Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 3 zajímavé dividendové akcie, které už prostě levnější nebudou!

3 zajímavé dividendové akcie, které už prostě levnější nebudou!

3 zajímavé dividendové akcie, které už prostě levnější nebudou!
Zdroj: Depositphotos.com

Nákupem podhodnocených akcií se lze dopracovat k zisku i při relativně nízkém zvýšení jejich ceny. Pokud navíc v rámci dlouhodobé investiční strategie reinvestujete opakovaně vyplácené dividendy, může váš výnos růst ještě zajímavěji.

Nalezení levných dividendových akcií může být náročné, to však neznamená, že takové tituly neexistují.

Pojďme se blíže podívat na tři akcie vyplácející výrazně vyšší dividendu, než je 2% průměr indexu S&P 500, které budou už jenom těžko ke koupi za (výrazně) nižší cenu. Jejich budoucí výkonnost může výrazně prospět nejednomu investorovi.

A jaké tituly to budou? Gilead Sciences, Enbridge a Kellogg’s – všechny tři tituly letos výrazně zaostávají za širším akciovým trhem, a kromě Gileadu vyplácejí dividendy již více než 10 let.

1. Gilead Sciences

Graf ceny akcií Gilead Sciences od začátku letošního roku
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Gillead-sciences-logoSpolečnost se dostala více do povědomí díky svému léku remdesivir, se kterým se původně počítalo jako lékem proti onemocnění COVID-19. Jeho výsledky jsou ale zatím zklamáním. V průběhu testů se ukázalo, že účinnost léku byla jen o něco málo vyšší než v případě placeba.

Přesto americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v říjnu schválil remdesivir pro použití u hospitalizovaných pacientů. Jeho účinnost však byla nadále sporná, a tak Světová zdravotnická organizace v listopadu doporučila lékařům, aby k léčbě svých pacientů lék nepoužívali.

Ale i bez často skloňovaného léku Gilead Sciences stojí za úvahu. Přestože tržby společnosti stouply v loňském roce pouze o 1,5 %, Gilead vykázal v posledních dvou letech zisk přesahující 5,4 miliardy dolarů, přičemž zdrojem velké části tržeb byly účinné léky proti HIV. V letech 2018 a 2019 tvořily celých 12 % tržeb společnosti. Za první tři kvartály letošního roku pak společnost zaznamenala tržby ve výši 17,3 miliardy dolarů, což představuje 4,2% meziroční růst.

Gilead vykázal v posledních dvou letech zisk přesahující 5,4 miliardy dolarů, přičemž zdrojem velké části tržeb byly účinné léky proti HIV.

Další pozitivní zprávou je, že Gilead vyplácí pravidelnou čtvrtletní dividendu ve výši 0,68 dolaru, což představuje roční dividendový výnos ve výši 4,5 % (více než dvojnásobek průměru společností v indexu S&P 500).

Společnost se navíc nyní obchoduje o více než 6 % níže, než tomu bylo na začátku roku, za přibližně 10násobek ročních zisků. Zdravotnická společnost je tak velmi levným nákupem ve srovnání s průměrnou americkou akcií, která se obchoduje za více než 25násobek budoucích zisků.

2. Enbridge

Graf ceny akcií Enbridge od začátku letošního roku
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Enbridge-logoEnbridge se svou dividendou 8,4 % přináší nejvyšší dividendový výnos ze zmiňovaných tří akcií. Nejedná se však o jednorázový výstřel do tmy. V prosinci 2019 společnost se sídlem v Albertě zvýšila svou dividendu již 25. rok za sebou, čímž se stala dividendovým aristokratem.

Zajímavý dividendový výnos by vás však neměl úplně ukolébat. Enbridge podniká v plynárenském a ropném průmyslu, což není momentálně to nejstabilnější místo k investování. Poptávka po ropě je nízká, protože lidé kvůli pandemii necestují.

Kromě toho se celý průmysl už od roku 2014 potýká s nadměrnou nabídkou ropy, která stlačila cenu ropy WTI z více než 110 dolarů za barel až na nynějších 43 dolarů.

Pozitivní ovšem je, že i přes všechny tyto výzvy dokázala kanadská společnost vykázat zisk ve třech z posledních čtyř čtvrtletí a zároveň se jí daří generovat pozitivní cash-flow. Akcie Enbridge jsou navíc dalším velmi výhodným nákupem, když se momentálně obchodují za 17násobek ročního zisku. Máte-li stále důvěru v ropný průmysl, možná bude Enbridge i díky vysoké dividendě jasnou volbou.

3. Kellogg's

Graf ceny akcií Kellogg's od začátku letošního roku
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

kellogg-logoKellogg's je proslulá v Severní Americe oblíbenými značkami obilovin, po kterých byla v letošním roce vysoká poptávka – lidé trávili více času doma a vařili.

Společnost se sídlem v Michiganu je dlouhodobě konzistentní a v každém z posledních 10 let vykázala zisk. V posledních 5 letech však dochází ke stagnaci tržeb, které se pohybují v rozmezí od 12,9 do 13,6 miliardy dolarů, čemuž na první pohled odpovídají i letošní tržby za první tři čtvrtletí – 10,3 miliardy dolarů.

Nenechte se však zmást. Vyšší poptávka po obilovinách byla nahrazena prodejem části neefektivních aktiv, čímž společnosti obecně tržby klesly. To sice zkresluje hodnotu tržeb, ale odlehčení od nerentabilních investic zlepšilo výsledky společnosti jako celku.

Kellogg's prodala v roce 2019 své značky Keebler a Famous. Odečteme-li z meziročního srovnání tržby těchto dvou značek, pak Kellogg's letos zaznamenalo organický nárůst tržeb o 7,2 % a do konce roku vedení předpokládá, že by se měl růst udržet kolem 6 %.

Celková stabilita a konzistence společnosti jsou klíčové důvody, proč byste si tuto akcii mohli zamilovat. Bonusem pak je vyplácená dividenda ve výši 3,5 % a opět zajímavé ohodnocení na úrovni 16násobku ročních zisků.

Vybudujte si pevné základy pro vaše dividendové portfolio

Všechny tři výše uvedené akcie mohou vašemu portfoliu poskytnout zajímavou diverzifikaci a dividendový příjem za relativně nízkou cenu, jelikož letos výrazně zaostávají za výkonností indexu S&P 500 (jak můžete vidět na obrázku níže).

Zatímco srovnávací index (světle modrá) letos doposud vzrostl o 12 %, akcie Gilead (fialová) se propadly o 6,6 %, Kellogg's (červená) o 7,6 % a Enbridge (růžová) dokonce o 21,5 %.

Porovnání výkonnosti Gilead Science, Enbridge s Kellogg's s Indexem S&P 500
Srovnání 3 uváděných společností s indexem S&P 500. Zdroj: Finance.yahoo.com)

Na základě fundamentální analýzy není pravděpodobné, že by měl sestupný trend u těchto akcií setrvat dlouhodobě.

Jakmile se americká ekonomika vzpamatuje a lidé začnou cestovat, můžeme očekávat pozitivní odezvu akcií Enbridge. Negativní emoce spojené s remdesivirem srazily cenu Gilead Science tak nízko, že by mohla atraktivní cena naopak přilákat nové investory, kteří v blízké době vytlačí jejich cenu vzhůru. A společnost Kellogg's vám nabízí dlouhodobě udržitelnou dividendu, za poměrně nízkou cenu.

Jak na vás tyto společnosti působí a do jakých titulů investujete vy? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo