Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Výsledky ASML za první čtvrtletí nedosáhly odhadů. Podle analytiků je na vině nepravidelnost objednávek. Firma ani investoři se ale prý nemusí obávat.
ASML, největší dodavatel zařízení pro výrobce počítačových čipů, oznámil nižší než očekávané nové objednávky v prvním čtvrtletí.
Prodeje na klíčovém trhu v Číně si ASML udrželo i díky vývozním omezením, které na vývoz technologií do Číny uvalily Spojené státy.
Nizozemská společnost zaznamenává pokles poptávky po svých nejmodernějších strojích. V příštím roce ale očekává její oživení díky poptávce po čipech pro umělou inteligenci.
Poptávku dokáže uspokojit díky novým výrobním závodům, které jsou plánovány s podporou vlád na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji, Japonsku a Spojených státech.
ASML ovládá trh s fotolitografickými systémy, stroji, které používají světelné paprsky k vytváření mikroskopických obvodů stojí stovky milionů eur
Největším zákazníkem ASML je společnost TSMC, která vyrábí čipy pro Nvidii a Apple.
ASML ve středu zveřejnila své výsledky za 1. čtvrtletí a výhled na rok 2024 a akcie zareagovaly poklesem.
Ponechala nezměněné své finanční předpovědi a předpokládá tržby ve výši 27,6 miliardy eur, tedy stejně jako v roce 2023.
Nové objednávky však v prvním čtvrtletí dosáhly pouze 3,6 miliardy eur, což je hluboko pod 5,4 miliardami eur, které očekávali analytici.
Tržby rovněž nedosáhly odhadů ve výši 7,24 miliardy eur, ale pouze 5,29 miliardy eur. Čistý zisk ASML v prvním čtvrtletí pak činil 1,22 miliardy eur, čímž klesl o více než 40 % oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2023.
“Je to sice zklamání, ale nedělali bychom z toho příliš velký problém, protože příjem objednávek je známý svou nepravidelností,” řekl analytik ING Marc Hesselink.
I další analytici zůstávají po slabých výsledcích klidní a nepředpokládají dlouhodobě negativní dopad na akcie ASML. Bez její produkce a také servisu, který tvoří zhruba čtvrtinu příjmů, se totiž rozrůstající se trh umělé inteligence neobejde.
Americká vláda se snaží oslabit schopnost Číny vyrábět vlastní čipy omezením exportu pokročilých zařízení na výrobu čipů, s cílem omezit zejména vojenské schopnosti Pekingu.
Ten se zase snaží snížit závislost domácí produkce na dovozu čipů. Čínští výrobci se proto kvůli nedostatku na domácím trhu obrací na ASML a kupují jejich starší zařízení, která omezením nepodléhají.
Prodeje ASML zákazníkům v Číně v prvním kvartálu tvořily rekordní 2 miliardy eur, tedy 49 % celkového objemu tržeb.
V loňském roce tvořil čínský trh zhruba 29 % tržeb ASML. V období 2020–2023 byla Čína třetím největším trhem ASML po Tchaj-wanu a Jižní Koreji.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.