Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Bitcoin pokračuje ve své krasojízdě, rostly globální i tuzemské akcie

Burza s odstupem: Bitcoin pokračuje ve své krasojízdě, rostly globální i tuzemské akcie
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezké úterý, vážení čtenáři! Minulý týden se nesl až na výjimky v pozitivním duchu. Bitcoin si připsal od začátku roku už více než 40 % a dařilo se i evropským a americkým akciím. Hned o 3 % pak vzrostla hodnota indexu PX. Drobného oslabení jsme se tak dočkali pouze na komoditních trzích.

Chcete-li se dozvědět o událostech z minulého týdne více, jste na správném místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie rostou díky naději na “měkké přistání”

Americké akcie pokračovaly ve své vítězné sérii, protože investoři zřejmě uvítali některé nadějné signály, že by se největší globální ekonomika mohla v roce 2023 vyhnout recesi. Zvláště silné byly akcie společností vyrábějící zboží dlouhodobé spotřeby, částečně díky velkému skoku akcií Tesla. Ten nastal poté, co velmi příznivý výhled společnosti na rok 2023 představil její generální ředitel Elon Musk. Obvykle defenzivní segmenty spotřebního zboží, zdravotní péče a veřejných služeb zaostávaly. S tím souvisí i horší výkonnost hodnotových akcií oproti růstovým.

Silný začátek týdne byl pravděpodobně částečně způsoben víkendovým článkem Nicka Timiraose, reportéra Wall Street Journal, který je známý jako “zaříkávač Fedu” pro přesné předpovědi předchozích zvratů v politice Federálního rezervního systému. Timiraos citoval nedávné komentáře guvernéra Fedu Christophera Wallera, který byl dříve zastáncem agresivního zvyšování sazeb, v nichž zdůraznil dostatek důkazů o zpomalování poptávky a uvedl, že na příštím dvoudenním zasedání Fedu, které skončí 1. února, podpoří zvýšení sazeb pouze o čtvrt procentního bodu. Pozitivní odezvu mělo také nedávné prohlášení ministryně financí Janet Yellenové, která uvedla, že ji povzbudily klesající ceny energií a uvolňující se překážky v dodavatelském řetězci, které ochlazují globální inflaci.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Rok 2023 je stále na začátku, takže nastala vhodná doba se podívat také do minulosti. Po neradostném roce 2022 může být pohled na to, jak trhy reagovaly na poklesy v minulosti, velmi poučný…

Po špatných letech obvykle následují roky dobré

  • V roce 2022 poklesl index S&P 500 o 19,4 % (bez započtení dividend). Od roku 1950 byly zaznamenány čtyři kalendářní roky, kdy akciový trh klesl o více než 15 %. V následujícím roce trh v průměru vzrostl o 12,9 %.
  • Za posledních 75 let byl pouze jeden rok s poklesem o více než 15 % následován ztrátou v následujícím roce. Pokud se pak podíváme na všechny roky, kdy trh skončil poklesem v jakémkoli rozsahu, pak jedinými případy po sobě jdoucích let poklesu jsou roky 1973-1974 a 2000-2002.
  • Rok 2022 byl pro index S&P 500 devatenáctým rokem od roku 1950 s poklesem za kalendářní rok (před dividendami). Nejmenší byl pokles o 0,7 % v roce 2015, největší činil 38,5 % v roce 2008. Průměrný výnos v roce následujícím po předchozích 18 případech činil 15,3 %.

Je velmi pravděpodobné, že pokles v roce 2022 do značné míry zohlednil očekávané zvýšení sazeb a zpomalení ekonomiky, což vytváří předpoklady pro kladný výnos akcií v roce 2023.

Zdroj: edwardjones.com
Tento graf poukazuje na tendenci trhů zotavovat se v roce následujícím po velkých poklesech
Tento graf poukazuje na tendenci trhů zotavovat se v roce následujícím po velkých poklesech

Zisky v následujících letech po poklesech se neobešly bez dramatických událostí

Přestože po letech výrazného poklesu obvykle následovaly solidní zisky, cesta vzhůru byla jen zřídka hladká. Po ztrátách v letech 1973, 1974, 2002 a 2008 se v následujících 12 měsících objevily dílčí poklesy:

  • 1975: 14,1 % a 6,6 %
  • 2003: 14,1 % a 5,3 %
  • 2009: 27,6 % a 7,1 %

Všechny tyto tři roky však nakonec skončily solidně v kladných číslech. Je možné, že recesní tlaky a zmírňující se růst podnikových zisků budou katalyzátory volatility v první polovině roku 2023. Investoři by tak měli počítat s výkyvy na trhu. Tyto výkyvy však budou představovat spíše vhodné nákupní příležitosti, protože by se s postupem roku mohl formovat trvalejší býčí trh.

Leden nemusí vždy znamenat obrat, ale silný začátek je dobrým znamením

Rok 2023 odstartoval zdravým růstem, díky němuž se index S&P 500 dostal zhruba o 14 % nad své minimum z loňského října.

Ze čtyř předchozích let s více než 15% poklesem tři začaly dalším poklesem v lednu, což naznačuje, že rok s výrazným oslabením se ne vždy posunul s otočením kalendáře. Pokud se však podíváme šířeji na všechny léta od roku 1950, kdy akciový trh za celý rok klesl, leden následujícího roku měl průměrný výnos 1,3 %, což je o něco lepší než průměrný výnos 1 % za všechny ledny.

V letošním lednu index S&P 500 vzrostl o více než 6 %, přičemž za posledních 75 let nastalo pouze 14 lednů s měsíčním ziskem 5 % a více. 13 z těchto 14 let nakonec skončilo v kladných číslech s průměrným ročním nárůstem 23 %. Jinými slovy, obzvláště silná lednová výkonnost byla často signálem nadprůměrných zisků pro celý zbytek roku.

Přestože lze očekávat pozitivní rok 2023, není pravděpodobné, že by síla a stabilita nedávné rally pokračovala bez přerušení. Pro investory je to však dobrá připomínka důležitosti a hodnoty setrvání v investicích, i když titulky v mediích mohou vykreslovat nepříliš růžový obrázek.

Zdroj: edwardjones.com
Tento graf poukazuje na tendenci, že leden je vodítkem pro celoroční výkonnost trhu a že výkonnost trhu se obvykle zotavuje v roce následujícím po poklesu
Tento graf poukazuje na tendenci, že leden je vodítkem pro celoroční výkonnost trhu a že výkonnost trhu se obvykle zotavuje v roce následujícím po poklesu

Evropské akcie vykázaly mírný růst

Akcie v Evropě rovněž převážně rostly, i když výrazně méně než ty americké. Některé povzbudivé ekonomické údaje pomohly překonat obavy z tempa zpřísňování měnové politiky ECB. Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 0,73 % výše. Hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích se také převážně posunuly vpřed. Francouzský index CAC 40 stoupl o 1,45 % a německý index DAX přidal 0,58 %. Pouze britský index FTSE 100 zaznamenal mírnou ztrátu.

Výnosy francouzských a švýcarských dluhopisů se odrazily od minim z poloviny týdne poté, co člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Klaas Knot vyzval ke zvýšení úrokových sazeb o půl procentního bodu na následujících dvou zasedáních. Ve Spojeném království se výnosy desetiletých dluhopisů pohybovaly v blízkosti nedávných maxim v očekávání zasedání Bank of England.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Jestřábi v ECB pokračují v tlaku na “udržení současného kurzu”, podnikatelská aktivita v eurozóně se zlepšuje

Prezidentka ECB Christine Lagardeová, Klaas Knot a další člen Rady guvernérů Ollie Rehn zopakovali své nedávné výzvy k dalšímu zvýšení sazeb v únoru a březnu. Člen Výkonné rady Fabio Panetta však řekl, že existuje příliš mnoho ekonomické nejistoty na to, aby se bezpodmínečně předem zavázal ke konkrétnímu politickému směřování následujícím po únoru. Dodal: “Inflace je stále příliš vysoká, ale nedávný vývoj naznačuje, že můžeme odvrátit rizika sekundárních efektů a snížit inflaci tím, že budeme pokračovat v dobře kalibrované úpravě našich sazeb.”

Mezitím se podnikatelská aktivita v eurozóně po šesti měsících poklesu v lednu nečekaně stabilizovala a zvýšila naději, že se blok vyhne recesi. Předběžný údaj indexu nákupních manažerů (PMI), který měří produkci ve zpracovatelském průmyslu a službách, vzrostl podle agentury S&P Global na 50,2 bodu ze 49,3 bodu v prosinci 2022. Hodnoty indexu PMI vyšší než 50 naznačují expanzi.

České akcie: Index PX vzrostl téměř o 3 %

Pražská burza rostla nepřetržitě po všechny dny minulého týdne a v pátek uzavíral index PX na hodnotě 1 331,01 bodu, což je jeho sedmiměsíční maximum. V průběhu minulého týdne pražský burzovní index připsal 2,97 %. Největší měrou se na tomto růstu podílely akcie energetického gigantu ČEZ, jejichž cena v průběhu minulého týdne vrostla více než o desetinu. Akcie ČEZ pozitivně reagovaly na spekulace, které se objevily na sociálních sítích naznačující možné rozdělení ČEZu.

Dařilo se i dalším významným titulům pražské burzy – akcie Erste Group připsaly téměř 2 %, akcie Komerční banky více než procento a o 2,30 % v minulém týdnu vzrostla také cena akcií MONETA – díky 3% růstu během pátečního obchodování.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Cena Bitcoinu v průběhu ledna vrostla o více než 40 %

Minulý týden na kryptoměnových trzích probíhal v poměrně poklidném duchu, když se neobjevila žádná zásadní zpráva, která by výrazně promluvila do vývoje na trzích. Bitcoin tak zapsal další pozitivní týden, když opět pokračoval v mírném růstu a v neděli ukončil své obchodování těsně pod hranicí 24 000 dolarů za minci. Cena největší kryptoměny tak od začátku roku vzrostla o více než 40 %.

V tomto týdnu může nejenom cenu Bitcoinu, ale i technologických akcií ovlivnit očekávané zasedání americké centrální banky, na kterém by měl Fed představit další směrování své měnové politiky.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

  • Začátkem minulého týdne zveřejnili vývojáři Etherea zprávu, že úspěšně nasadili první shadow fork (zkušební fork) další důležité aktualizace Etherea, která má otestovat připravenost možnosti výběru etherů uzamčených do stakingu.
  • Generální ředitel společnosti Visa, Al Kelly, je přesvědčen, že stablecoiny a CBDC mohou v budoucnu hrát “významnou roli” v oblasti plateb. Gigant v sektoru kreditních karet začal pracovat na projektu blockchainové interoperability už v září 2021. Společnost je přesvědčena, že řešení poháněná blockchainem mohou být motorem pro příští generaci plateb.
  • Minulý týden překvapil českou bitcoinovou scénu tweet oficiálního účtu největší evropské bitcoinové konference BTC Prague. Organizátoři oznámili, že jedním z hlavních speakerů akce bude nejhlasitější propagátor Bitcoinu, Michael Saylor.
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Po dvou týdnech růstu mírně klesla cena ropy

Newyorská ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v březnu uzavřela týdenní obchodování na úrovni 80,09 dolaru za barel poté, co v pátek klesla o 1,33 dolaru. Za celý týden WTI klesla o 1,33 % po kumulativním 11% růstu v předchozích dvou týdnech. V průběhu ledna se americký ropný benchmark propadl o 1 %.

Březnový futures kontrakt na londýnskou ropu Brent uzavřel obchodování na ceně 86,15 dolaru poté, co páteční seanci zakončil poklesem o 81 centů. Za celý týden Brent klesla o 1,19 % poté, co v předchozích dvou týdnech vzrostla o téměř 12 %. V průběhu ledna pak vzrostl globální ropný benchmark o necelé 1 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato s únorovým termínem dodání na newyorské burze Comex uzavřelo v pátek obchodování na hodnotě 1 928 dolaru, stejně jako spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures. Cena zlata se tak za celý týden nezměnila. Spotová cena však dosáhla ve čtvrtek maxima týdenní seance na úrovni 1 949,29 dolaru. Rezistence 1 950 dolarů je klíčovým testem schopnosti zlata vyšplhat se k rekordním hodnotám nad 2 000 dolary za unci, na které se dostalo v dubnu loňského roku, když tehdy téměř dosáhlo na svůj historický vrchol ze srpna 2020. Od začátku letošního roku futures i spotové zlato posílily o více než 5 %.

Cena dalšího významného drahého kovu stříbra se pak v minulém týdnu propadla o 1,65 %. Menší sourozenec zlata zatím v roce 2023 vykazuje horší výkonnost než zlato, když se v průběhu ledna propadla jeho cena o 2,19 %.

Jako číslo týdne volíme 10. O tolik procent stoupla od začátku roku hodnota indexu PX, který roste nepřetržitě již 6 týdnu v řadě. Největší měrou se na oživení českých akcií podílí ČEZ, jehož akcie v letošním roce posílily o více než 16 %. O více než desetinu však vzrostly i akcie Erste Group, akcie Komerční banky pak posílily v průběhu letošního roku o téměř 9 %.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.