Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Západ letí a východ zakazuje – kryptoměnoví těžaři na burze NASDAQ a čínské restrikce

Západ letí a východ zakazuje – kryptoměnoví těžaři na burze NASDAQ a čínské restrikce
Zdroj: Depositphotos.com

Cena bitcoinu je to první, co člověka vždy zaujme. V pozadí kryptoměny se ale momentálně odehrává možná ještě zajímavější bitva, než ta mezi nabídkou a poptávkou na burzách. Řeč je samozřejmě o těžařích.

Ti jsou na jedné straně zeměkoule zařazování na burzy jako veřejně obchodovatelné společnosti, zatímco na východ od nultého poledníku se s nimi Čína vypořádává pomocí zákazů.

Na NASDAQ míří dvě těžařské společnosti

Americká burza NASDAQ, zaměřená spíše na obchodování akcií technologických společností, se rozroste o dvě nové firmy.

První z nich je společnost z Toronta – Bitfarm. Ta se začala obchodovat už včera 21. června pod tickerem BITF. Zařazení na burzu z této firmy udělalo největšího veřejně obchodovatelného těžaře v Severní Americe.

Velkou výhodu a PR tvoří především to, že těžařská farma spotřebovává elektřinu, která je ze 100 % tvořena z obnovitelných zdrojů. To do jisté míry potěší hlavně Elona Muska, který se nechal slyšet, že bude bitcoiny znovu přijímat jako nástroj platby za své vozy až ve chvíli, kdy bude jejich těžba z většiny poháněna zelenou energií.

Druhý zástupce těžařské komunity je Hive Blockchain Technologies (HIVE). Ti na tomto poli nejsou žádnými nováčky, jelikož už v roce 2017 byli přijati na burzu cenných papírů v Torontu. To nic nemění na tom, že uvedení firmy na NASDAQ je velkým krokem. Spoustě investorů se otevře cesta, jak do této firmy vložit své peníze.

Z pohledu zelené energie si také vedou velmi dobře, neboť jejich datová centra ve Švédsku, na Islandu a v Kanadě jsou rovněž poháněna obnovitelnými zdroji.

Obě firmy by mohly těžit z rozjetého bitcoinového bull runu.

Najdou se totiž instituce a investoři, kteří z nějakého důvodu nemohou (nebo nechtějí) vlastnit bitcoiny přímo. Namísto toho koupí fond GBTC nebo např. akcie MicroStrategy, které víceméně kopírují cenu bitcoinu.

Cenovky těžařských společnosti tak mohou následovat podobnou trajektorii, stejně jako v analogii investic do zlata vs. společností, které zlato těží.

Velký bratr v Číně zaostřil pohled na těžaře

Na druhém konci světa je sentiment ohledně kryptoměn a těžařů naprosto opačný. Čína byla v bitcoinovém ekosystému velký hráč, neboť většina výpočetního výkonu sítě pocházela právě z této země. Předimenzovaná síť hydroelektráren a vcelku uvolněné zákony ve věci fosilních paliv – to vše bylo skvělým hnojivem pro růst těžařských farem. To stejné se ale nedá říct o tamní vládě.

Zdroj: cbeci.org
Rozmístění těžařů dle zemí
Rozmístění těžařů dle zemí

Už několik let je přítomen tzv. čínský FUD. V každém roce se průběžně objeví několik zpráv o zákazech a restrikcích, které míří na používání Bitcoinu. Internetová fóra už jsou koneckonců plná vtipů o tom, že Čína po X-té zakazuje Bitcoin. Dnes se ale situace zdá odlišná, protože se týká samotných těžařů.

Tento “ban” je směřovaný přímo na jejich provoz. V posledních dnech se muselo zastavit přes 90 % všech farem. Jako důvody se zmiňují např. příliš vysoká spotřeba energie, ochrana před spekulativními aktivy atd.

Můžeme se už jen domnívat, kde je skutečně zakopaný pes. Být ale na místě komunistického režimu, rozhodně nebudu šťastný z něčeho, co dovoluje lidem nezávisle a nekontrolovaně obchodovat a přesouvat hodnotu, přičemž já na tu věc nemám žádný vliv.

Bitcoin ukazuje svou technologickou odolnost

Na Bitcoinu je skvělé především to, že se jedná o naprosto otevřený systém, který potřebuje pouze internet a lidskou chuť k práci. Může se zapojit kdokoliv a odkudkoliv na světě. Těžaři jsou na tom stejně.

Už teď můžeme vidět jejich migraci. Společnosti se začínají stěhovat do zemí, které jsou jejich podnikání otevřenější. Může se tak jednat o Rusko, Spojené státy, Kanadu a další země. Velkým předpokladem je také levná elektřina.

Je jisté, že Bitcoin se z toho postupně oklepe. Dá se to i v určitém smyslu považovat za pozitivní zprávu. Podíl Číny na hashrate se sníží a decentralizace těžby se akorát prohloubí.

Z pohledu trhu nás ale čeká nemilý pohled. Bitcoin se za posledních několik hodin propadl pod hranici 30 000 USD. Nepanikařte. Důležité je vidět cíl a uvědomit si, že fundamenty a funkčnost protokolu se nijak nezměnila. Transakce se zpracovávají a Bitcoin stále uzavírá bloky každých 10 minut.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.