Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Indexy CAC 40 a FTSE 100 na historických maximech. Bitcoin překonal hranici 25 000 dolarů

Publikováno
Burza s odstupem: Indexy CAC 40 a FTSE 100 na historických maximech. Bitcoin překonal hranici 25 000 dolarů
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezký den, vážení čtenáři! V minulém týdnu jsme mohli sledovat růst evropských a českých akcií, přičemž britský index FTSE 100 a francouzský CAC 40 ustanovily svá nová historická maxima. Americké akcie se vyvíjely smíšeně, přičemž se lépe dařilo titulům s nižší tržní kapitalizací.

Rovněž jsme sledovali výrazný růst kryptoměn – Bitcoin posílil o více než 10 % – a naopak se propadly ceny komodit. Minulý týden byl opět nabitý událostmi, které by vám neměly ujít, a proto jsme tady s naší burzou s odstupem. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie skončily smíšeně kvůli překvapivým ekonomickým údajům

Hlavní americké indexy skončily smíšeně, protože investoři zvažovali některé zdravé signály růstu a zisků na jedné straně proti obavám, že by inflační trendy mohly nabrat nepříznivý směr. Obavy, že Federální rezervní systém bude muset zvýšit krátkodobé úrokové sazby více, než se původně očekávalo, způsobily zvýšení výnosů amerických státních dluhopisů a podpořily růst amerického dolaru. To se podepsalo zejména na cenách ropy a energetických akciích. (Ropa se na mezinárodních trzích oceňuje v amerických dolarech, což při posilování dolaru vede k tlaku na poptávku.)

Objemy obchodů byly na začátku týdne po nedělním Super Bowlu obzvláště nízké, přičemž se v týdnu dařilo zejména akciím s malou a střední tržní kapitalizací.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Recese, měkké přistání, nebo žádné přistání?

Nejdůležitější událostí minulého týdne byly zveřejněné maloobchodní tržby, které vzrostly nejvíce za téměř dva roky. Tržby za leden vzrostly oproti předchozímu měsíci o 3 %, což výrazně předčilo očekávání 2% nárůstu a více než vyrovnalo prosincový pokles. K nárůstu vedl růst prodeje automobilů a silné výdaje v restauracích a prodejnách nábytku. Zisky však rostly napříč různými kategoriemi, což naznačuje, že spotřebitelé dohánějí ztrátu a jsou ochotni utrácet poté, co ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku polevili.

  • Spotřebitelské výdaje představují přibližně 70 % amerického HDP. Vzhledem k tomu, že spotřeba zrychluje a trh práce zůstává mimořádně silný, někteří účastníci trhu nyní přidali do debaty o měkkém a tvrdém přistání třetí scénář. V takzvaném scénáři “bez přistání” ekonomika překoná zvyšování sazeb Fedu, aniž by zpomalila. Ačkoli je pružná ekonomika při utlumené inflaci vždy nejžádanějším výsledkem, v současném prostředí by pravděpodobně vybízela k agresivnějším krokům Fedu a pouze by oddálila zpomalení ekonomiky a případné oživení trhu.
  • Stále je však pravděpodobný scénář, kdy se v příštích čtvrtletích objeví mírný hospodářský pokles nebo zpomalení růstu v kombinaci s mírným nárůstem nezaměstnanosti. Předstihové ekonomické ukazatele, jako je inverzní výnosová křivka a průzkumy podnikatelské aktivity, naznačují, že nás čeká nižší spotřebitelská a podnikatelská poptávka. Minulé zvýšení sazeb Fedu se pravděpodobně ještě plně nepromítlo do ekonomiky a bude působit jako brzda na cestě vzhůru.
  • V souladu s výše zmíněnou tezí o zpomalení růstu zaujímají banky podle posledního průzkumu opatrný přístup a zpřísňují úvěrové standardy. 45 % bank hlásilo v posledním čtvrtletí zpřísnění úvěrových podmínek, což v minulosti odpovídalo tomu, že ekonomika je v recesi nebo se do ní chystá vstoupit.
Zdroj: federalreserve.gov
Graf ukazuje podíl bank, které v posledním čtvrtletí vykázaly přísnější úvěrové podmínky
Graf ukazuje podíl bank, které v posledním čtvrtletí vykázaly přísnější úvěrové podmínky

Fed v pohotovosti

Lednová neočekávaná síla spotřebitelů, mimořádně napjatý trh práce a přetrvávající inflace jsou pro Fed výzvou k delšímu udržení vyšších úrokových sazeb.

  • V reakci na ekonomické údaje se výnos dvouletých státních dluhopisů přiblížil ke svému 52týdennímu maximu a investoři nyní očekávají o něco vyšší než 50% šanci na třetí zvýšení sazeb o 0,25 % v červnu po dalších dvou zvýšeních v březnu a květnu. Tento posun v očekáváních ohledně úrokových sazeb zvyšuje očekávaný vrchol sazby federálních fondů ze 4,90 % na 5,30 %.
  • Výsledkem je, že odolná ekonomika zvyšuje riziko utahování úrokových sazeb Fedu. Před březnovým zasedáním Fedu však bude zveřejněna další zpráva o nezaměstnanosti a další údaj o inflaci, které by mohly opět změnit vývoj. A skutečnost, že růst mezd se začal ochlazovat i při nezaměstnanosti na 53letém minimu, svědčí o tom, že Fed nemusí politiku zpřísňovat o mnoho agresivněji.
Zdroj: bloomberg.com
Graf ukazuje očekávání trhu ohledně příštích osmi zasedání Fedu, která se za poslední měsíc posunula výše
Graf ukazuje očekávání trhu ohledně příštích osmi zasedání Fedu, která se za poslední měsíc posunula výše

Rostoucí napětí na trhu

Na rozdíl od loňské vysoké citlivosti na růst sazeb akciové trhy únorové oživení výnosů z větší části ignorovaly. Potenciál razantnějšího postupu Fedu a nedávný posun očekávání ohledně sazeb směrem vzhůru by však mohly být katalyzátorem obnovené volatility, což opravňuje k poněkud defenzivnímu postoji.

  • Vzhledem k tomu, že akcie na začátku roku silně rostly a nedávné údaje o inflaci do značné míry odpovídaly očekáváním, budou trhy možná potřebovat další palivo k dalšímu vzestupu. Pokud bude ustálený stav sazeb vyšší než se očekávalo na začátku roku, je zde menší prostor pro expanzi ocenění, takže bude pravděpodobně zapotřebí trpělivosti.
  • V posledních několika měsících bylo dosaženo značného pokroku v oblasti inflace, což stále svědčí o tom, že jsme blíže konci než začátku utahovací kampaně Fedu. Co však nyní dělat? Pokud si nejste jistí, můžete prostřednictvím strategie pravidelného investování využít pravděpodobného nárůstu volatility a případnou korekci využít jako příležitost k vytvoření větší pozice pro budoucí udržitelnější oživení.
Zdroj: factset.com
Graf ukazuje výkonnost jednotlivých sektorů indexu S&P 500 od počátku roku.
Graf ukazuje výkonnost jednotlivých sektorů indexu S&P 500 od počátku roku.

Růst evropských akcií: FTSE 100 a CAC dosáhly na svá ATH

Akcie v Evropě se zotavily, protože lepší než očekávané výsledky firem pomohly trhům zbavit se obav z dalšího zvyšování úrokových sazeb. Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 1,32 % výše. Francouzský index CAC 40, který na začátku týdne dosáhl rekordní úrovně, vzrostl o 2,80 % a německý index DAX přidal 1,04 %.

Britský index FTSE 100 si připsal 1,55 % a dosáhl rovněž svého historického maxima. Oslabení britské libry vůči americkému dolaru pomohlo podpořit index, který zahrnuje mnoho společností, jež jsou nadnárodními společnostmi s příjmy ze zahraničí.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Inflace ve Spojeném království zpomaluje třetí měsíc v řadě

Anualizovaný růst spotřebitelských cen se v lednu již třetí měsíc po sobě ve Spojeném království snížil na 10,1 %, a to zejména v důsledku zmírnění nákladů na služby a pohonné hmoty. Jádrová inflace (bez energií, potravin, alkoholu a tabáku) se zmírnila na mnohem nižší než předpokládanou míru 5,8 %. Zpomalení inflace podnítilo naděje, že by se Bank of England mohla v březnu rozhodnout pro menší zvýšení úrokových sazeb nebo sazby nezvyšovat vůbec.

Trh práce však zůstal ve třech měsících končících v prosinci napjatý a míra nezaměstnanosti zůstala těsně pod historickým minimem na úrovni 3,7 %. Mzdy bez započtení bonusů vzrostly o 6,7 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace ve Spojeném království za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace ve Spojeném království za posledních 12 měsíců

Pražská burza opět rostla zejména díky akciím MONETA

České akcie reprezentované indexem PX opět v minulém týdnu mírně posílily, tentokrát o 0,44 %. Dařilo se zejména bankovním titulům – akcie Erste Group vzrostly o 1,78 % a akcie MONETA o 3,21 %.

V kladných číslech týden zakončila i největší emise pražské burzy – ČEZ a to navzdory faktu, že během pátečního obchodování akcie energetického giganta ztratily 2,51 % své hodnoty. Z nejvíce sledovaných titulů Pražské burzy zaznamenaly ztrátu 2,39 % akcie Kofola a 0,74 % odepsaly akcie Komerční banky. Krom Kofoly jsou však letos všechny zmíněné tituly v alespoň 13% zisku, samotný index PX pak letos posílil o více než 15 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin překonal hranici 25 000 dolarů

Bitcoin po menší korekci z předminulého týdne, kdy se propadl na 21 300 dolarů, začal opět výrazně posilovat a ustanovil uptrend, který ho může poslat až k hranici 28 000 dolarů. V cestě mu však ještě stojí důležitá rezistence okolo 25 200 dolarů, kterou nepřekonal v srpnu 2022, ani minulý týden. V závěru minulého týdne však nakonec překonal hranici 25 000 dolarů, což je nejvyšší hodnota od června 2022. Za minulý týden největší kryptoměna posílila celkem o 12,21 %, zatímco Ethereum, druhá největší kryptoměna, o 11,38 %.

Výrazně se také zlepšuje nálada na trhu. Index Fear and Greed, který sleduje sedm různých ukazatelů a vyhodnocuje náladu investorů do Bitcoinu, se dostal do zóny Greed – nejvyšší hodnota od března 2022.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Komodity v minulém týdnu zlevňovaly

V Londýně obchodovaná ropa Brent s dodáním v březnu dosáhla konečné ceny 82,94 dolaru. Týdenní seanci zakončila poklesem o 2,14 dolaru a za celý týden se světový ropný benchmark propadl o 3,38 %. Ve třech z posledních čtyř týdnů se Brent propadl a v tomto období ztratil více než 5 %.

V New Yorku obchodovaná březnová ropa West Texas Intermediate neboli WTI v pátek uskutečnila závěrečný obchod na úrovni 76,66 dolaru. Týdenní seanci rovněž zakončila poklesem o více než 2 dolary, přičemž nejnižší hodnota pátečního obchodování na úrovni 75,08 dolaru znamenala pro WTI téměř dvoutýdenní dno. Za celý týden americký ropný benchmark klesl o 3,22 %. WTI rovněž klesla ve třech z posledních čtyř týdnů a v tomto období ztratila téměř 7 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato s dubnovým termínem dodání na newyorské burze Comex v pátek uzavřelo obchodování na úrovni 1 851,45 dolaru a za celý týden ztratil referenční futures kontrakt na zlato 12,60 dolaru, tj. 0,7 %. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se usadila na 1 839 dolarech, což představuje pokles o 1,29 %.

Obdobně se vyvíjela i cena dalšího významného kovu, stříbra, které v minulém týdnu ztratilo 1,45 % své hodnoty. Na začátku týdne se obchodovalo za cenu 21,91 dolaru za unci a týdenní obchodování zakončilo na ceně 21,59 dolaru za unci.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 25. Bitcoin se v minulém týdnu opět vrátil na růstovou trajektorii a v závěru týdne poprvé od června 2022 překonal hranici 25 000 dolarů za minci. Během 24 hodin ve středu a čtvrtek největší kryptoměna vzrostla téměř o 10 %, za celý týden pak o více než 12 %.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.