Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcií ASML Holding. Proč špičkové instituce sázejí na akcie ASML Holding – měli byste se k nim přidat?

Jaký je potenciál akcií ASML Holding, titulu, kterého jsme zařadili do našeho akciového portfolia, do něhož jsme investovali 300 000 Kč? To se dozvíte v následující analýze.

Analýza akcií ASML Holding. Proč špičkové instituce sázejí na akcie ASML Holding – měli byste se k nim přidat?
Zdroj: Midjourney.com

ASML Holding, lídr v oblasti výroby polovodičových zařízení, stojí v čele technologického pokroku v polovodičovém průmyslu. Jedinečné postavení společnosti jako jediného dodavatele EUV litografických strojů, které jsou nezbytné pro výrobu pokročilých čipů, jí poskytuje technologický monopol a významnou konkurenční výhodu.

Více než polovina společnosti ASML Holding je vlastněna institucemi, což odráží silnou důvěru trhu. Zvažování investice však zahrnuje posouzení příležitostí i rizik. Proto jsme pro vás připravili tuto analýzu akcií ASML Holding, ve které se dozvíte vše podstatné.

Proč uvažovat o investici do akcií ASML Holding

  • Vedoucí postavení v odvětví a poptávka: ASML je vedoucí společností v oblasti zařízení pro výrobu destiček, která hraje klíčovou roli v polovodičovém průmyslu. Těží z rostoucí poptávky po vyspělých polovodičích, která se odvíjí od dlouhodobých trendů v oblasti umělé inteligence, udržitelné energetiky a internetu věcí.
  • Technologický monopol: ASML je jediným dodavatelem EUV litografických strojů, které jsou nezbytné pro výrobu pokročilých čipů. Tento monopol staví společnost do pozice klíčového hráče v polovodičovém průmyslu a vytváří významnou konkurenční výhodu.
  • Důvěra institucí: Více než polovina ASML Holding je vlastněna institucemi, což svědčí o silné důvěře významných hráčů na trhu. Tato vysoká úroveň institucionálního vlastnictví naznačuje stabilní a slibnou investici.
  • Pozitivní tržní signály: Krátkodobé tržní signály spolu s obecně pozitivním trendem naznačují, že se akcie společnosti v současné době jeví poměrně atraktivně. Přestože existují některé drobné technické nedostatky, celkový výhled je pro krátkodobou výkonnost příznivý.
TIP

Zajímá vás, jaké další tituly jsme kromě akcií ASML Holding zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia.

Jaká jsou rizika investování do akcií ASML Holding?

  • Průmyslové cykly a geopolitická rizika: Úspěch ASML je zranitelný kvůli výkyvům v cyklu polovodičového průmyslu a geopolitickému napětí. Tyto faktory ovlivňují jak partnery společnosti – TSMC, Samsung, Intel a další – tak závislost na zákaznících.
  • Závislost na specifických technologiích: Monopol společnosti ASML v oblasti EUV litografických strojů je sice silnou stránkou, ale zároveň představuje riziko. Jakékoli narušení nebo pokrok v alternativních technologiích by mohly ovlivnit její postavení na trhu.
  • Zvýšená úroveň zadlužení: Přestože se úroveň zadlužení společnosti v poslední době zvýšila, její rozvaha zůstává silná a má značné hotovostní rezervy. Zvýšené závazky však vyžadují průběžné sledování.

Fundamentální data ASML Holding:

ASML vykázala ke konci roku 2022 celkové tržby ve výši 28,8 miliardy USD za dvanáct měsíců, což ukazuje na stabilní nárůst oproti předchozím letům. Ve třetím čtvrtletí roku 2023 pak činily tržby 7,18 miliardy USD s hrubým ziskem 3,73 miliardy USD.

Společnost si udržuje solidní hrubou marži, která se ve třetím čtvrtletí roku 2023 rovnala 51,9 %. Čistý zisk za stejné čtvrtletí činil 2,04 miliardy USD, což je mírný pokles oproti předchozímu čtvrtletí (2,09 miliardy USD), ale stále svědčí o zdravé ziskovosti.

Rozvaha ASML zůstává silná, neboť hotovost a peněžní ekvivalenty činily na konci roku 2022 celkem 7,83 miliardy USD. Celková aktiva společnosti pak v průběhu let výrazně vzrostla a v roce 2022 dosáhla 38,24 miliardy USD – oproti 20 miliardám na konci roku 2017. Pasiva ASML pak na konci roku 2022 byla 28,96 miliardy USD.

Poznámka

Tyto údaje naznačují, že ASML Holding má silné finanční základy, které se vyznačují konzistentním růstem tržeb, solidními ziskovými maržemi a robustní rozvahou. Je však důležité poznamenat, že do značné míry závisí na dynamickém vývoji polovodičového průmyslu.

Business model společnosti ASML Holding

ASML Holding je klíčovým hráčem v polovodičovém průmyslu, který je známý svými pokročilými systémy polovodičového vybavení, jež jsou nedílnou součástí výroby mikročipů.

Odborné znalosti společnosti spočívají především v jejích inovativních litografických systémech, včetně technologií extrémního ultrafialového záření (EUV) a hlubokého ultrafialového záření (DUV). Tyto technologie jsou nezbytné pro masovou výrobu integrovaných obvodů nebo mikročipů, které jsou základními stavebními kameny moderní elektroniky.

EUV litografie ASML je obzvláště významná pro svou roli při výrobě nejpokročilejších čipů na světě, které se používají ve špičkové elektronice a mají zásadní význam pro rozvoj mnoha odvětví. Růst a úspěch společnosti odráží její klíčovou roli v rozvoji polovodičového průmyslu, díky čemuž je klíčovým přispěvatelem k technologickému pokroku na celém světě.

TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za červenčervenecsrpenzáří, říjen a listopad.

Jak se akciím ASML Holding aktuálně daří?

Akcie ASML Holding se k 8. prosinci obchodují lehce pod 700 dolary, což je výrazně vyšší hodnota než 52týdenní minimum 529,01 USD. Současná cena je však stále přibližně 10 % pod 52týdenním maximem 771,98 USD. Historické maximum akcií z roku 2021 pak činí 862,27 USD

Za poslední rok byla průměrná cena akcie 652,04 USD. Současná cena je nad tímto průměrem, což odráží pozitivní trend v posledních měsících. Tato výkonnost naznačuje stabilní vzestupnou trajektorii od nejnižších hodnot, avšak s prostorem pro růst směrem k historickým maximům.

Info

Dle portálu TipRanks je aktuální férová cena akcií ASML Holding 754,25 dolaru. Přibližně 8 % nad aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií ASML Holding

Akcie ASML patří sice k těm dražším, ovšem stále v sobě skrývají zajímavý potenciál růstu, což naznačují i predikce analytiků z Wall Street. Tři ze čtyř analytiků očekávají růst akcií v nadcházejících dvanácti měsících na hodnotu 878 USD. Jeden analytik zastává konzervativnější pohled na výkonnost akcií a očekává růst jejich hodnoty na 754 USD. Negativní predikce hovoří o akciovém poklesu k ceně 664 USD, nicméně tento scénář žádný analytik neočekává.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie ASML Holding od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie ASML Holding od analytiků z Wall Street

Akcie této společnosti se dlouhodobě obchodují v rostoucím trendu, ovšem v roce 2022 si prošly nejvýraznější cenovou korekcí ve své historii. Díky testu supportní zóny a rezistentní zóny, má trh otevřenou cestu na jakoukoli stranu s tím, že trend je u tohoto aktiva dlouhodobě jasně daný.

Průraz trhu nad hodnotu 750 USD by znamenal otevřenou cestu k dlouhodobým maximům a zároveň realizování pozitivních predikcí analytiků, s cílovou cenou 878 USD. Konzervativní cenová predikce očekává cenovou stagnaci trhu na úrovni právě této rezistence. I přesto, že s cenovým poklesem analytici nepočítají, realizace negativního scénáře by v rámci celkového kontextu trhu nebyla nikterak zásadní, jednalo by se pouze o dlouhodobější konsolidaci ceny v postranním trendu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti ASML Holding
Měsíční akciový graf společnosti ASML Holding
Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎