Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Finex Coin Week - Bitcoin za leden posílil o 39 %, Michael Saylor přijede na BTC Prague!

Finex Coin Week - Bitcoin za leden posílil o 39 %, Michael Saylor přijede na BTC Prague!

Finex Coin Week - Bitcoin za leden posílil o 39 %, Michael Saylor přijede na BTC Prague!
Zdroj: Depositphotos.com

Je tady nový týden a s ním náš pravidelný přehled nejzajímavější událostí ze světa kryptoměn. V minulém týdnu nás zaujala následující témata.

Obsah článku

1.Zkušební fork Etherea Shanghai je spuštěný2.CEO společnosti Visa, Al Kelly, věří v budoucnost blockchainu a CBDC3.Michael Saylor hlavní hvězdou konference BTC Prague4.Hashrate Bitcoinu opět dosáhl historických maxim5.Polygon překonal Ethereum v počtu denně aktivních uživatelů6.Závěr k aktuální situaci

Zkušební fork Etherea Shanghai je spuštěný

Začátkem minulého týdne zveřejnili vývojáři Etherea zprávu, že úspěšně nasadili první shadow fork (zkušební fork) další důležité aktualizace Etherea, která má otestovat připravenost možnosti výběru etherů uzamčených do stakingu. Na beacon chainu jsou od prosince 2020 zamknuté ETH v hodnotě 26 miliard dolarů. Jedná se zhruba o 16,1 milionu ETH.

Očekává se, že hardfork s názvem Shanghai bude spuštěný letos v březnu. Ze zkušeností z minulosti je ale běžné, že se takto důležité aktualizace odkládají na pozdější termíny. Podle týmu zatím vše probíhá podle plánu a aktualizace by měla být v provozu za pět až osm týdnů.

Tento časový plán má údajně pro vývojáře Etherea nejvyšší prioritu, chtějí totiž co nejrychleji zajistit možnost výběru zamknutých ETH a to i na úkor jiných vylepšení. Původně se očekávalo, že hardfork Shanghai bude obsahovat plánovaná vylepšení, jako například proto-danksharding, který by výrazně zlevnil a zrychlil transakce, a nebo EOF.

Hardfork Shanghai bude první významnou aktualizací Etherea od historického "sloučení", ke kterému došlo loni v září. Síť Ethereum tehdy přešla z mechanismu konsenzu Proof of Work na Proof of Stake.

Toto sloučení také umožnilo uživatelům stát se validátorem. Pokud uzamknou své ETH do stakingu, budou moci ověřovat transakce na síti a na oplátku dostanou odměny v podobě nově vygenerovaných ETH.

Spuštění hardforku Shanghai bude mít bezpochyby významný dopad na celý kryptoměnový trh. Například analytici z JP Morgan nedávno uvedli, že "jakmile uživatelé dostanou možnost vybírat nastakované ETH dle libosti, mohlo by to nastolit novou éru stakingu" pro přední krypto burzu Coinbase, která během aktuálního bearmarketu výrazně ztratila na hodnotě.

CEO společnosti Visa, Al Kelly, věří v budoucnost blockchainu a CBDC

Generální ředitel společnosti Visa, Al Kelly, je přesvědčen, že stablecoiny a CBDC mohou v budoucnu hrát "významnou roli" v oblasti plateb. Gigant v sektoru kreditních karet začal pracovat na projektu blockchainové interoperability už v září 2021. Společnost je přesvědčena, že řešení poháněná blockchainem mohou být motorem pro příští generaci plateb.

Svou vizi představil Al Kelly ve svém posledním projevu na výročním shromáždění akcionářů společnosti Visa 24. ledna. Al Kelly 1. února ve funkci generálního ředitele končí a nahradí ho Ryan McInerney. Kelly ve svém projevu mimo jiné uvedl následující:

"Zatím je velmi brzy, ale i nadále věříme, že stablecoiny a digitální měny centrálních bank mají potenciál hrát v oblasti plateb významnou roli. Máme za sebou řadu iniciativ a v rámci investic do platebního ekosystému jsme již několikrát investovali do kryptoměnových společností."

Kelly rovněž akcionáře ubezpečil, že rozvaha společnosti Visa nebyla nijak ovlivněna problémy, které v roce 2022 otřásly celým kryptoměnovým trhem.

"V souvislosti s těmito selháními Visa nezaznamenala žádné úvěrové ztráty," dodal.

Společnost Visa během posledních let pracovala na řadě iniciativ souvisejících s kryptoměnami. Její výzkumný tým začal v září 2021 pracovat na projektu s názvem Universal Payment Channel (UPC), který má být navržen tak, aby vytvořil most mezi CBDC, stablecoiny a různými platebními kanály. Visa však k tomuto projektu více než 12 měsíců neposkytla žádnou aktualizaci.

Zdá se, že nový CEO, Ryan McInerney, je podobně naladěný na blockchainovou vlnu jako jeho předchůdce. V rozhovoru pro časopis Fortune v listopadu 2022 McInerney uvedl, že Visa disponuje "14 biliony dolarů hotovosti, které lze digitalizovat" a že nadále zkoumají, jak nejlépe integrovat kryptoměnové platby.

Michael Saylor hlavní hvězdou konference BTC Prague

Minulý týden překvapil českou bitcoinovou scénu tweet oficiálního účtu největší evropské bitcoinové konference BTC Prague. Organizátoři oznámili, že jedním z hlavních speakerů akce bude nejhlasitější propagátor Bitcoinu, Michael Saylor.

Bitcoinový maximalista, výkonný předseda a zakladatel společnosti MicroStrategy. Michael Saylor bude jednoznačně hlavním tahákem celé akce. Jeho firma se díky němu stala největším hodlerem mezi veřejně obchodovanými společnostmi s více než 130 000 BTC v rozvaze.

Michael Saylor všechny překvapil svou osobní účastí. Mezi další potvrzené speakery konference patří například Stephan Livera (autor "Stephan Livera Podcast"), Roman Reher (zakladatel YT kanálu "Blocktrainer"), Aleks Svetski (bitcoinový autor a podcaster) či Peter MC Cormack (autor podcastu "What Bitcoin Did”).

První ročník největší evropské bitcoinové konference proběhne ve veletržním areálu PVA EXPO v Letňanech ve dnech 8.-10. června 2023. Do Česka přijede prezentovat své produkty a služby více než 100 firem z celého světa. Znalosti a zkušenosti předá účastníkům 60 zahraničních i domácích řečníků.

"Do Prahy se sjedou bitcoineři z celého světa. Akci ale pořádáme i pro širokou českou veřejnost, která se zajímá o Bitcoin, chce se o něm dozvědět více a na Bitcoin si v reálném světě mimo internet pomyslně skutečně i sáhnout," popisuje akci Martin Kuchař, ředitel BTC Prague.

To, že se konference koná právě v Praze, není náhodou. V Česku vzniklo mnoho skvělých projektů spojených s kryptoměnami jako takovými. Jedná se například o první hardwarovou peněženku Trezor s více než 1 milionem prodaných kusů. Společnost Braiins vlastní jeden z nejstarších mining poolů na světě a vyvíjí softwarová řešení pro těžbu Bitcoinu. General Bytes zase postavili světově první ATM bitcoinmat a od roku 2013 jich prodali přes 13 000 do 143 zemí světa.

Pořadatelé akce nejsou v tomto oboru žádnými nováčky. Už čtvrtým rokem organizují největší českou bitcoinovou konferenci ChainCamp, které se pravidelně účastní tisíce příznivců kryptoměn.

Hashrate Bitcoinu opět dosáhl historických maxim

V době, kdy jsou rezervy těžařů na jednoročních minimech, dosáhl hashrate Bitcoinu historických maxim a překonal hranici 300 EH/s.

Údaje analytických společností včetně MiningPoolStats potvrzují, že hashrate Bitcoinu dosáhl 26. ledna svého historického maxima na úrovni 321 exahashů za sekundu (EH/s). Přestože se jedná pouze o odhad a není možné jej změřit zcela přesně, jsou nejnovější údaje překvapující, neboť nikdy předtím nepřekročily hranici 300 EH/s.

Některé zdroje jako BTC.com a Blockchain.com udávají o něco nižší čísla, oba se pohybují kolem 275 EH/s v daný den. Druhý jmenovaný ukazuje, že hashrate dosáhl 20. ledna historického maxima 276,8 EH/s. Populární twitterový účet BTC Archive na tato data reagoval tweetem, v němž zmínil:

"Vaše bohatství je nyní bezpečnější než kdy jindy!"

Čím vyšší hashrate Bitcoinu je, tím více je blockchainová síť odolná vůči snaze přepsat již potvrzené transakce.

Obtížnost sítě dosahuje dosud nevídaných úrovní, což je důkazem tvrdé konkurence v těžebním sektoru. K nejnovějšímu zvýšení obtížnosti došlo v neděli 29.1., kdy se obtížnost zvýšila o 4,7 % dle údajů ze serveru BTC.com. Předchozí přenastavení přineslo nárůst o 10,26 %, což bylo největší zvýšení od října 2022 a teprve druhý dvouciferný nárůst od poloviny roku 2021.

Zajímavostí také je, že i když se těžařům zlepšila ziskovost, stále prodávají své zásoby, upozornil na to analytik CoinLupin ze společnosti CryptoQuant.

"Díky nedávnému zvýšení cen na kryptoměnovém trhu je tržba opět profitabilní. V této chvíli by se dalo očekávat zvyšování těžby a tendence k tomu bitcoiny držet, nicméně těžební společnosti v nárůstu cen nyní pravděpodobně vidí příležitost zajistit si dostatečný kapitál pro případné otočení trendu," uvedl CoinLupin na svém blogu.

Polygon překonal Ethereum v počtu denně aktivních uživatelů

Polygonu (MATIC) se v minulém týdnu obzvláště dařilo. V počtu denně aktivních uživatelů dlouhodobě konkuruje Ethereu a od začátku nového roku jej několikrát i znatelně překonal, zároveň také předstihl Solanu v řebříčku kryptoměn a dostal se mezi prvních 10. Cena tokenu MATIC jen v minulém týdnu vzrostla o více než 12 %.

Podle blockchainových prohlížečů Polygon z hlediska počtu denně aktivních adres usilovně soupeří o druhé místo s Ethereem, druhou největší kryptoměnou dle tržní kapitalizace. Podle Token Terminalu a jejich metriky DAU (Daily Active Users) je Polygon nyní dokonce na druhém místě s počtem 349 000 adres v době psaní článku, Ethereum má přitom pouze 321 000. Na prvním místě je s velkým náskokem blockchain BNB Chain s téměř 800 000 uživateli.

Počet denně aktivních uživatelů na předních sítích a aplikacích z Token Terminalu
Počet denně aktivních uživatelů na předních sítích a aplikacích z Token Terminalu
Zdroj: tokenterminal.com

Je však nutné zmínit, že metrika DAU od Token Terminalu se od skutečného počtu aktivních adres zobrazovaných na blockchainových prohlížečích liší. Bereme-li v potaz denní počet unikátních adres figurujících jako odesílatel či příjemce, obě kryptoměny se v posledním týdnu pohybují kolem hodnoty 400 000.

On-chain aktivita na Polygonu od začátku roku výrazně vzrostla. Celková uzamčená hodnota (TVL) v DeFi na Polygonu vzrostla od 1. ledna téměř o 20 % a podle DeFiLlama aktuálně činí 1,21 miliardy dolarů.

TVL na Polygonu za poslední 3 měsíce
TVL na Polygonu za poslední 3 měsíce
Zdroj: defillama.com

Podle údajů z Polygonscanu síť v současné době zpracovává přibližně 3 miliony transakcí denně. Pro srovnání, u Etherea je to zhruba 1 milion a bitcoinová síť zpracovává přibližně 300 000 transakcí denně. Polygon v poslední době také oznámil mnoho nových partnerství a vylepšení.

  • 26. ledna potvrdil spolupráci se společností Arkham, která se zabývá analýzou blockchainu.
  • 20. ledna navázal spolupráci se společností BitGo cílící na umožnění stakingu pro držitele MATIC.
  • 17. ledna oznámil, že úspěšně dokončil hard fork Delhi, který má za cíl snížit transakční poplatky a řeší reorganizaci řetězce.
Vývoj ceny MATIC od začátku roku 2023
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zvýšená aktivita na Polygonu se také podepsala na hodnotě tokenu MATIC, který od začátku roku posílil o více než 50 % a překonal psychologickou hranici jednoho dolaru. To však nemění nic na skutečnosti, že MATIC klesl o 60 % od svého historického maxima z prosince 2021, kdy dosáhl hodnoty 2,92 dolarů.

Závěr k aktuální situaci

Minulý týden byl ve světě digitálních aktiv poměrně klidný. Neobjevila se žádná zásadní informace, která by výrazně ovlivnila směřování trhu. Objevují se spíše pozitivní zprávy, což má vliv na celkový sentiment. Potvrzuje to i index Fear and Greed, který ukazuje na hodnotu 61 bodů ze 100. Na těchto úrovních se tento ukazatel nacházel naposledy v březnu 2022.

Bitcoin se usadil na hranici 23 000 dolarů a za první měsíc roku 2023 posílil více než o 40 %.

Kurz Bitcoinu od začátku roku 2023
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zda se jedná o "past na býky" a nebo bude růst nadále pokračovat uvidíme v tomto týdnu, kdy nás čeká zasedání Americké centrální banky. Fed oznámí nastavení úrokových sazeb pro příští období, což zásadně ovlivní další vývoj napříč finančními trhy.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo