Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bude se za ropu a zemní plyn platit v bitcoinech? Navrhl to ruský předseda energetiky

Publikováno
Bude se za ropu a zemní plyn platit v bitcoinech? Navrhl to ruský předseda energetiky
Zdroj: newsnpr.org

Ruská invaze na Ukrajinu trvá již déle jak měsíc a celý svět svrhnul na útočnou zemi sankce v různých podobách. Ekonomické sankce jsou totiž jedinou účinnou zbraní, která by nezapříčinila 3. světovou válku. Toho si byl samozřejmě agresor před invazí vědom, ale nejspíš nečekal, že svět přitvrdí se sankcemi mnohem více v porovnání s konfliktem v roce 2014 na Krymu.

Sankce se tedy neobešly bez účasti finančních trhů a zatímco akciové trhy spolu s kryptoměnovými klesaly, komodity si vesele kráčely cenově vzhůru. Burzy zaměřené na obchodování digitálních aktiv rovněž zasáhly a snaží se blokovat podezřelé kryptoměnové transakce jako možnou finanční pomoc agresorovi.

Aktuální cena
Změna
HarryPotterObamaSonic10Inu / BITCOIN
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Ropa (WTI) / 1 barel (WTI)
Načítání
Načítání
Načítání

Bolestivé sankce srazily rubl téměř na kolena, proto se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl, že bude po státech umístěných na seznamu nepřátelských zemí požadovat platby v rublu za účelem měnu posílit. Nicméně ve čtvrtek předseda výboru pro energetiku Pavel Zavalnyj navrhl, aby za vývoz energie spřátelené země, jako je Turecko a Čína, platily Bitcoinem a národními měnami.

Přijímání Bitcoinu

Šéf energetiky Ruské federace, Pavel Zavalnyj, uvedl, že spřátelené země by mohly začít platit za energie v ruských rublech, čínských jüanech, tureckých lirách nebo dokonce v bitcoinech, namísto mezinárodního standardu, kterým je americký dolar. Zavalnyj o tomto kroku podle jeho slov již jednal se zainteresovanými stranami.

“Číně již delší dobu navrhujeme přechod na měny typu rubl a jüan. S Tureckem to budou liry a rubly. Soubor měn může být různý a to je běžná praxe. Pokud budou existovat bitcoiny, budeme obchodovat s bitcoiny,” nechal se slyšet.

Dále uvedl, že země na seznamu znepřátelených zemí mohou za ropu platit pouze rubly nebo zlatem. Není však jasné, zda Rusko může změnit podmínky stávajících smluv se zeměmi, které platí v eurech nebo dolarech.

Závislost na komoditách

Energie jsou nejdůležitější komoditou vyváženou Ruskem a je klíčovým zdrojem energie v Evropě a dalších zemích, pro něž je její náhrada z jiných zdrojů obtížná. Podle agentury Reuters přinesl obchod s ropou a plynem Rusku v roce 2021 příjmy ve výši 119 miliard dolarů.

Poznámka

Pokud vezmeme v potaz elektřinu, ropu, uhlí a zemní plyn, tvoří obchod s energiemi 53,8 % z celkového vývozu Ruska v roce 2021 ve výši 388,4 miliardy dolarů, uvádí Russia Briefing.

Zdá se, že trh s kryptoměnami reagoval na zprávu o rozšířeném mezinárodním využití BTC pozitivně. Bitcoin za poslední den vzrostl o 2,5 % a v době psaní článku se blíží k 30denním maximům, kdy se aktivum obchoduje přibližně za 44 000 dolarů.

Putinův postoj k Bitcoinu

Minulý rok v polovině listopadu se na internetových stránkách Kremlu objevilo video, kde hlava státu vyjádřila názor, že kryptoměny mají právo na existenci a mohly by být využity jako platební prostředek. Ovšem varoval, že si zatím nedokáže představit využití tohoto aktiva na obchodování s ropou a dalšími komoditami, ze kterých Rusko profituje.

“Určitě hodláme věnovat tomuto trendu zvýšenou pozornost, protože se v určitém bodě může stát nástrojem pro šetření a úspory. Avšak všichni jsme mohli pozorovat volatilitu trhu a kolísavost. Ještě jsme v rané fázi. Věřím, že kryptoměny mají hodnotu,” řekl.

Navzdory těmto pozitivním vyjádřením se federální úřady údajně připravovaly na sledování transakcí a překažení anonymity u kryptoměn. Na vybudování nástroje pro sledování kryptoměnových transakcí federální úřady v Rusku poskytly až 200 000 dolarů.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.