Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (20. – 24. července 2020) – Nic neroste do nebe

Publikováno
Burza s odstupem (20. – 24. července 2020) – Nic neroste do nebe

Již se zdálo, že trhy budou růst nadále i přes všechny špatné zprávy a možná nebezpečí. Přestože evropské státy daly zelenou záchrannému plánu na obnovu ekonomiky, trhy nezachvátila vlna optimismu a dosaženou dohodu přijaly velmi vlažně. Co způsobilo tedy propady trhu?

Špatný vítr z USA

Katalyzátorem se staly špatné výsledky statistiky nezaměstnanosti v USA. Nezaměstnanost neklesla tak rychle jak se očekávalo.

Trhy ve svých cenách kalkulovaly s vývojem krize, tedy rychlý propad a následně rychlý vzestup. Tento scénář se ale pod tíhou čísel začíná vzdalovat a pokud se budeme vracet do stavu před krizí, tak tento návrat bude velmi pozvolný.

Druhým špatným signálem je nové napětí mezi USA a Čínou. Amerika nařídila zavřít Čínský konzulát v Houstonu. Důvodem je podezření z průmyslové špionáže Číny. Čína jako odvetnou akci nařídila zavřít americký konzulát. Celá akce i nařčení ze špionáže připomínala svojí rétorikou období studené války. Vztahy mezi USA a Čínou jsou na tenkém ledě. Jakékoliv zhoršení způsobí těžší korekci na trzích.

Za stavu permanentního napětí není divu, že zlato překonalo velmi lehce hranici 1900 dolarů za unci a míří ještě výše.

Firemní výsledky: Intel prozrazuje bublinu na trhu s technologiemi?

Druhý týden výsledkové sezóny nabídl spoustu čísel a dat. Zaměřme se hlavně na dvě firmy Intel a Valeo, protože jejich výsledky a následné reakce nám ukazují, jak dnes funguje světový akciový trh.

Intel představil lepší výsledky, než přední analytici očekávali. Prodeje serverů a domácích počítačů rostl během uzavření ekonomiky z důvodu koronaviru. Čím dál větší tlak na přechod práce z fyzického prostoru do virtuálního světa bude vyžadovat rozšíření a obnovy hardwaru jak ve firmách tak v domácnostech. Prodeje rostly až dvouciferně.

A přesto akcie Intelu zažily černý pátek a klesly o neuvěřitelných 16 procent. Jejich cena se přiblížila k 50 dolarů za kus.

Důvodem tohoto poklesu bylo oznámení zpoždění vývoje nového procesoru Intel, který používá spoje 7 nanometrů. Tato zpráva odstartovala výprodej tohoto akciového titulu. Bude zajímavé sledovat, jak v této oblasti postoupil hlavní konkurent Intelu – AMD. AMD se pomalu daří ukusovat větší podíl na trhu a to hlavně na úkor Intelu, jehož pozice se zdály neotřesitelné. AMD naopak výrazně posílilo o 16 procent a atakovalo hranici 70 dolarů za akcií.

Objektivně špatná zpráva Intelu však odstartovala výprodej všech technologických akcií. Velký pokles této akcie ukázala, že růst technologických akcií v posledních dnech byl přehnaný. Tato bublina může velmi rychle splasknout. Pozor na to.

Aktuální cena akcií Intelu

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Intel Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Firemní výsledky: Valeo ukazuje jak je krize hluboká v automobilovém průmyslu

Valeo je určitě méně známá firma než Intel, ale patří k lídrům subdodavatelů do automobilového průmyslu. Zotavení z krize bude velmi záležet na tom jak se celkově povede automobilovému průmyslu. Nesmíme zapomínat, že toto průmyslové odvětví je životně důležité pro českou ekonomiku. 

Valeo je světová jednička v dodávání osvětlovacích a odstřikovacích systému. Tato firma by neměla být v Česku neznámá, protože zde má 5 výrobních závodů, jedno výzkumné centrum a přes 4500 zaměstnanců.

Jak se dalo očekávat, výsledky za první pololetí byly katastrofické. Firma dosáhla ztráty 1,2 miliard EUR. Za stejné období před rokem dosáhla firma čistého zisku 162 milionů EUR.

Tyto informace velmi dobře ilustrují, jak koronakrize postihla jednotlivé firmy, zvláště pak automobilový sektor. Příjmy firmy poklesly o 28 % oproti minulému roku na 7 miliard.

Firma představila velký plán své restrukturalizace a rozhodla se propustit až desetinu ze všech zaměstnanců. Propouštění zaměstnanců by mělo přinést úsporu 248 milionů EUR. Firma se snažila najít úspory všude kde mohla. Celá krize ji však donutila použít přes jednu miliardu EUR z hotovosti firmy. V podnikové kase tak zatím k 30 červnu zůstalo k dispozici 2,1 miliard EUR.

Valeo si ale zařídilo půjčku ve výši jedné miliardy, aby dokázalo čelit i nadále těžké situaci v celém automobilovém průmyslu.

Trhy tyto výsledky neocenily. Hodinu po otevření trhu, se akcie této firmy propadly o 9 procent. V tu chvíli se zdálo, že firmu už jen těžko něco zachrání. Následně však kurz začal stoupat a dostal se pouze na mínus pět procent. To je opravdu velmi malá ztráta z hlediska fundamentů a výhledů do budoucnosti. Právě tento výstup na mínus pět procent ukazuje, že ceny na trhu nejsou tržní, ale spíš určené politikou centrálních bank.

Firma Valeo je objektivně ve velmi těžké situaci a ještě k tomu v segmentu, který se bude zotavovat ještě dlouho. Pokud se situace nezmění, firma se může stát „zombie firmou“, která bude profitovat z nízkých úrokových sazeb. Díky nim si bude moci velmi levně půjčit a financovat nadále své ztrátové fungování. Investice do této společnosti jsou velmi rizikové. Cena 22 EUR za jednu akcii nám ukazuje jak moc jsou v některých odvětvích akcie drženy uměle nahoře.

Stojíme před apokalypsou?

I přesto tyto a další podobné zprávy trh zažil pouze malou korekci. Po několika týdnech růstu se dá tato korekce považovat za zdravou.

Investoři jednou musí začít vybírat zisky a teď je právě jeden z nejlepších momentů, zvláště pak jestli máte nakoupeny ETF reflektující velké burzovní indexy. Výsledková sezóna bude pokračovat a jistě přinese další poklesy, které mohou být zajímavé příležitosti pro nástup do pozice.

Investor by neměl v žádném případě podléhat panice. Měl by se spíš přepnout do pozorovacího módu. Korekce neznamená, že se automaticky trhy propadnou tak jak jsme to zažili v březnu tohoto roku. Trh má i svoje spodní dlouhodobé rezistence, k jejichž prolomení bude zapotřebí velmi negativní zpráva.

Trhy mohou velmi rychle otočit a to i na akciích z automobilového průmyslu. Stačí například rozhodnutí ekonomicky silné země, že zavede podporu šrotovného. Apokalypsa se tedy ještě nekoná, a pokud by k ní náhodou došlo, přijde spíš na podzim s druhou vlnou koronaviru.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎