Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Stovky miliard či přímo biliony dolarů začnou proudit do Bitcoinu, neboť inflace v USA dosáhla 7 procent

Stovky miliard či přímo biliony dolarů začnou proudit do Bitcoinu, neboť inflace v USA dosáhla 7 procent

Míra inflace v USA právě dosáhla 7 %, což je nejvyšší číslo za posledních 40 let. Poslední zpráva o indexu spotřebitelských cen (CPI) nejspíše způsobila zastavení poklesu ceny bitcoinu a etherea, což posunulo jejich jednotkovou hodnotu nad 43 000, respektive 3 300 dolarů.

Kryptoměny jako bezpečný přístav v době inflace

Zatímco v minulosti se v podobných situacích investoři uchylovali ke zlatu, které bylo bráno jako nelepší volba pro robustní zajištění proti devalvaci dolaru, tak nyní je situace jiná. Reakce trhu s kryptoměnami na současnou inflaci dobře ukazuje ochotu mnohých obrátit se tentokrát právě na digitální měny.

To platí zejména pro mnoho občanů se středními až vysokými příjmy, kteří horečně přemýšlí, jakým způsobem nejlépe ochránit své peníze. Bitcoin, Ethereum a jim podobné měny s více než 160% růstem hodnoty v roce 2021 mají nyní větší šanci se prosadit jako vhodná alternativa proti ztrátě hodnoty fiat měn pro průměrného (nejen) amerického investora.

Nejnovější graf indexu spotřebitelských cen ukazuje, že největší příčinou inflace jsou energie (33,3 %), následované bydlením (4,1 %), cenami potravin (>6 %), dopravními prostředky a službami lékařské péče (>2 %).

Fed navrhuje přísná kontrolní opatření

Americký Federální rezervní systém (Fed) již v listopadu prozradil, že očekává další nárůst, a zveřejnil kroky, které mají takový nárůst zkrotit. Klíčovým z těchto kroků je zvýšení úrokových sazeb s cílem omezit zvýšené zadlužování v daném období.

Regulační orgán také zmínil, že se může zbavit značné části státních dluhopisů v hodnotě více než 8 bilionů USD.

V minulosti Fed opakovaně tvrdil, že kryptoměny jsou riziková aktiva. Vzhledem k potenciálnímu odlivu občanů ke kryptoaktivům se může rozhodnout uvolnit své bilanční rezervy, čímž zvýší výnosy státních dluhopisů a odláká investory od investicí do virtuálních měn.

Zvýšený zájem o kryptoměny

Poslední měsíc byl poznamenán vlnou nezájmou retailových investorů o bitcoin, což podle dat společnosti Glassnode, je již minulostí.

S předpokládaným nárůstem míry inflace se totiž množí hlasy (jedním z nich je hlas Michaela Saylora ze společnosti MicroStrategy), které tvrdí, že BTC se stane aktivem s tržní kapitalizací 100 bilionů dolarů. Bitcoin podle nich již dostatečně dozrál a je stejně dobrým zajištěním proti dolaru, jako žlutý kov.

Odpůrci této myšlenky se naopak domnívají, že je ještě příliš brzy na to, aby se něco takového dalo říci, neboť je s ním stále spojeno vysoké riziko a volatilita. To jsou zásadní důvody, kvůli kterým ho staří miliardáři odepsali jako pouhé spekulativní aktivum. Osobně předpokládám, že pokud se inflaci nebude dařit krotit, mnozí z nich svůj názor třeba ještě rádi změni.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo