Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (14. – 18. prosince) – Prozatím klidný závěr roku, i Pražská burza se probudila

Publikováno
Burza s odstupem (14. – 18. prosince) – Prozatím klidný závěr roku, i Pražská burza se probudila

Volitelé se 14. prosince sešli, aby zvolili nového amerického prezidenta. Prozatím se žádné velké překvapení nekoná. Joe Bidenovi dokonce popřál i Vladimír Putin. Trhy tak neměly důvod panikařit. Ani tvrdý Brexit trhy neznepokojuje. Událost, které před několika lety hýbala světovou burzou, dnes prakticky nevyvolává žádné reakce.

Jednoduše: svět jde dál. Jistě, někteří Britové pocítí administrativní potíže ve svém podnikání, ale Británie se nezhroutí.

Naopak pozitivní zprávy přecházejí od centrálních bank, které znovu potvrdily, že budou trhy podporovat tak dlouho, dokud to bude potřeba. Závěr roku 2020 tak proběhne v klidu a bez velkých turbulencí, pokud nepřijde žádná negativní zpráva.

Indexy: Klidný růst

V Asii až na výjimku Hongkongské burzy, která odepsala 0,3 procent, trhy rostly. Japonský Nikkei přidal 0,4 procent. Šanghajská burza dokonce 1,4 procent.

V Evropě se stal bezkonkurenčně vítězem německý Dax 30, který povyskočil o 4,1 procenta. Francouzský CAC40 a britský FSTE přešlapovaly na místě a zakončily týden na zelené nule.

V zámoří indexy pokračovaly v tvoření historických rekordů i za cenu malých růstů. Dow Jones si polepšil o 0,3 procent, S&P500 přidal 1 procento. Avšak nejlépe si vedl technologický Nasdaq 100. Ten přidal luxusních 2,7 procent.

Firemní zprávy: Pražská burza překonala psychologickou hranici 1000 bodů

Pražská burza byla ve střední Evropě opomíjena právem. A to hlavně díky nedostatku technologických akcií, čestnou výjimku tvoří Avast. A také kvůli svým zaměřením na finanční tituly, které mají velmi malý potenciál růstu a jejich byznys je spíš založen na stabilitě a vysoké dividendě. Změna k lepšímu přišla na začátku listopadu, kdy zprávy o zdařilém vývoji vakcíny nastartovaly i bankovní tituly na pražské burze.

Erste se odrazila z cen pod 500 Kč za kus na cenu okolo 660 korun. Obdobný vývoj jste mohli zaznamenat na Komerční bance, která se odrazila od cen 480 korun za akcií k cenám přesahující 640 korun. K těmto dvou titulům se přidala i Moneta, její růst je především tažen nákupy svých vlastních manažerů. Moneta se vyšplhala z cen 52 korun na 68 korun. Banky si připsaly velmi solidní zisky. O akcích Stocku jsme psali v minulém díle burzy s odstupem.

Na závěr pražskou burzu podpořila konečně i energetická jednička ČEZ. Ten předvedl raketovou jízdu a za tři dny se odrazil z ceny 465 na 500 korun za akcií. Růstu pomohly především spekulace o výplatě mimořádné dividendy z prodejů zahraničních aktiv. Tato spekulace je podložena tím, že největší akcionář ČEZU, tedy stát, bude v následujících letech potřebovat peníze a zvyšování dividendy od ČEZu může být možností jak zaplnit prázdnou státní kasu.

Pokud pražská burza udrží hranici 1000 bodů a banky začnou vyplácet dividendy, tak by pražská burza mohla být znovu v hledáčku zahraničních investorů.

Komodity: Stále solidní růst

Prozatím spíš překvapení, že nedochází ke korekci na komoditách, ty naopak pomalým a vytrvalým pohybem šplhají nahoru. Cena ropy Brent se přiblížila na hodnotu 52 dolarů za barel, a lehká ropa WTI se obchodovala na cenách okolo 48 dolarů za barel. Tento vytrvalý růst za poslední dva měsíce ukazuje, že poptávka po ropě zůstává silná.

Otázkou bude, jak země těžící ropu dokáží udržet produkci své ropy, tak aby tento pomalý růst přetrval i v následujících měsících. Velkým riskem je, že tyto země se pokusí zalepit díry ve státním rozpočtu zvýšenou produkcí. To by mělo za důsledek znovu nestabilitu a volatilitu na cenách ropy.

Zlato zaznamenalo v třetím prosincovém týdnu dobrou performanci, a už se znovu blíží k hranici 1900 dolarů za unci. Stejně tak i stříbro se přibližuje k hranici 26 dolarů. Není prozatím důvod, aby drahé kovy přerušily růstovou tendenci.

Poznámka

Ekonomické statistiky: Čína ukazuje svojí silu

Čínské statistiky sice nepatří k těm nejdůvěryhodnějším, ale málokdo nyní pochybuje, že z celé krize okolo koronaviru Čína a s ní celý Asijský region vyjde vítězně. Průmyslová produkce v Čině rostla o 7 procent za měsíc. Maloobchodní tržby vzrostly o pět procent. Nezaměstnanost poklesla o jednu desetina procenta na 5,2 procent.

Tato čísla je potřeba zasadit do kontextu, že čínská vláda se masivně nezadlužuje a navíc nevyplácí skoro žádnou podporu podnikatelům, jejichž podnikání bylo omezeno vlivem opatření proti šíření koronaviru.

To je důvod proč bychom se měli v budoucím roce zaměřit na asijské akcie. Hospodářský růst bude především v těchto zemích.

Slovo závěrem: Závěr roku 2020

Do konce roku 2020 už zbývá jen pár dní. Obchodování na burze bude probíhat ve zkráceném týdnu. Nedá se tedy předpokládat, že dojde k výrazným pohybům, pokud se situace okolo koronavirus nezhorší. Kdo v roce 2020 vstoupil na burzu, naučil se na ní víc než za posledních pět let, kdy obchodování bylo velmi poklidné. Trhy měly rozhodně co nabídnout.

Právě konec roku bychom měli využít k rekapitulaci a zamyslet se, co nás rok 2020 naučil a kam posunul naše obchodování na burze. I přes těžkou situaci vidíme, že se člověk vždy snaží najít řešení. Toto je hlavní lekce roku 2020: Vždy existuje řešení, jak v životě, tak i na burze.

Co naučil rok 2020 Vás? Podělte se s námi.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎