Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: 14% propad akcií ČEZ s sebou stáhl dolů český akciový trh. Cena zemního plynu vzrostla o 12 %! + Finex.cz Discord

Publikováno
Burza s odstupem: 14% propad akcií ČEZ s sebou stáhl dolů český akciový trh. Cena zemního plynu vzrostla o 12 %! + Finex.cz Discord
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezký den, vážení čtenáři! V minulém týdnu posílily všechny významné globální akciové indexy, přičemž index S&P 500 se poprvé po šesti týdnech pohnul o více než 1 %. Naopak se výrazně nedařilo indexu PX, který táhly dolů akcie energetického giganta ČEZ, jež oslabily o více než 14 %.

Kromě akcií jsme se však jako obvykle podívaly i na kryptoměny a komodity, pokud vás tedy dění na finančních trzích zajímá více, jste na správném místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie skončily týden v kladných číslech

Americké akcie zaznamenaly za celý týden solidní zisky a index S&P 500 v průběhu intradenního obchodování poprvé od konce srpna 2022 překonal hranici 4 200 bodů. Několik měsíců byl benchmarkový index značně rozkolísaný to se však v posledních týdnech změnilo – v minulém týdnu se poprvé po šesti týdnech pohnul o více než 1 %.

Hlavní měrou se přitom na růstu indexu S&P 500 podílely technologické megacaps, zejména silný růst akcií mateřské společnosti Google, Alphabet, a mateřské společnosti Facebooku, Meta Platforms. Solidní zisky zaznamenaly také společnosti NVIDIA, Advanced Micro Devices (AMD) a několik dalších výrobců čipů. Akcie regionálních bank rovněž rostly a pokryly část svých nedávných ztrát. Obvykle defenzivní sektory spotřebního zboží, zdravotní péče a veřejných služeb naopak zaostávaly.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Sentiment těží z lepších ohlasů z jednání o dluhovém stropu

Zdá se, že katalyzátorem týdenních zisků byla výrazná změna tónu kolem jednání o dluhovém stropu USA. Po středečním jednání v Bílém domě prezident Joe Biden prohlásil, že je přesvědčen, že k platební neschopnosti nedojde.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy pak označil dohodu za uskutečnitelnou a předseda demokratů v Senátu Chuck Schumer uvedl, že jediná cesta vpřed vede přes dvoustrannou dohodu. Prezident Biden odcestoval do Japonska na setkání vedoucích představitelů zemí G-7, Bílý dům však oznámil, že svou cestu zkrátí, aby pokračoval v jednáních.

Zdroj: statista.com
Vývoj výše zadlužení a dluhového stropu USA v bilionech dolarů od roku 1981
Vývoj výše zadlužení a dluhového stropu USA v bilionech dolarů od roku 1981

Hlavní ekonomické fundamenty bez výrazných překvapení

Většina ekonomických údajů z tohoto týdne byla obecně v souladu s konsenzuálním očekáváním, nicméně se objevilo pár významných překvapení. Maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o 0,4 %, což bylo pod konsenzuálním očekáváním a nejpomalejším meziročním tempem (1,6 %) od počátku pandemie. Vzhledem k tomu, že údaje jsou vykazovány na nominální bázi a že index spotřebitelských cen ve stejném období vzrostl o 5,5 %, výdaje očištěné o inflaci prudce poklesly. Průmyslová výroba v dubnu vzrostla o 0,5 %, což bylo výrazně nad očekáváním, částečně díky nárůstu výroby automobilů.

Týden také přinesl známky překvapivé odolnosti trhu práce. Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl 242 000, což bylo pod očekáváním a pod hodnotou 264 000 z předchozího týdne, která byla nejvyšší od konce roku 2021. Pokračující žádosti o podporu pak dosáhly nejnižší úrovně za posledních devět týdnů.

Vzhledem k deklarovanému záměru Federálního rezervního systému ochladit trh práce, aby se snížila inflace, byli investoři připraveni negativně reagovat na případné páteční jestřábí komentáře předsedy Fedu Jeroma Powella. To se skutečně stalo, neboť se ranní růst zastavil, když Powell před konferencí Fedu zdůraznil, že inflace zůstává příliš vysoká a že je Fed odhodlán ji snížit na 2% cíl.

Evropské indexy rovněž skončily týden výše

Akcie v Evropě rostly díky optimismu, že by úrokové sazby mohly být blízko svého vrcholu a že se Spojené státy vyhnou platební neschopnosti. Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 0,72 % výše. Z hlavních trhů vzrostl německý DAX o 2,27 %, zatímco francouzský index CAC 40 posílil o 1,04 % a italský FTSE MIB o 0,63 %. Pouze britský index FTSE 100 skončil týdenní obchodování téměř beze změny, když si připsal pouze 0,03 %.

Výnosy evropských státních dluhopisů vzrostly v souvislosti s rostoucí důvěrou v evropskou ekonomiku a možným průlomem v jednáních o dluhovém stropu USA. Výnos desetiletého německého dluhopisu vzrostl ke 2,5 %, což je nejvyšší úroveň za více než tři týdny. Ve Velké Británii výnos referenčního desetiletého dluhopisu překročil 4 %, když tvůrci měnové politiky naznačili, že pokud se inflační tlaky nezmírní, mohlo by dojít k dalšímu zpřísnění měnové politiky.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Průmyslová produkce eurozóny oslabuje více, než se očekávalo, morálka německých investorů klesá

Oficiální údaje přinesly další signály, že Evropa může sklouznout do průmyslové recese. Průmyslová výroba eurozóny se v březnu propadla o 4,1 % poté, co v únoru vzrostla o 1,5 %. V meziročním srovnání se průmyslová produkce snížila o 1,4 %. Na poklesu průmyslové výroby se nejvíce podílel irský průmysl – především kvůli praktikám nadnárodních společností v oblasti převodních cen – německá, francouzská a italská produkce však také oslabila.

V Německu institut pro ekonomický výzkum ZEW uvedl, že morálka investorů v květnu klesla již třetí měsíc v řadě. Jeho index nálady se poprvé od konce roku 2022 dostal do záporných hodnot v důsledku obav z růstu úrokových sazeb. Prezident ZEW Achim Wambach následně uvedl, že Německo by mohlo sklouznout do mírné recese.

Bailey z BoE tvrdí, že stále panují značná proinflační rizika, míra nezaměstnanosti ve Spojeném království roste

Guvernér Bank of England (BoE) Andrew Bailey ve svém projevu zopakoval, že se měnová politika bude muset dále zpřísnit, pokud se objeví důkazy o trvalejších inflačních tlacích. Předpověděl, že inflace by mohla začít výrazně zpomalovat v dubnu, kdy z meziročních výpočtů vypadne růst energií. Tvůrci měnové politiky však stále hodnotí inflační rizika jako výrazně vychýlená směrem nahoru.

Mezitím se míra nezaměstnanosti ve Spojeném království za tři měsíce končící v březnu zvýšila na 3,9 % z 3,8 % oproti předcházejícímu období. Růst mezd však ve sledovaném období nevykazoval žádné známky zmírnění. Růst průměrné týdenní mzdy bez započtení prémií se oproti předchozímu roku zvýšil z 6,6 % na 6,7 %.

Zdroj: ons.gov.uk
Vývoj míry nezaměstnanosti ve Spojeném království za posledních 10 let
Vývoj míry nezaměstnanosti ve Spojeném království za posledních 10 let

Index PX ztratil díky propadu akcií ČEZ téměř 4 procenta

Pražská burza po všechny dny minulého týdne s výjimkou pátku padala. Index PX tak zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 316,8 bodu, čímž během týdne ztratil téměř 4 %. Nejvýraznější měrou se na propadu indexu PX podílely akcie ČEZ, které oslabily o více než 14 %. Akcie energetického giganta se zejména ve čtvrtek a v pátek propadaly kvůli nervozitě, kterou na trh přinesl návrh na změnu zákona o přeměně společností, který může vládě výrazně usnadnit prosazení rozdělení společnosti.

Z dalších nejvíce sledovaných titulů se propadly rovněž akcie Komerční banky (o více než 2 %) a akcie Moneta (o necelé procento). Dařilo se naopak akciím Erste Group a Philip Morris, které posílily o 1,76, respektive 1,22 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin se během týdne obchodoval převážně do strany

Bitcoin se po většinu minulého týdne pohyboval do strany v úzkém kanále mezi 26 800 a 27 500 dolary a za celý týden se jeho cena téměř nezměnila. Nyní se však jeví velmi pravděpodobné, že bude směřovat vstříc supportu okolo ceny 25 000 dolarů. Horní rezistenci pravděpodobně můžeme hledat kolem ceny 27 600 dolarů, kterou se Bitcoinu nepodařilo ve středu ani ve čtvrtek prorazit.

Aktuálně se tak jeví, že lepší odolností vůči výprodejům disponují altcoiny. Ethereum má nyní výrazně vyšší naději prorazit trend a zamířit vzhrůru, což by znamenalo začátek altcoinové sezóny.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

  • Společnost Tether, vydavatel největšího stablecoinu USDT, ve čtvrtek zveřejnila plán pravidelně investovat každý měsíc 15 % svého zisku do Bitcoinu. S alokací prostředků do digitálního zlata již Tether začal. Dle rozvahy za 1. čtvrtletí, kterou zveřejnil před několika dny, aktuálně drží mince v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, při dnešních cenách tedy cca 55 000 BTC.
  • Švýcarská investiční skupina Acredius se rozhodla dát šanci blockchainu a spustila svou investiční platformu v podobě aplikace v ekosystému Cardano. Skupina spolupráci se společností Cardano oznámila v pátek na twitteru a svých webových stránkách.
  • Společnost Ripple hodlá dle svého vyjádření z minulého týdne spustit v ekosystému svého blockchainu prostředí, ve kterém budou moci centrální banky emitovat své digitální měny – CBDC.
  • Stát Texas se rozhodl připravit vlastní novelu upravující obchod s digitálními aktivy. Cílem je zvýšení transparentnosti a ochrana spotřebitelů v kryptoměnovém průmyslu. Prakticky jediným opatřením novely má být povinnost kryptoměnových burz udržovat rezervy.
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Cena zemního plynu vzrostla o více než 12 %

Newyorská ropa West Texas Intermediate (WTI) se v závěru pátečního obchodování usadila na úrovni 71,79 dolaru za barel. Od začátku týdne tak WTI vzrostla přibližně o 2,5 %. Mírný růst přišel poté, co se v předchozích čtyřech týdnech americký ropný benchmark propadl o kumulativních 15 %. Londýnská ropa Brent, globální benchmark pro ropu, vykázala závěrečný obchod na úrovni 75,66 dolaru a za celý týden vzrostla o 2 % po čtyřech předchozích týdnech ztrát v celkové výši 14 %.

Futures na zemní plyn zaznamenaly tento týden dvouciferné zisky a zdá se, že jsou připraveny se dále vymanit z cen na úrovni pod 2,5 dolary, které charakterizovaly většinu obchodování s oblíbeným palivem v období od března letošního roku. Červnový futures kontrakt na zemní plyn na newyorské komoditní burze Henry Hub uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 2,53 dolaru za milion metrických britských termálních jednotek. Poslední týden tak zakončil růstem o více než 12 %, čímž navázal na 6% zisk z předcházejícího týdne.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato s červnovým termínem dodání na newyorské burze Comex vykázalo závěrečný obchod na úrovni 1 981,60 dolaru za unci. Referenční futures kontrakt na zlato se přitom ve čtvrteční seanci propadl až na 1 954,40 dolaru. Díky pátečnímu růstu se však za celý týden červnové zlato propadlo pouze o 2 %. Spotová cena zlata, která odráží fyzické obchody se zlatem a je některými obchodníky sledována pozorněji než futures, se ustálila na ceně 1 980 dolarů, ve čtvrtek se přitom rovněž podívala až k úrovni 1 950 dolarů za unci. Za celý týden spotové zlato pokleslo o 1,5 %.

Pouze nepatrně se pak propadla cena dalšího sledovaného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 23,99 dolaru a zakončil ho na hodnotě 23,86 dolaru za unci. Jeho cena tak během týdne klesla o 0,53 %.

Jako číslo týdne volíme 14. O více než 14 procent se v minulém týdnu propadly akcie ČEZ. Reagovaly tak na zprávu, že by nově navrhovaná změna zákona mohla výrazně usnadnit české vládě rozdělit společnost, tak jak už vláda několikrát naznačovala. I přes výrazně oslabení se však akcie ČEZ letos stále obchodují v téměř 30% zisku.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Otevřeli jsme náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Budeme pořádat srazy na živo a chystáme spoustu novinek. Přidejte se do naší komunity také a buďte jedni z prvních! 

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎