barelů denně.

Existují však obavy, že některé projekce čínské poptávky mohou být příliš optimistické, což by mohlo vyvolat tlak na pokles cen.

Produkce se rovněž vyznačuje pozoruhodnou stabilitou v klíčových regionech. Trh do značné míry přehlédl pokles dodávek z Kurdistánu o 450 000 barelů denně v souvislosti s probíhajícími jednáními mezi kurdskými a iráckými úřady.

Produkce ropy v Libyi se zdá být relativně stabilní. Venezuela a Guyana, státy s ropným bohatstvím, které jsou momentálně ve při, vyjádřily ochotu řešit územní spory diplomatickou cestou. Navzdory těmto faktorům je celkový obraz globální situace v oblasti ropy spíše medvědí.

Cyklus ceny ropy

Náladu na trhu ovlivňují také obavy z možného poklesu poptávky, zejména z Číny, kde ekonomické ukazatele naznačují ochlazení ekonomiky. Očekává se však, že faktory, jako je snížení dodávek ze strany OPEC, možné hospodářské oživení v Číně a mírné riziko recese v USA, zajistí cenám ropy růstový impuls.

Analytici, jako Craig Erlam ze společnosti Oanda, se domnívají, že vyhlídka na možné snížení úrokových sazeb centrálními bankami by mohla zmírnit ochlazení ekonomiky a následně podpořit poptávku po ropě.

Obraz globálního ropného trhu je aktuálně spíše medvědí. Ve skutečnosti bude možná potřeba cenové prognózy revidovat dále dolů.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎