Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bijme na poplach! Evropané prohrávají ekonomický závod s USA na plné čáře

Evropská ekonomická produktivita zaostává za USA, což ohrožuje její podíl nejenom na budoucnosti umělé inteligence. Co bychom měli zlepšit?

Bijme na poplach! Evropané prohrávají ekonomický závod s USA na plné čáře
Zdroj: depositphotos.com

Pracujeme méně a jsme spokojenější než Američané, ale tyto benefity se neobejdou bez kompromisů.

Evropané vydělávají pouze 44 % toho, co Američané – a naše produktivita, která měří poměr odpracovaných hodin k výkonu, zaostávala v roce 2023 za Američany o 24,6 %.

Ztrácíme půdu pod nohama?

Přestože má eurozóna více než 345 milionů obyvatel, její ekonomika nyní představuje pouze 65 % velikosti americké ekonomiky (vyjádřeno v dolarech), což je enormní pokles z 90 % v roce 2013.

I když jsou některé evropské země výkonnější, americká produktivita od přelomu století výrazně předstihla většinu Evropy – což vzbuzuje obavy vedoucích představitelů podniků, politiků a centrálních bankéřů v největším hospodářském bloku světa.

  • Od roku 2000 vzrostla americká produktivita o více než 60 %, zatímco v eurozóně se zvýšila pouze o 20 % a od roku 2020 klesla.
  • Guvernér švédské centrální banky, Erik Thedéen, varoval, že Evropa musí urychleně přistoupit k odstranění rozdílu v produktivitě, aby nepřišla o růstové příležitosti.

Pozor na rozšiřující se mezeru

Amerika dosáhla v prvním čtvrtletí tohoto roku nového rekordu produktivity díky nárůstu počtu nových podniků, vyšším mzdám a zavádění nových technologií, jako je umělá inteligence.

Napodobit tyto úspěchy by nemělo být pro bohaté a vzdělané evropské obyvatelstvo náročné, ale prezidentka Evropské centrální banky, Christine Lagardeová, poznamenává, že inovátoři a podnikatelé mají tendenci z Evropy utíkat.

  • Evropský think tank IREF tvrdí, že regulace, byrokracie a daně patří mezi největší faktory, které tlumí podnikatelský potenciál Evropy.
  • Situaci ještě zhoršuje stárnutí evropské populace, které přesměrovává pracovníky z rychle rostoucích odvětví, jako je e-commerce nebo software, na poptávaná místa ve zdravotnictví.

Rozdílný příběh dvou ekonomických Goliášů

Zatímco USA investují biliony do infrastruktury a soukromých dotací, aby podpořily domácí výrobu zelené energie, polovodičů a průmyslového zboží, Evropa zaostává.

Podle spoluzakladatele společnosti GlassView, Yanna Coantanlema, jsou evropské výdaje na výzkum a vývoj v oblasti technologií pouze pětinou výdajů v USA – a investice do umělé inteligence jsou v USA 50x vyšší.

Bez rychlých opatření hrozí, že Evropa bude dále zaostávat.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.