Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (21. – 24. prosince) – Koronavirus a dluhy

Publikováno
Burza s odstupem (21. – 24. prosince) – Koronavirus a dluhy

Tradičně se poslední předvánoční týden nese již v duchu poklidného obchodování. Jenomže i letos se ukázalo, že konec roku 2020 může se vším zamíchat. Pondělní obchodování 21. prosince zaznamenalo rychlý propad kvůli obavám z nové mutace koronaviru zachycené ve Velké Británii. Světové burzy během pár hodin ztratily dvě až tři procenta. Některé firmy začaly odepisovat pět nebo více než deset procent. Další den však panika ustala. Důvod je jednoduchý.

Nová mutace viru v podstatě nemění současnou situaci. Nikdo přesně neví, kdy krize okolo koronaviru skončí. Sice je v cenách trhu již započítán objev účinné vakcíny, ale naočkování většiny lidstva zabere čas. Okolo vakcíny panuje ještě spousta otázek, například jaká bude doba její účinnosti či jestli bude nutné se každý rok nechat přeočkovat. V každém případě objev nové mutace na tom nic nezmění. Trhy se pak celý zkrácený týden snažily odmazat pondělní ztrátu.

Indexy: Vánoční mírný pohyb

Z pohledu celého týdnu se světovým burzám povedlo prakticky vymazat pondělní propad. Japonská burza Nikkei ztratila 0,4 procent za týden. Prakticky stejný výsledek zaznamenala burza v Hongkongu, která odepsala 0,44 procent. Vítězem z našich tří sledovaných asijských burz byla ta v Šanghaji. Šanghajská burza zakončila týden na zelené nule poté, co si připsala 0,05 procent.

Německý index DAX 30 odepsal 0,33 procent. Francouzská burza CAC 40 dopadla o něco lépe a uzavřela vánoční týden se ztrátou 0,11 procent. Britský index FTSE dopadl nejhůř, ztratil 0,41 procenta.

V zámoří se obchodovalo ve stejném rytmu s tím rozdílem, že zámořským indexům se podařilo přece jenom připsat mírné zisky. Dow Jones si připsal kosmetických 0,07 procent. Nasdaq-100 se dařilo trochu lépe a uzavřel týden se ziskem 0,38 procent. Nedařilo se však indexu S&P500, ten odepsal 0,17 procent ze své hodnoty.

Perspektivy 2021

Firemní zpravodajství před Vánocemi je tradičně chudé, proto se zaměříme na makroekonomii. Zásadní otázkou pro rok 2021 bude následující: jak nastavit státní pomoc tak, aby se vše nezhroutilo? Centrální banky ukázaly, že umí zachraňovat trhy, když je potřeba. Co však neumí, je návrat do normální situace.

Co nastane, když statní podpora skončí? Budou se muset zvednout daně, aby se zaplatil účet za koronavirus? Je vůbec někdy možný návrat do normální měnové politiky, kdy budou úrokové sazby dosahovat výše okolo čtyř procent? Budeme svědky dalšího velkého burzovního krachu?

To jsou otázky, jež by si investor měl položit na konci tohoto roku, a podle odpovědí, které si dal, upravit svojí investiční strategii.

Francouzský státní dluh je nejvyšší od druhé světové války

Francouzský státní statistický úřad publikoval čísla za třetí čtvrtletí roku 2020. Francouzský dluh dosáhl 2 674 miliard euro. To představuje 116,4 procent k HDP. Na konci června byl dluh 114 procent. Růst zadlužení je tedy 2,4 procent HDP za pouhé tři měsíce.

Sice se očekává, že dluh neporoste tímto tempem i v příštím čtvrtletí, ale i tak jeho výše přesahuje finanční možnosti Francie. První plán pomoci francouzské ekonomii stál přes 200 miliard eur. Statistický úřad se snažil najít i pozitiva na uplynulém čtvrtletí. Výběr daní stoupl o 18 procent. Jenomže toto zlepšení představuje pouze 36,1 miliard eur.

Vývoj francouzského státního dluhu. Zdroj: Insee.fr

Francouzské ministerstvo očekává, že na konci roku statní dluh dosáhne 120 procent, Francie tak může být příčinou krize v Evropě. Rostoucí dluh totiž ještě víc zdůrazňuje prohlubující se rozdíl mezi Německem a Francií. Německý dluh má dosáhnout na konci roku 2020 73,9 procent. Mezi Francií a Německem bude rozdíl 46 procentních bodů. Za připomenutí stojí skutečnost, že v roce 2000 bylo zadlužení Německa a Francie stejné.

Komodity: Ropa ukazuje svoji sílu

Samozřejmě že na zprávu o rušení leteckých spojů mezi Velkou Británií a zbytkem světa negativně zareagoval kurz ropy. Ještě větší izolace států navzájem, by znamenalo ještě méně pohybu, což by se projevilo na menší spotřebě ropy a oslabení poptávky po černém zlatě.

I přes tuto zprávu ropa Brent uzavřela obchodování na ceně 51,37 dolarů za barel. Lehká americká ropa pak skončila obchodování na hodnotách 48,30 dolarů za barel. To sice znamenalo pokles zhruba o 1,5 procenta oproti předcházejícímu týdnu, ale ropa zůstává i nadále v růstovém kanálu. Právě rychlost, se kterou se zotavila po špatných zprávách, ukazuje, že burza nadále ropě věří.

Zlato uzavřelo vánoční týden na hodnotě 1882 dolarů za unci. Stříbro se obchodovalo na hodnotách 25,9 dolarů za unci, což pro oba drahé kovy znamenalo, že pro ně byl týden na červené nule.

Slovo závěrem: Končící rok 2020

I když jedna negativní zpráva narušila předvánoční obchodování, trhy se dokázaly uklidnit.

Závěr roku 2020 nás nutí se zamyslet nad uplynulým rokem. Pro každého obchodníka na burze je důležité čas od času zhodnotit své výsledky a svůj styl obchodování.

Avšak neměli bychom se dopouštět časté kognitivní chyby: předpokládat, že rok 2021 bude stejný nebo podobný jako rok 2020. Nebude. Rok 2020 byl výjimečný, ať už bereme v úvahu koronavirus, dva burzovní propady či americké volby.

Stejná situace se nebude opakovat v roce 2021. Ten, kdo bude chtít uspět v roce 2021, bude muset velmi rychle zapomenout na průběh roku 2020 a pokusit se nahlédnout na rok 2021 bez zátěže minulosti.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎