Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Ripple odhaluje novou platformu pro CBDC, Bitcoin klesá pod 27 000 dolarů

Aktualizováno
Finex Coin Week – Ripple odhaluje novou platformu pro CBDC, Bitcoin klesá pod 27 000 dolarů
Zdroj: Depositphotos.com

Dámy a pánové, je tu opět pondělí a to znamená jediné. Právě čtete pravidelné týdenní shrnutí nejdůležitějších událostí ve světě kryptoměn, NFT a dalších digitálních aktiv. Co se v uplynulém týdnu událo?

Obsah článku

Švýcarský investiční rámec v ekosystému Cardana

S pokračující politikou snahy o podřízení digitálních aktiv zákonům o cenných papírech, která probíhá v USA, probíhá odliv mnoha firem či alespoň jejich aktivit přes oceán. A jednou z hlavních cílových destinací tohoto transatlantického přelivu je Švýcarsko. Alpská, tradičně pro-tržní, země budí u podnikatelů i investorů důvěru, vzhledem k připravované regulaci, jež na rozdíl od USA má být specifická pro digitální aktiva a na její přípravě se podnikatelé podílejí. Navíc se tamní podnikatelé včetně vedení státních podniků jeví jako otevření kryptoměnám. Například Švýcarské spolkové dráhy (SBB) umožňují již od roku 2016 platbu za jízdenky v BTC, a to jak prostřednictvím jejich online rozhraní, tak i v automatech ve více než tisíci železničních stanic.

Aktuální pokrok na půdě nejbohatšího státu starého kontinentu se však netýká Bitcoinu, nýbrž Cardana. Tamní investiční skupina Acredius se totiž rozhodla pro blockchain a spustila svou investiční platformu v podobě aplikace právě ve zmíněném ekosystému Cardano. Skupina spolupráci se společností Cardano oznámila v pátek na twitteru a svých webových stránkách.

Spolupráce, označovaná Acrediem jako integrace, rovněž umožní investorům skupiny Acredius používat ADA, hlavní coin blockchainu Cardano, k investicím do malých a středních podniků. Právě takové podniky jsou hlavním předmětem investic skupiny. Rovněž Acredius spustí v ekosystému Cardano smart kontrakty. To umožní tokenizaci půjček, což má za cíl usnadnit účast na trhu retailovým investorům.

Mimo to si integrace dle vyjádření společnosti Acredius klade za cíl rozšíření altcoinu ADA a nastínit pozitivní dopad využívání blockchainových technologií ve světě. Pokud by se teoreticky tento cíl vydařil, z ADA by se stal jeden z dominantních prostředků pro investice do malých a středních podniků ve Švýcarsku či po celém světě. To by mohlo mít zásadní vliv na vývoj jeho ceny. Ta se v současné době pohybuje pod 0,4 USD, dubnová maxima se pohybovala kolem 0,46 USD za minci. V neděli odpoledne byla cena jednoho tokenu ADA 0,36 USD, přičemž na 0,35 USD se nachází support. All-time-high ADA je 2,83 USD ze září roku 2021.

Společnost Tether bude investovat do Bitcoinu.

Společnost Tether Limited patří mezi ty společnosti, jejichž rezervy byly po dlouhou dobu pouze v amerických dolarech. Jedná se o společnost emitujicí stablecoin USDT, z hlediska objemu obchodů nejvyužívanější stablecoin na světě. Alokace rezerv se však změnila v prvním kvartále roku 2023, kdy Tether Limited začala investovat také do Bitcoinu. V současné době drží cca 55 000 BTC, což představuje asi 2 % rezerv společnosti.

V době následující plánuje investovat do nejsilnější digitální měny BTC každý měsíc. Dle vyjádření technického ředitele Paola Ardiona půjde o přebytečné rezervy společnosti. V tiskově zprávě ze středy minulého týdne se pak mluví o 15 % měsíčního profitu Tether Limited. Token USDT zůstane i nadále kryt americkým dolarem a na něj navázanými fiat měnami. Rozhodně není v plánu krytí tokenu bitcoinem, tak jak činil zkrachovalý projekt Luna s jeho stablecoinem UST. Zakladatel Luny, Do Kwon, byl zatčen v Černé Hoře a v současnosti se jedná o jeho vydání do Jižní Koreje nebo USA.

Rozhodnutí Tetheru mimo jiné znamená, že společnost je již nyní jedním z největších držitelů BTC, což rozhodně prospívá Bitcoinu jakožto bezpečné investici, která má své místo v dobře diversifikovaném portfoliu. Více se tomto rozhodnutí můžete dočíst v samostatném článku, který pro vás Finex na toto téma připravil.

Ripple odhalil platformu pro CBDC

Společnost Ripple, mimo jiné emitent altcoinu XRP, hodlá dle svého vyjádření z minulého týdne spustit v ekosystému svého blockchainu prostředí, ve kterém budou moci centrální banky emitovat své digitální měny (dále CBDC). Ty jsou v současné době předmětem mnoha polemik nejen ve finančnictví, ale i v politice. Zejména pravicoví politici a analytici se obávají ovládnutí trhů centrálními bankami a vládami, pakliže tyto budou mít k dispozici CBDC, jehož prostřednictvím budou probíhat finanční transakce ve státě. Například republikánský guvernér amerického státu Florida, Ron DeSantis, vyhlásil dokonce zákaz CBDC na území jeho státu.

Společnost Ripple však vidí pravděpodobně v CBDC především příležitost k zisku. A tak dle viceprezidenta Jamese Wallise chce společnost jako důvěryhodný partner nabídnout tuto platformu všem bankám a vládám, které připravují plány a vyvíjejí technologickou strategii pro implementaci CBDC. Cílem mají být okamžité domácí i přeshraniční transakce, nízká rizikovost i přívětivé uživatelské prostředí.

Oznámení záměru okamžitě přivítal prezident Palau, Surangel Whipps mladší. Tichomořská republika se společností na vývoji digitální měny spolupracuje již od roku 2021.

“Partnerství se společností Ripple na vytvoření naší národní digitální měny je součástí závazku inovace finančnictví a poskytnutí lepších finančních možností všem občanům Palau,” uvedl Whipps.

Mimo to Ripple již také spolupracuje na vývoji CBDC pro Hongkong. Jedna z vývojově nejpokročilejších CBDC na světě je obvykle v tisku označována jako digitální hongkongský dolar, nebo e-HKD. Zadavatelem tohoto pilotního projektu v čínské speciální správní oblasti je Hongkongský měnový úřad, což je v podstatě centrální banka, lze-li o něčem takovém v případě závislého území hovořit. Úřad je rovněž vydavatelem Hongkongského dolaru (HKD). Na projektu e-HKD spolupracuje Ripple s tchajwanskou bankou Fubon Bank, která má na starosti vývoj platformy na tokenizaci realitních aktiv a uvolňování kapitálu.

Tchaj-wan (oficiálně Čínská republika) a Čínská lidová republika sice patří mezi politické protivníky, obě vlády si stále nárokují území spravované tou druhou, spolupráce v ekonomické oblasti však není ničím výjimečným. Fubon Financial Holding, skupina, v jejímž vlastnictví je 100% Fubon bank, vlastní také dvě banky v pevninské Číně a jednu právě v Hongkongu. Zkušenosti s vývojem e-HKD hodlá banka uplatnit ve vývoji CBDC, který hodlá v budoucnu nabídnout i tchajwanské Centrální bance Čínské republiky.

Nejvyšší soud USA podporuje argumenty Ripplu

A společnosti Ripple se budeme věnovat i v následující zprávě. Tentokrát její právní bitvě s Americkou komisí pro cenné papíry (dále SEC). Její výsledek u soudu ve státě New York je sice v nedohlednu, v posledním týdnu však společnost získala nečekaného spojence, nejvyšší soud. Upozornil na to na twitteru Stuart Alderoty, vedoucí právního oddělení společnosti Ripple.

SEC tvrdí, že XRP, hlavní coin ekosystému Ripple, je ve skutečnosti cenným papírem, a proto žaluje společnost ve věci emise neregistrovaných cenných papírů a jejich obchodování. Takový přístup je v naprosté shodě s přístupem současné americké vlády ke kryptoměnám. Stejný názor však nemá vedení společnosti a nově se zdá, že ani Nejvyšší soud Spojených států. Podle něj nelze ani v, v USA platném, imperiálním právu (právní systém založený na precedentu) mechanicky přebírat faktory starých případů a uplatňovat je v nových případech. Vždy je třeba adaptovat tyto faktory na podmínky moderního světa a dbát zároveň na “půdu”, na které se odehrávají.

To podle Alderotyho přímo podporuje argumenty Ripple ve při s SEC. Vykládá si stanovisko nejvyššího soudu tak, že na digitální aktiva nelze vztáhnout právo platné pro cenné papíry, neboť by to znamenalo zanedbání moderního světa i faktu, že jde čistě o digitální aktiva. Na rozdíl od digitálních aktiv nemají svou fyzickou podobu a jde tedy o věc jinou, kterou je možné upravit jedině samostatnou právní úpravou.

Na takové úpravě dle svého vyjádření Bílý dům souběžně pracuje a navrhne jej v případě neúspěchu strategie komise SEC. V ostatních částech světa, především v Asii a Evropě, byla cesta samostatné zákonné úpravy zvolena rovnou. V Evropské unii již bylo schváleno nařízení MiCA upravující kryptoměny, nikoliv však NFT. Takový přístup států a EU bývá obecně považován za vhodnější a kroky SEC za represivní.

Texaský zákon o rezervách

Na, podle republikánů chybnou, strategii federálních úřadů již reagují v nejednom ze států s republikánskou většinou. Jedním z těchto států je také Texas. Ten se rozhodl připravit vlastní novelu upravující obchod s digitálními aktivy. Cílem je zvýšení transparentnosti a ochrana spotřebitelů v kryptoměnovém průmyslu. Prakticky jediným opatřením novely má být povinnost kryptoburz udržovat rezervy. Jde o další krok po zařazení práva na přístup k digitálním aktivům do texaské bill of rights.

Podle novely budou muset společnosti s více než 500 zákazníky na území Texasu držet minimálně 10 milionů USD jakožto rezervy. Ty budou muset držet odděleně od provozního kapitálu a nebude je možné využít k ničemu jinému, než k případnému vyplacení zákazníků. Mimo to by rezervy měly vždy odpovídat možnosti vyplacení všech zákazníků v kterýkoliv okamžik. Tento fakt budou muset společnosti každoročně dokládat vždy do 90 pracovních dnů po konci fiskálního roku. V případě, že tak neučiní, vystaví se riziku vysoké pokuty i zákazu působení v jurisdikci státu.

Novela vzešla z texaské státní sněmovny reprezentantů a prošla i tamním senátem. V současnosti již čeká pouze na podpis guvernéra Grega Abbotta. Ten má sice, na rozdíl třeba od prezidenta ČR, ve svých možnostech i úplné zamítnutí návrhu, to se však vzhledem k jeho stranické příslušnosti neočekává – jde rovněž o republikána.

Závěr

Bitcoin zejména od středy nastoupil na klesavý trend a během neděle se dostal i pod 27 000 dolarů. Je velmi pravděpodobné, že směřuje vstříc supportu kolem 25 tisíců. Horní rezistence se pravděpodobně nachází někde kolem 27 600 dolarů, přičemž byla během středy a čtvrtka minulého týdne zamítnuta. Momentálně se rovněž jeví, že lepší odolností vůči prodejům disponují altcoiny. ETH má nyní rozhodně větší naději prorazit trend a zamířit vzhůru, což by znamenalo zahájení altcoinové sezóny.

Bitcoin Fear and Greed index se stále pohybuje v neutrálním pásmu, aktuálně se v mezitýdenním rozdílu posunul mírně směrem ke Greed, jeho hodnota je 52.

Bitcoin se stal také součástí investičního portfolia společnosti Tether. Ta jej hodlá používat jako součást rezerv, rozhodně nikoliv ke krytí tokenu USDT. Ripple spouští svou platformu, kterou nabídne centrálním bankám pro vývoj CBDC, úspěchy již slaví na Palau a v Hongkongu. Cardano naopak boduje ve Švýcarsku, v jeho ekosystému spustí svou aplikaci investiční platforma Acredius.

Příští pondělí se bude psát již 29. květen a vy budete opět moci číst Finex Coin Week s aktualitami ze světa digitálních aktiv, budeme se těšit.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.