Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Bude se za ropu a zemní plyn platit v bitcoinech? Navrhl to ruský předseda energetiky

Bude se za ropu a zemní plyn platit v bitcoinech? Navrhl to ruský předseda energetiky

Bude se za ropu a zemní plyn platit v bitcoinech? Navrhl to ruský předseda energetiky
Zdroj: newsnpr.org

Ruská invaze na Ukrajinu trvá již déle jak měsíc a celý svět svrhnul na útočnou zemi sankce v různých podobách. Ekonomické sankce jsou totiž jedinou účinnou zbraní, která by nezapříčinila 3. světovou válku. Toho si byl samozřejmě agresor před invazí vědom, ale nejspíš nečekal, že svět přitvrdí se sankcemi mnohem více v porovnání s konfliktem v roce 2014 na Krymu.

Sankce se tedy neobešly bez účasti finančních trhů a zatímco akciové trhy spolu s kryptoměnovými klesaly, komodity si vesele kráčely cenově vzhůru. Burzy zaměřené na obchodování digitálních aktiv rovněž zasáhly a snaží se blokovat podezřelé kryptoměnové transakce jako možnou finanční pomoc agresorovi.

Vývoj rozdílných trhů
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Bolestivé sankce srazily rubl téměř na kolena, proto se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl, že bude po státech umístěných na seznamu nepřátelských zemí požadovat platby v rublu za účelem měnu posílit. Nicméně ve čtvrtek předseda výboru pro energetiku Pavel Zavalnyj navrhl, aby za vývoz energie spřátelené země, jako je Turecko a Čína, platily Bitcoinem a národními měnami.

Přijímání Bitcoinu

Šéf energetiky Ruské federace, Pavel Zavalnyj, uvedl, že spřátelené země by mohly začít platit za energie v ruských rublech, čínských jüanech, tureckých lirách nebo dokonce v bitcoinech, namísto mezinárodního standardu, kterým je americký dolar. Zavalnyj o tomto kroku podle jeho slov již jednal se zainteresovanými stranami.

"Číně již delší dobu navrhujeme přechod na měny typu rubl a jüan. S Tureckem to budou liry a rubly. Soubor měn může být různý a to je běžná praxe. Pokud budou existovat bitcoiny, budeme obchodovat s bitcoiny," nechal se slyšet.

Dále uvedl, že země na seznamu znepřátelených zemí mohou za ropu platit pouze rubly nebo zlatem. Není však jasné, zda Rusko může změnit podmínky stávajících smluv se zeměmi, které platí v eurech nebo dolarech.

Závislost na komoditách

Energie jsou nejdůležitější komoditou vyváženou Ruskem a je klíčovým zdrojem energie v Evropě a dalších zemích, pro něž je její náhrada z jiných zdrojů obtížná. Podle agentury Reuters přinesl obchod s ropou a plynem Rusku v roce 2021 příjmy ve výši 119 miliard dolarů.

Zdá se, že trh s kryptoměnami reagoval na zprávu o rozšířeném mezinárodním využití BTC pozitivně. Bitcoin za poslední den vzrostl o 2,5 % a v době psaní článku se blíží k 30denním maximům, kdy se aktivum obchoduje přibližně za 44 000 dolarů.

Putinův postoj k Bitcoinu

Minulý rok v polovině listopadu se na internetových stránkách Kremlu objevilo video, kde hlava státu vyjádřila názor, že kryptoměny mají právo na existenci a mohly by být využity jako platební prostředek. Ovšem varoval, že si zatím nedokáže představit využití tohoto aktiva na obchodování s ropou a dalšími komoditami, ze kterých Rusko profituje.

"Určitě hodláme věnovat tomuto trendu zvýšenou pozornost, protože se v určitém bodě může stát nástrojem pro šetření a úspory. Avšak všichni jsme mohli pozorovat volatilitu trhu a kolísavost. Ještě jsme v rané fázi. Věřím, že kryptoměny mají hodnotu," řekl.

Navzdory těmto pozitivním vyjádřením se federální úřady údajně připravovaly na sledování transakcí a překažení anonymity u kryptoměn. Na vybudování nástroje pro sledování kryptoměnových transakcí federální úřady v Rusku poskytly až 200 000 dolarů.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,9%
Cena
$21 034
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-0,59%
Cena
$1 226
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,23%
Cena
$239,2

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo