Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 nejlepší dividendoví aristokraté současnosti – proč se vyplatí investovat právě do nich?

3 nejlepší dividendoví aristokraté současnosti – proč se vyplatí investovat právě do nich?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie dividendových aristokratů se mezi investory těší poměrně velké oblibě. A není se čemu divit, když zvážíme fakt, že tyto společnosti nabízí dlouhodobý a stále rostoucí pasivní příjem.

Pandemie koronaviru snížila ceny většiny akciových titulů, a to i v řadách dividendových aristokratů. Tím se nabízí příležitost, nakoupit tyto akcie levněji. Které z nich se teď zvláště vyplatí a proč do nich investovat? Podíváme se na jejich největší přednosti, ale abychom zůstali objektivní, přidáme i jejich slabiny.

Vysoké výnosy a dlouhodobý růst dividend. Přesně to nabízí takzvaní dividendoví aristokraté. Mezi nimi může najít pouze společnosti, které svým investorům vyplácí dividendy bez přerušení po dobu 25 let, a navíc je i meziročně navyšují.

Ruku v ruce s těmito benefity však obvykle jdou i poměrně vysoké ceny jejich akcií, jenže v současnosti je možné nakoupit je mnohem levněji.

Taková příležitost se naskytne málokdy, a právě proto vám přinášíme výběr 3 akcií dividendových aristokratů, které teď můžete výhodně nakoupit.

AT&T

Logo AT&TNejvětší telekomunikační společnost na světě AT&T se řadí mezi jedny z nejvýraznějších dividendových aristokratů.

A přitom se ve skutečnosti potýká i s četnou kritikou. Ta směřuje především na její produkty, ale i dluhy, které byla nucena přijmout k uskutečnění několika naplánovaných akvizic.

Od provedení své poslední akvizice se společností Time Warner se jí podařilo svůj dluh snížit o 30 miliard dolarů. Pandemie koronaviru však paradoxně společnosti pomohla, a to v podobě nízkých úrokových sazeb, kterých AT&T využila k refinancování svých půjček.

AT&T nedávno prodala i svůj podíl v hodnotě 1,1 miliardy dolarů ve společnosti Central European Media Enterprises. Jako další by měla prodat i podíly v DirecTV a Xandr.

Podle slov CEO Johna Stankeye je prioritou růst společnosti, kterého chce dosáhnout jak rozvojem 5G sítí, tak rozšířením služeb HBO Max. V rámci této streamovací platformy chce pomocí kvalitního obsahu přilákat větší počet uživatelů a zároveň generovat zisky z případné reklamy.

I přes to všechno však dividendy společnosti meziročně stále rostou a nic nenapovídá tomu, že by mohla přijít o své místo mezi dividendovými aristokraty. V současnosti se její investoři mohou těšit z výnosů dividendového 7,5 %.

Realty Income

Logo Realty IncomeRealty Income nabízí svým investorům dividendový výnos 4,6 %, přičemž dividendu nevyplácí jako ostatní společnosti čtvrtletně, ale naopak měsíčně. V návaznosti na to se samotná společnost již od svého úplného počátku označuje jako The Monthly Dividend Company.

Akcie Realty Income podobně jako ostatní tituly negativně ovlivnila pandemie koronaviru. Většina investorů se tak začala obávat, že pronajímatelé nebudou schopni dostát svým závazkům. Tyto obavy se však nepotvrdily a 93,8 % nájmů za září bylo uhrazeno.

Obchodní model Realty Income je jednoduchý. Společnost nakupuje a pronajímá nemovitosti formou takzvaného triple-net pronájmu, což v praxi znamená, že většina nákladů spojených s nemovitostí spadá na samotného nájemníka.

Na rozdíl od podobných společností se mezi jeho zákazníky neřadí pouze kina a posilovny, které mají v současnosti největší problémy s placením nájemného.

I v případě prohloubení koronavirové krize má Realty Income způsob, jak skrze ni projít, aniž by zaznamenala velké ztráty. Případný nedostatek financí může vyřešit prodejem nemovitostí nebo i zvýšením nájemného.

Společnost začala měsíčně vyplácet dividendy již v roce 1969, tedy ještě předtím, než byly její akcie veřejně obchodované na burze. Od té doby nevynechala ani jednu výplatu. Společnost na rozdíl od ostatních dividendových aristokratů zvyšuje své dividendy čtvrtletně, přičemž od roku 1994 zvýšila dividendu 107 krát.

Federal Realty Investment Trust

Logo Federal Realty Investment TrustFederal Realty Investment Trust přináší investorům výnosnost 5,5 %, přičemž výši dividend zvyšuje již 53 let v kuse. Celkově tak dividenda vzrostla z 0,12 dolaru na 4,24 dolaru na akcii.

FRT se stejně jako předchozí společnost zaměřuje na pronájem a prodej nemovitostí. Společnost skupuje především nákupní a energetická centra, přičemž je i průkopníkem takzvaných nemovitostí se smíšeným využitím, kdy jsou venkovní prostory využívány tak, aby propojovaly například obytné, kancelářské nebo maloobchodní prostory.

V současnosti společnosti platí nájemné přibližně 65 % nájemníků.

Výsledkem je tedy velmi různorodá základna nájemníků, která jí zaručila zisky i během lockdownu. FRT samozřejmě zaznamenala i ztráty, zejména u pronajímatelů provozujících obchody s oblečením a posiloven.

Společnosti by se však i nadále mělo dařit, a to i v případě dalšího propadu trhu, kdy může finanční problémy řešit mj. zadlužením. Momentálně však společnost profituje ze stěhování občanů z velkých měst do příměstských částí, kde FRT vlastní většinu svých nemovitostí. Tento trend navíc ještě více urychlila samotná pandemie koronaviru.

Co říkáte vy na tento výběr dividendových aristokratů? Budete do nich investovat, nebo máte nějaké vlastní tipy? Podělte se s námi o ně v komentářích.

 

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.