Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza: Zlato na pokraji propadu!? Podpoří jej rostoucí inflace a jsou 2 500 USD za unci reálné ještě letos?

Publikováno
Analýza: Zlato na pokraji propadu!? Podpoří jej rostoucí inflace a jsou 2 500 USD za unci reálné ještě letos?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato se v současnosti stále drží v cenových úrovních, které jsou kolem 1 950 USD za unci. Jako by zlato něco k této úrovni táhlo, protože se trh měsíce od této ceny příliš nevzdálil. Trh logicky kolísá, ale ne tolik jako mnohé jiné trhy. Ačkoliv se může zdát, že je zlato slabé a zklamáním, opak je pravdou.

Zlato se vzhledem k rostoucím úrokovým mírám pevně drží na historicky nejvyšších cenách. Tak nač si potom stěžovat? Faktem je, že pro zlato pořád panují velmi příhodné podmínky. Jaké? To se podíváme v této analýze.

Zlato je slušný držák, který ještě překvapí

Napřed si dáme takové opakování. Zlato je historicky velmi citlivé na růst úrokových sazeb. Jakmile úrokové sazby posilují, roste konkurence ze strany dolaru a dluhopisového trhu. Prostě je lepší poptávat dolar a ten mít poté uložený v nástrojích peněžního trhu, díky čemuž získáte úrok. Nebo si můžete koupit státní dluhopis, který vám pravidelně přinese kupónový výnos. U obou dvou variant máte zároveň 100% jistotu, že se vám vklad vrátí. Kdežto u zlata nemáte žádný pravidelný výnos. Naopak čelíte riziku kapitálové ztráty, když trh půjde proti vám.

Varování

Tu 100% jistotu musíte brát s nadsázkou. Na trzích totiž žádná jistota neexistuje. I uložené peníze na spořícím účtu nemusí být zcela v bezpečí. To stejné platí pro státní dluhopisy. Pokud se proto mluví o 100% jistotě, že se vám vrátí jistina, je to akorát učebnicová teorie. V praxi to tak fungovat nemusí.

Když jsou úrokové míry na trzích slibné, investoři a střadatelé spíše preferují dluhopisy a fondy peněžního trhu. V jakém případě se to ale láme? Jakmile úrokové míry klesají. Takřka od března 2020 tržní úrokové míry stoupají. S krátkou přestávkou v letošním roce, to platí doteď. Nicméně technicky se například 20leté výnosy na federálních dluhopisech dostaly do situace, kdy zdá se dále neporostou, respektive se předpokládá jejich vrchol.

Ještě existuje jeden, extrémnější scénář, ve kterém zlato stoupá na ceně. Tím je všeobecná nedůvěra ve finanční systém. Zlato má tu výhodu, že má fyzickou podobu. Takže jeho hodnota nemůže zmizet jako hodnota finančních aktiv, které jsou závislé na likviditě a obecně stabilitě finančního systému.

Zdroj: tradingview.com
20leté výnosy federálních dluhopisů
20leté výnosy federálních dluhopisů

Inflace zase stoupá, je to ale pro zlato opravdu dobře?

Jak jsme očekávali, celková inflace zase začala růst. Dle posledních dat činí celková inflace 3,7 %. Inflace tedy druhý měsíc v řadě stoupá, protože dno je na červnových 3 %. Proč se to dalo očekávat? Komodity, hlavně ropa v posledních pár měsících soustavně posilovala. Což se s jistým zpožděním musí propsat v cenách reálné ekonomiky.

Už od začátku léta se počítalo s tím, že ještě jedna inflační vlna přijde. Inflace je vlastně cenový agregát a ceny na trhu se vyvíjí ve vlnách, nikoliv lineárně. Otázkou ovšem je, jak moc velká vlna to bude. O tom se samozřejmě hojně spekuluje.

Zdroj: cnbc.com
Celková a jádrová inflace (CPI)
Celková a jádrová inflace (CPI)

Jádrová složka inflace naopak klesla na 4,3 %. To by nikoho nemělo až tolik překvapovat, protože jádrová inflace je očištěná právě od energií a od potravin. Proto se považuje za relevantnější. Nicméně i celková inflace má pro trhy svou váhu. Otázkou ale je, co je pro klíčové pro americkou centrální banku. To je hodně diskutabilní, ale obecně vzato je pro ně klíčový trend jádrové inflace.

Samotný růst celkové inflace by proto nemusel Fed nutit k dalšímu růstu úrokových sazeb. To je právě to, co se trhu se zlatem nejvíce nelíbí. Jakmile udeří ekonomická recese, bude relativně vysoká inflace a sazby už neporostou, to jsou ideální podmínky pro růst trhu.

Zlato se blíží k červnovému low

Zlato v poslední době hned dvakrát selhalo při pokusu dostat se zpátky do těsné blízkosti rezistenčního pásma, které se nachází kolem 2 080 USD za unci. Máme díky tomu dva lokální vrcholy na cenách 2 008 USD za unci a 1 980 USD za unci. V těchto chvílích dochází k poklesu a jestli se dosavadní setrvačnost udrží, nejspíš nás čeká otestování minima z konce června, které je v blízkosti supportu 1 890 USD za unci.

Zdroj: tradingview.com
Zlato na denním grafu
Zlato na denním grafu

Závěrem: Je 2 500 USD za unci reálných?

Já rozhodně nepatřím mezi tzv. gold bugs, který by zlato za každou cenu vynášel do nebes. Objektivně vzato jsou však ty podmínky pro růst zlata skutečně příhodné. Proto si osobně dokážu představit, že zlato posílí na ceny kolem 2 500 USD za unci a to se vzhledem k předešlým historickým rally ještě možná držím dost při zemi. Ono je ale podle mého názoru lepší nemít obrovská očekávání. Myslím si, že je to pro investiční psychologii mnohem lepší.

Poznámka

Na závěr si ještě dovolím krátkou poznámku. Osobně před samotným zlatem preferuji ETF pro tzv. gold miners. Ještě je možnost zvolit si ETF, kde je podkladovým aktivem fyzické zlato. To má však jednu obrovskou nevýhodu – nepřináší pravidelný výnos. Kdežto těžaři zlata dividendy vyplácejí. Hodnota těchto akciových titulů sice přesně trh se zlatem nekopíruje, ale dlouhodobě je tu logicky silná korelace.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎