Vliv očkování proti onemocnění covid-19 je velmi markantní nejen co se ekonomického vývoje týče, ale také posilování měny. Kurz Britské libry oproti České koruně a dalším měnám od začátku roku nabral na růstu. Korelace počtu naočkovaných a hospodářského růstu je markantní.
Jak je na tom Velká Británie ve srovnání se zeměmi Evropské unie a jaký je nyní vývoj kurzu GBP?
Posilování libry
Mnoho analytiků předpokládalo, že letos bude kurz britské libry posilovat, ale rally, kterou pozorujeme zejména v posledních 3 měsících, nikdo nečekal. Libra výrazně posiluje vůči euru, koruně (i ostatním měnám) zejména díky rychlejšímu očkování Velké Británie v porovnání s Evropskou unií.
Tento trend by v souvislosti s pokračováním rychlého očkování mohl i nadále pokračovat. Výsledkem rychlého očkování bude rozvolňování a postupný návrat všech ekonomických subjektů do normálního života. Zejména se očekává boom spotřeby v sektoru služeb a investicím britských firem.
Dle agentury Reuters by se měla britská ekonomika během dvou let vrátit k výkonu hospodářství před pandemií.
Očkování ve Velké Británii
8. prosince začalo očkování ve Velké Británii. Nejdříve se začalo očkovat v přibližně 70 velkých nemocnicích. Následně vznikly očkovací centra na sportovních stadionech, hasičských stanicí a kostelech. Injekce začali podávat také vojáci i hasiči. Nyní už je naočkováno přes 20 milionů z 67 milionů obyvatel první dávkou vakcíny. Téměř 800 000 Britů dostalo druhou dávku.

Velká Británie zaujímá v rychlosti očkování 3. místo hned za Izraelem a Spojenými arabskými emiráty.
Tajemství úspěchu rychlého očkování Velké Británie
Nejdůležitější bylo rozhodnutí hlavních představitelů nespolupracovat s Evropskou unií a vyjednat samostatně smlouvy s farmaceutickými firmami zejména s firmou Astra Zeneca. Jedná se o britsko-švédskou společnost. Britové na rozdíl od ostatních národů jsou hrdí na svoji národní vakcínu Astra Zeneca.
Spojené království jako první země autorizovalo užití této vakcíny i pro občany starší 65 let. Dále se zde očkuje vakcínou Pfizer-BioNTech a Moderna.
Schválení vakcín bylo ve Velké Británii mnohem rychlejší než v Evropské unii a to díky vyšší ceně za dávku. Británie podala více dávek vakcíny než Francie, Německo, Belgie, Itálie a Polsko dohromady. Počet podaných dávek od prosince neustále stoupá.
V polovině února dosáhl více než 400 000 denně. Jedná se o obrovský úspěch britských politiků a důkaz, že Británii prospělo vystoupení z Evropské unie.
Zpožděná vakcinace v Evropské unii
Cílem Evropské unie je proočkovat 70 % populace do podzimu. Při současném tempu by se toto nestihlo.
Naopak Velká Británie při současné rychlosti stačí proočkovat 97 % populace už do konce léta.
Politické vedení v Bruselu včele s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou se dostalo pod palbu kritiky kvůli pomalému tempu a nedostatku vakcín. Hlavním důvodem je pokles dodávek Astra Zenecy v prvním čtvrtletí letošního roku z 80 milionů na 40 milionů dávek. Toto zpoždění je spojováno s dohady o dodávkách této vakcíny do Velké Británie na úkor Evropské unie.
Pomalejší růst ekonomiky Evropské unie v roce 2021
Kvůli pomalé vakcinaci poroste ekonomika Evropské unie pomaleji, než se očekávalo. Evropská komise předpovídá růst hrubého domácího produktu o 3,7 %, zatímco listopadový odhad byl 4,1 %.
Hlavním důvodem je velká nejistota s vývojem pandemie a rychlostí očkování v jednotlivých členských státech. K nejrychleji rostoucím zemím by měly patřit Španělsko (5,6 %) a Francie (5,5 %). Tyto ekonomiky měly v loňském roce největší propad.
Nejsilnější ekonomika Evropy (Německo) letos podle prognózy poroste o 3,2 %. Nejpomalejší růst má nastat v Nizozemsku, jehož růst se očekává na hodnotě 1,8 %.