Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americké technologické společnosti drtí evropské na plné čáře. Přijde v dohledné době změna?

Americké technologické firmy dlouhodobě dominují a evropské jim nestačí. Kde je největší problém? A můžeme v dohledné době očekávat změnu?

Americké technologické společnosti drtí evropské na plné čáře. Přijde v dohledné době změna?
Zdroj: depositphotos.com

Poslední rok přinesl neskutečný růst indexu technologických akcií Nasdaq 100 – o více než 50 %, což je jeho nejlepší výsledek od éry dotcom boomu v roce 1999. Na druhé straně Atlantiku však index technologických akcií Euro Stoxx za stejnou dobu vzrostl “jen” o 19 %.

Velkolepá sedmička tedy sedm největších amerických technologických společností – Alphabet (Google), Amazon, Apple, Meta Platforms, Microsoft, Nvidia a Tesla, se může pyšnit kombinovanou tržní hodnotou přesahující úctyhodných 12 bilionů dolarů.

Jejich hodnota je téměř srovnatelná s kombinovaným hrubým domácím produktem čtyř největších evropských ekonomik: Německa, Spojeného království, Francie a Itálie, jejichž hodnota činí 13 bilionů dolarů.

Naopak, kombinovaná tržní kapitalizace sedmi největších evropských technologických společností činí pouhých 705 miliard dolarů, což je zhruba 20krát méně než u jejich amerických protějšků.

Ze srovnání tržeb vycházejí evropské technologické společnosti vůči těm americkým snad ještě hůře. Za posledních 12 měsíců překonala velkolepá sedmička hranici 1 720 miliard dolarů tržeb, zatímco evropští konkurenti inkasovali pouze 133 miliard dolarů.

Růst indexu Nasdaq 100 za poslední rok

Dominance USA nad Evropou v oblasti technologií není nic nového

Důležité je si uvědomit, že tato americká technologická dominance není novým jevem – jedná se o konzistentní trend trvající více než deset let. Zejména v odvětvích s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou polovodiče a elektrická vozidla, nebo nově umělá inteligence.

Za poslední dekádu dosáhla průměrná roční míra růstu tržeb hlavních amerických technologických společností úžasných 27 %, zatímco evropské technologické společnosti zaostávaly s průměrným ročním růstem tržeb pouze 10 %.

Společnost Tesla s tržní kapitalizací 817 miliard dolarů je nyní více než 10x větší než největší německý výrobce automobilů Volkswagen.

A co polovodičový průmysl? Největší evropský výrobce čipů, ASML Holding, má pouze pětinu tržní hodnoty společnosti Nvidia.

Proč tomu tak je?

Důvody, proč evropské technologické firmy stále zaostávají za svými americkými konkurenty, tkví v dlouhodobém trendu americké dominance v hitech odvětví. Americké technologické firmy vedou trh už tak dlouho, že jejich možnosti investovat do inovací a výzkumu jsou nezměrně větší než u jejich evropských protějšků.

Dalším faktorem je i kupní síla srovnávaných oblastí. Firmy v USA se na trhu setkávají s daleko silnější poptávkou než společnosti na evropském trhu.

Evropská legislativa a regulace je navzdory veškerému vývoji v Evropské unii i jejímu rozšiřování stále roztříštěná a v rámci evropského trhu panují značné rozdíly mezi jednotlivými státy. Každý stát lze tedy z určitého pohledu považovat za oddělený trh a vstup na něj je pochopitelně náročnější pro firmu ze sousedního státu.

A snad tady také hraje roli mentalita obyvatel, kdy v USA je mnohem větší koncentrace podnikavějších, inovátorsky přemýšlejících jedinců, kteří jsou ochotní na sebe brát riziko.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.