Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 zajímavé dividendové akcie, které už prostě levnější nebudou!

Publikováno
3 zajímavé dividendové akcie, které už prostě levnější nebudou!
Zdroj: Depositphotos.com

Nákupem podhodnocených akcií se lze dopracovat k zisku i při relativně nízkém zvýšení jejich ceny. Pokud navíc v rámci dlouhodobé investiční strategie reinvestujete opakovaně vyplácené dividendy, může váš výnos růst ještě zajímavěji.

Nalezení levných dividendových akcií může být náročné, to však neznamená, že takové tituly neexistují.

Pojďme se blíže podívat na tři akcie vyplácející výrazně vyšší dividendu, než je 2% průměr indexu S&P 500, které budou už jenom těžko ke koupi za (výrazně) nižší cenu. Jejich budoucí výkonnost může výrazně prospět nejednomu investorovi.

A jaké tituly to budou? Gilead Sciences, Enbridge a Kellogg’s – všechny tři tituly letos výrazně zaostávají za širším akciovým trhem, a kromě Gileadu vyplácejí dividendy již více než 10 let.

1. Gilead Sciences

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GILD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Gillead-sciences-logoSpolečnost se dostala více do povědomí díky svému léku remdesivir, se kterým se původně počítalo jako lékem proti onemocnění COVID-19. Jeho výsledky jsou ale zatím zklamáním. V průběhu testů se ukázalo, že účinnost léku byla jen o něco málo vyšší než v případě placeba.

Přesto americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v říjnu schválil remdesivir pro použití u hospitalizovaných pacientů. Jeho účinnost však byla nadále sporná, a tak Světová zdravotnická organizace v listopadu doporučila lékařům, aby k léčbě svých pacientů lék nepoužívali.

Ale i bez často skloňovaného léku Gilead Sciences stojí za úvahu. Přestože tržby společnosti stouply v loňském roce pouze o 1,5 %, Gilead vykázal v posledních dvou letech zisk přesahující 5,4 miliardy dolarů, přičemž zdrojem velké části tržeb byly účinné léky proti HIV. V letech 2018 a 2019 tvořily celých 12 % tržeb společnosti. Za první tři kvartály letošního roku pak společnost zaznamenala tržby ve výši 17,3 miliardy dolarů, což představuje 4,2% meziroční růst.

Gilead vykázal v posledních dvou letech zisk přesahující 5,4 miliardy dolarů, přičemž zdrojem velké části tržeb byly účinné léky proti HIV.

Další pozitivní zprávou je, že Gilead vyplácí pravidelnou čtvrtletní dividendu ve výši 0,68 dolaru, což představuje roční dividendový výnos ve výši 4,5 % (více než dvojnásobek průměru společností v indexu S&P 500).

Společnost se navíc nyní obchoduje o více než 6 % níže, než tomu bylo na začátku roku, za přibližně 10násobek ročních zisků. Zdravotnická společnost je tak velmi levným nákupem ve srovnání s průměrnou americkou akcií, která se obchoduje za více než 25násobek budoucích zisků.

2. Enbridge

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GILD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Enbridge-logoEnbridge se svou dividendou 8,4 % přináší nejvyšší dividendový výnos ze zmiňovaných tří akcií. Nejedná se však o jednorázový výstřel do tmy. V prosinci 2019 společnost se sídlem v Albertě zvýšila svou dividendu již 25. rok za sebou, čímž se stala dividendovým aristokratem.

Zajímavý dividendový výnos by vás však neměl úplně ukolébat. Enbridge podniká v plynárenském a ropném průmyslu, což není momentálně to nejstabilnější místo k investování. Poptávka po ropě je nízká, protože lidé kvůli pandemii necestují.

Kromě toho se celý průmysl už od roku 2014 potýká s nadměrnou nabídkou ropy, která stlačila cenu ropy WTI z více než 110 dolarů za barel až na nynějších 43 dolarů.

Pozitivní ovšem je, že i přes všechny tyto výzvy dokázala kanadská společnost vykázat zisk ve třech z posledních čtyř čtvrtletí a zároveň se jí daří generovat pozitivní cash-flow. Akcie Enbridge jsou navíc dalším velmi výhodným nákupem, když se momentálně obchodují za 17násobek ročního zisku. Máte-li stále důvěru v ropný průmysl, možná bude Enbridge i díky vysoké dividendě jasnou volbou.

3. Kellogg’s

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Kellogg's Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

kellogg-logoKellogg’s je proslulá v Severní Americe oblíbenými značkami obilovin, po kterých byla v letošním roce vysoká poptávka – lidé trávili více času doma a vařili.

Společnost se sídlem v Michiganu je dlouhodobě konzistentní a v každém z posledních 10 let vykázala zisk. V posledních 5 letech však dochází ke stagnaci tržeb, které se pohybují v rozmezí od 12,9 do 13,6 miliardy dolarů, čemuž na první pohled odpovídají i letošní tržby za první tři čtvrtletí – 10,3 miliardy dolarů.

Nenechte se však zmást. Vyšší poptávka po obilovinách byla nahrazena prodejem části neefektivních aktiv, čímž společnosti obecně tržby klesly. To sice zkresluje hodnotu tržeb, ale odlehčení od nerentabilních investic zlepšilo výsledky společnosti jako celku.

Kellogg’s prodala v roce 2019 své značky Keebler a Famous. Odečteme-li z meziročního srovnání tržby těchto dvou značek, pak Kellogg’s letos zaznamenalo organický nárůst tržeb o 7,2 % a do konce roku vedení předpokládá, že by se měl růst udržet kolem 6 %.

Celková stabilita a konzistence společnosti jsou klíčové důvody, proč byste si tuto akcii mohli zamilovat. Bonusem pak je vyplácená dividenda ve výši 3,5 % a opět zajímavé ohodnocení na úrovni 16násobku ročních zisků.

Vybudujte si pevné základy pro vaše dividendové portfolio

Všechny tři výše uvedené akcie mohou vašemu portfoliu poskytnout zajímavou diverzifikaci a dividendový příjem za relativně nízkou cenu, jelikož letos výrazně zaostávají za výkonností indexu S&P 500 (jak můžete vidět na obrázku níže).

Zatímco srovnávací index (světle modrá) letos doposud vzrostl o 12 %, akcie Gilead (fialová) se propadly o 6,6 %, Kellogg’s (červená) o 7,6 % a Enbridge (růžová) dokonce o 21,5 %.

Porovnání výkonnosti Gilead Science, Enbridge s Kellogg's s Indexem S&P 500
Srovnání 3 uváděných společností s indexem S&P 500. Zdroj: Finance.yahoo.com)

Na základě fundamentální analýzy není pravděpodobné, že by měl sestupný trend u těchto akcií setrvat dlouhodobě.

Jakmile se americká ekonomika vzpamatuje a lidé začnou cestovat, můžeme očekávat pozitivní odezvu akcií Enbridge. Negativní emoce spojené s remdesivirem srazily cenu Gilead Science tak nízko, že by mohla atraktivní cena naopak přilákat nové investory, kteří v blízké době vytlačí jejich cenu vzhůru. A společnost Kellogg’s vám nabízí dlouhodobě udržitelnou dividendu, za poměrně nízkou cenu.

Jak na vás tyto společnosti působí a do jakých titulů investujete vy? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎