Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (15. – 19. června 2020) – Poklidný týden před bouří?

Burza s odstupem (15. – 19. června 2020) – Poklidný týden před bouří?

Po několika hektických týdnech, kdy se o kurzotvorné zprávy starali hlavně epidemiologové a bankéři centrálních bank, byl minulý týden obzvlášť klidný.

Vstup do týdne byl negativní především z obav z druhé vlny koronaviru. Tato možnost není dnes stoprocentně vyloučena. Kdo problematiku druhé vlny chce sledovat podrobněji, může svoji pozornost zaměřit na Izrael, který se pravděpodobně s druhou vlnou již potýká. I kdyby se čistě hypoteticky druhá vlna vrátila, krize by se neřešila stejným způsobem, který spočíval v zastavení ekonomiky. Řešila by se lokálně a s ohledem na globální ekonomiku. Trhy následně uklidnil Trump s dalším záchranným plánem. Načež celý týden pak proběhl v poklidu.

Indexy v zeleném

Pojďme se podívat, co přesněji znamenal klidný týden pro indexy. V Asii indexy za týden přidaly zisk přes jedno procento, konkrétně Šanghajský index 1,6 procent, Hongkongský 1,3 procent a japonský Nikkei za čínskými indexy zaostal a přidal pouhých 0,8 procent.

Poznámka

TIP: Víte, co jsou akciové indexy a jak je obchodovat?

Evropě se dařilo lépe. Německý Dax a francouzský CAC 40 přidali shodně 3,2 procenta. Americký Dow Jones měl týdenní performanci 2,5 procenta. Technologický Nasdaq 100 přidal nejvíc ze všech přes 4,5 procenta a začíná se pomalu, ale jistě blížit k historickým maximům. Hranice 10 000 bodů může příští týdny sloužit jako technická úroveň pro odražení ještě k větším maximům.

Tenhle fakt jen dokazuje intuici analytiků, že vítězi koronakrize budou technologičtí giganti. Avšak růst jejich ekonomické síly bude čím dál víc zvyšovat politický tlak na rozbití jejich monopolu.

Zdroj: depositphotos.com

ropa

Komodity na vzestupu

Ropa pokračovala ve svém růstu. Jednak z důvodů rostoucí poptávky, která se zakládá na postupném oživování světové ekonomiky a letecké dopravy ve světě. Druhý důvod bylo ujištění členů OPEC, že budou usilovat o snížení produkce černého zlata.

Organizace trvá na tom, že země, které neomezily svoji těžbu do teď, mají ji snížit v nejbližších měsících. Otázkou zůstává postoj Moskvy, která se nechala slyšet, že omezení těžby by mělo být platné pouze do července, a pak by se měla vrátit na původní objem. Růst ceny ropy podpořila studie analytiků z JP Morgan, kteří napsali:

Pro tento scénář naše oceňovací modely naznačují od roku 2022 postupný růst ceny ropy Brent, a to k 80 USD za barel v roce 2023, sto dolarům za barel v roce 2024 a k 190 USD za barel v roce 2025.

Sice se musí tyto dlouhodobé předpovědí, zvláště v dnešním světě, brát velmi opatrně. Pravdou však zůstává, že investice do těžební technologií a nových nalezišť v minulých letech výrazně poklesly. Jednoho dne se bude znovu masově investovat do obnovy ropných zařízení. Tyto nezbytné investice se pak odrazí v ceně za barel. I když nejsme ještě na úrovních predikovaných americkými analytiky, ropa Brent zaznamenala solidní 8,5procentní růst a zakončila týden na 42,5 dolarech a americká WTI překonala hranici 40 dolarů. Ropa bude velmi zajímavá komodita i v následujících týdnech.

Aktuální cena ropy Brent

Zlato se stabilizovalo na cenách 1735 dolarů za unci. Zájem investorů o žlutý kov neslábl a v blízké budoucnosti se očekává, že jeho cena bude stále stoupat.

Česká burza: banky bez dividend pro tento rok

Zásadní zprávou pro investory na pražské burze byla zpráva ČNB, která prodloužila svoje doporučení pro banky působící v Česku nevyplácet dividendu za rok 2019.

Sice toto rozhodnutí může vypadat rozumně, ale možná je až přehnaně opatrné. Tlak na banky je neúměrný s ohledem na tlak na české vládnoucí politiky, které vedou zemi do maximálního zadlužení.

Zastavení dividend u bank může mít vliv na velký odliv zahraničních investorů z české burzy. Není to dobrá zpráva, protože Pražská burza se poklesem objemu obchodů potýká dlouhodobě. Jediný opravdový důvod k nákupů titulů na Pražské burze, byly právě pravidelné dividendy.

Zastavení výplaty dividend nemusí být, až tak dobré rozhodnutí s hlediska reálné ekonomiky. Právě dividenda tvořila pro mnohé drobné investory finanční přilepšení, které využívali pro nákupy nadstandardního zboží. Tyto peníze tak budou jistě tento rok chybět. Navíc české banky jsou lépe kapitálově vybaveny než jejich evropské kolegyně. Zvláště pak Komerční banka má k dispozici velmi silnou hotovost. Naděje investorů do českých bankovní titulu se tak budou upínat k lednu 2021, kdyby banky mohly vyplatit aspoň část zisku za rok 2019.

Čeští investoři však najdou relativní útěchu v akcií ČEZu. Ten naopak se rozhodl vyplatit dividendu 34 korun. To je mnohem více než hubených 24 korun minulý rok. Ex-date pro dividendy připadá na 2.7 pro BCCP a na 7.7 pro RM-SYSTÉM. Uvidíme, kam se akcie vyšplhá v dnech před dividendou a jestli o ní bude zájem mezi investory v tomto roce, který dividendám zatím moc nepřeje. Na Pražské burze u tohoto titulu by mohlo být rušno.

Aktuální cena akcií ČEZu

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jsme zase o něco blíže k výsledkové sezóně za druhé čtvrtletí. Výsledky firem jistě navrátí vysokou volatilitu na trhy. I přes začátek letních prázdnin, finanční obchodníci se na dovolenou určitě nechystají. Proto je důležité první týdny prázdnin nepodcenit a připravit se na velmi horké léto.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.