Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (8. – 12. června 2020) – Investování nebo krátkodobý trading?

Publikováno
Burza s odstupem (8. – 12. června 2020) – Investování nebo krátkodobý trading?

Uplynulý týden na burze byl v podstatě pouze o jedné události a to o tiskové konferenci Fedu. Minulý týden byl také ve znamení nečekaného obrovského růstu, který byl v podstatě založen na třech příčinách.

Za prvé, Evropská centrální banka oznámila silnou podporu finančním trhům. Za druhé, rychlý růst prorazil technické úrovně, kdy shorteři museli uzavírat své pozice, aby se nepropadli do ještě větší ztráty. Tato skutečnost ještě víc zvýraznila růst, protože uzavírat tzv „krátké pozice“ znamená kupovat akcie. Za třetí, na trhu nejsou prodávající. Ti, co se chtěli zbavit svých akcií, už tak učinili již dávno. Ti, co drží dnes akcie jsou spíše dlouhodobí investoři, kteří vyčkávají jak se situace vyvrbí. Otázkou bylo, jestli Fed přinese stejné hody jako ECB?

Studená sprcha Fedu

První polovina minulého týdne naznačovala velkou opatrnost investorů, jelikož optimismus z před minulého týdne vyprchal. Ve středu sice president Fed Jerome Powel zopakoval, že udělá vše, co bude potřeba, aby finanční trhy nezkolabovaly. Hrubý domácí produkt Spojených států by se měl snížit tento rok o 6,5 procent. To je mnohem méně, než by se dalo očekávat před měsícem.

Tyto pozitivní zprávy však překrylo pouhé varování, že ekonomická aktivita se bude oživovat pouze pozvolně, protože i po skončení všech opatření, je velmi pravděpodobné, že nezaměstnanost bude velká.

Aby toho nebylo málo, trh zachvátila panika z obávané druhé vlny, která by zatloukla hřebíček do rakve i podnikům, které měly pozitivní bilanci.

Zdroj: depositphotos.com

akciove indexy

Čtvrtek volný pád

Trhy svojí reakcí nám připomněly, že stojí na hliněných nohou. Index S&P 500 ztratil 188 bodů neboli 5,8 procent na úroveň 3002 bodu. Hlavní index Dow Jones odepsal 1861bodů neboli 6,9 procent a dostal se na úroveň 20 128 bodů. Technologický Nasdaq byl nejvíce odolný a odevzdal jen 527 bodů neboli 5,2 procent, aby seanci zakončil na 9 492 bodech. Evropské burzy, včetně té Pražské, se propadly hluboko do červených čísel. Jednalo se o největší jednodenní poklesy od krizového měsíce března.

Jednalo se o typickou panickou reakci, která jen připomněla, že trhy jsou odtržené od reality, protože světová ekonomika se bude konfrontovat s hlubokou hospodářskou krizi, určitě horší než tou v roce 2008. Situace se v pátek uklidnila. Trhy propady zastavily a přešly do zelené barvy.

Investice nebo trading

Minulý týden byl obrovskou příležitostí zbohatnou na burze za jeden týden. Pokud však někdo držel akcie do čtvrtka tohoto týdne, potenciální zisky se mu hodně ztenčily nebo dokonce se propadl do ztráty.

Reakce trhů ukázala, že zásadní problémy vyřešeny nejsou. Koronavirus se nedaří porazit definitivně. Definitivní porážkou bude buď objevení vakcíny nebo nalezení léku, který nakaženého spolehlivě vyléčí. Dokud aspoň jedna z těchto věcí nebude objevena, trhy riskují tyto propady. Druhá věc je pak stav a rozjezd světové ekonomiky. I zde je ještě mnoho otazníků.

Jinak řečeno krize není za námi, trhy z dlouhodobého, ale i střednědobého investičního horizontu jsou v klesající tendenci. Obrat se ještě nekoná.

Proto pro dlouhodobého investora není ještě vhodná doba pro nástup na trhu. To však neplatí pro tradera, který kupuje akcie v horizontu maximálně několika dní. Současná situace a volatilita trhů mu otevírá nečekané možnosti po několika letech, kdy trh měl pomalu rostoucí tendenci a volatilita byla velmi nízká. Nevýhodou tohoto přístupu je, že člověk musí burzu neustále sledovat a mít velmi dobře nastavené příkazy na prodej při poklesech.

Z toho vyplývá odpověď na otázku, zda vstoupit na burzu právě v těchto dnech? Pokud jste zkušený trader, tak už jistě obchodujete a zažíváte hojné týdny. Pokud hledáte investici v delším horizontu, je lepší ještě nějaký čas počkat, jak se celá ekonomická situace vyvine.

ČNB a zlaté nákupy

Zlato se chová zatím opačně než akcie. Výraznější pokles z minulého týden byl pouze krátkodobý. Z dlouhodobého hlediska je nadále v růstovém kanálu a bude v něm i nadále pokračovat. Zlato zakončilo týden bezpečně nad hladinou 1700 dolarů za trojskou unci, přesněji v pátek jeho cena dosáhla 1729 dolarů.

O ceně zlata mimochodem rozhodují velcí nákupčí této komodity, což jsou národní centrální banky. Tento trend potvrzuje Česká národní banka, která se po dlouhých letech rozhodla přehodnotit nákupní strategií žlutého kovu. Po výprodejích se rozhodla navýšit zásoby zlatého kovu. Jistě to už nebude za velmi výhodné ceny z předchozích let. Ale nákup ČNB nám signalizuje, že i dlouholetí odpůrci investice do zlata mění názor.

Ve střednědobém horizontu zlato bude růst. Obrat by mohl nastat, až v případě vyřešení současných zdravotních a ekonomických problémů, a to jistě nebude zítra ani za týden.

Boj o ropu

Mnohem nepředvídatelnější situace je na ropě. Ropa neudržela růstový trend z minulého týdne. A znovu se obchodovala pod 40 dolarů za barel. Brent zakončil obchodování na ceně 38,9 dolarů. Na cenu ropy mají v současné době vliv dva elementy: ekonomické oživení a geopolitická situace.

Aktuální cena ropy brent

Možnost rychlého ekonomického oživení byla zpochybněna Fedem. Proto nikoho nepřekvapí, že na tuto negativní zprávu ropa reagovala poklesem. Reálná spotřeba této suroviny během ekonomické recese bude mít na cenu vliv, ale dnes máme pouze velmi nepřesné odhady této spotřeby. Nikdo nedokáže předpovědět, jak rychle se lidé zase vrátí k masivnímu cestování a turismu.

Zajímavější element je však geopolitická situace. Ropa reagovala silným růstem na výsledek jednání zemí, které se dohodli na snížení objemu těžby v nadcházejících měsících. Chvíli se zdálo, že země těžící ropu najdou společnou cestu a vrátí ropu na vyšší úrovně omezením těžby. Klid však netrval dlouho, protože Saúdská Arábie prohlásila, že bude i nadále zvětšovat objem své těžby a je schopna dodávat ropu na trh i za velmi nízké ceny pod dvacet dolarů.

To se jistě nebude líbit americkým těžařům a hlavně americkému prezidentu Donaldu Trumpovi. Pokud nechce, aby americký ropný průmysl zkrachoval, a tím ještě zvětšil současnou recesi americké ekonomiky, bude muset vše udělat, aby se ropa co nejdřív dostala na úroveň nad 50 dolarů. Čím výše tím lépe.

Pro investory to je zásadní otázka. Pokud si myslíte, že USA mají svět pevně v rukou, cena ropy bude růst. Pokud však na otázku odpovíte záporně, tak cena může velmi klesnout. Saudská Arábie potřebuje velmi naléhavě peníze a je ochotna svoji ropu prodávat za výprodejní ceny. Navíc pokud by tyto dumpingové ceny udržela půl roku nebo rok, tak americký trh s ropou by v podstatě skončil krachem a Saúdové společně s Rusy by velmi ochotně zaplnili tuto díru na trhu s černým zlatem.

Výhled na tento týden tak zůstává velmi otevřený. Trhy se můžou vydat oběma směry, jak nahoru, tak dolů. Další variantou je, že investoři si na chvíli odpočinou a trh bude stagnovat. Tradeři si budou šetřit síly na blížící se výsledkovou sezonu za druhý kvartál 2020. Tyto čísla nám hodně napoví o skutečné situaci.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎