Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Coinbase se přidává k sankcím a blokuje 25 000 ruských účtů

Publikováno
Coinbase se přidává k sankcím a blokuje 25 000 ruských účtů
Zdroj: newbusinessherald.com

Konec válečného konfliktu není v dohledu a boje se stupňují. Když jsme před pěti dny čtenáře informovali o tom, že burzy nemají v plánu zmrazit kryptoměnové účty, došlo k obratu. V sobotu se objevily informace o pěti jihokorejských burzách, které pozastavují ruské účty a později se přidaly i další státy – Singapur spolu se Švýcarskem.

Nastal začátek pracovního týdne a burza Coinbase, ačkoliv není dostupná v Rusku, se rozhodla zablokovat přístup k více než 25 000 adresám ruských osob, které se údajně podílejí na nelegálních aktivitách.

Vyjádření burzy

Podle oficiálního příspěvku na blogu Coinbase, vydaného 7. března, společnost dále tyto adresy sdílela s vládou USA za účelem podpořit vymáhání sankcí. V příspěvku bylo opětovně zopakováno, že burza je odhodlána dodržovat sankce.

Poznámka

Poznámka: Coinbase během registrací kontroluje žádosti o účet podle seznamů osob nebo subjektů, na které se vztahují sankce, včetně seznamů vedených Spojenými státy, Velkou Británií, Evropskou unií, Singapurem, Kanadou a Japonskem.

Tento krok přichází několik dní po výzvě o zmrazení účtů, kterou burzám směřoval vicepremiér Ukrajiny – Mychajlo Fedorov. Platforma se už tehdy vedle ostatních směnáren zmínila, že bude respektovat sankce uvalené na individuální osoby či instituce a veškeré transakce vázané na takové koncové uživatele zablokuje.

Speciální program

Kryptoměnová burza také dodává, že disponuje sofistikovaným blockchainovým programem, který umožňuje identifikovat rizikové chování, zkoumat vznikající hrozby a vyvíjet nová opatření na jejich zmírnění. “Máme například metody pro identifikaci účtů držených sankcionovanými osobami mimo Coinbase, i když nemáme přímý přístup k jejich osobním údajům,” stojí na blogu.

Jako příklad uvedla burza případ z roku 2020, kdy díky tomuto programu dokázala identifikovat pomocí tří adres dalších 1 200 účtů spojených se sankciovanou osobou.

Kryptoměny a sankce

Mnozí si kladou otázku, zda lze kryptoměny využít k tomu, aby se vyhnuly sankcím uvaleným na Rusko po invazi na Ukrajinu. Podle generálního ředitele burza Coinbase je to ale málo pravděpodobné.

“Jak již bylo řečeno, nemyslíme si, že existuje vysoké riziko, že by ruští oligarchové použili kryptoměny k tomu, aby se vyhnuli sankcím.

Jelikož se jedná o otevřenou účetní knihu, pokus propašovat velké množství peněz prostřednictvím digitálních aktiv by byl lépe sledovatelný než použití hotovosti v amerických dolarech, uměleckých děl, zlata nebo jiných aktiv,” sdělil generální ředitel burzy Coinbase.

Pozoruhodným faktem nicméně zůstává, že z celosvětové tržní kapitalizace Bitcoinu se 12 % nachází v zemi zasažené sankcemi.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.