Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vítězná libra díky rychlému očkování Británie – Evropská unie značně zaostává i v hospodářském růstu

Publikováno
Vítězná libra díky rychlému očkování Británie – Evropská unie značně zaostává i v hospodářském růstu
Zdroj: pixabay.com

Vliv očkování proti onemocnění covid-19 je velmi markantní nejen co se ekonomického vývoje týče, ale také posilování měny. Kurz Britské libry oproti České koruně a dalším měnám od začátku roku nabral na růstu. Korelace počtu naočkovaných a hospodářského růstu je markantní.

Jak je na tom Velká Británie ve srovnání se zeměmi Evropské unie a jaký je nyní vývoj kurzu GBP?

Posilování libry

Mnoho analytiků předpokládalo, že letos bude kurz britské libry posilovat, ale rally, kterou pozorujeme zejména v posledních 3 měsících, nikdo nečekal. Libra výrazně posiluje vůči euru, koruně (i ostatním měnám) zejména díky rychlejšímu očkování Velké Británie v porovnání s Evropskou unií.

Tento trend by v souvislosti s pokračováním rychlého očkování mohl i nadále pokračovat. Výsledkem rychlého očkování bude rozvolňování a postupný návrat všech ekonomických subjektů do normálního života. Zejména se očekává boom spotřeby v sektoru služeb a investicím britských firem.

Dle agentury Reuters by se měla britská ekonomika během dvou let vrátit k výkonu hospodářství před pandemií.

Očkování ve Velké Británii

8. prosince začalo očkování ve Velké Británii. Nejdříve se začalo očkovat v přibližně 70 velkých nemocnicích. Následně vznikly očkovací centra na sportovních stadionech, hasičských stanicí a kostelech. Injekce začali podávat také vojáci i hasiči. Nyní už je naočkováno přes 20 milionů z 67 milionů obyvatel první dávkou vakcíny. Téměř 800 000 Britů dostalo druhou dávku.

Poznámka

Podle serveru Our World in Data je 30 očkovaných Britů alespoň jednou dávkou na 100 obyvatel. Pro srovnání v Česku je to jen 6/100 a 7/100 v Německu.

Zdroj: Medium.com
Pocet-ockovanych-obyvatel-ze-sta-osob
Počet očkovaných na 100 obyvatel

Velká Británie zaujímá v rychlosti očkování 3. místo hned za Izraelem a Spojenými arabskými emiráty.

Tajemství úspěchu rychlého očkování Velké Británie

Nejdůležitější bylo rozhodnutí hlavních představitelů nespolupracovat s Evropskou unií a vyjednat samostatně smlouvy s farmaceutickými firmami zejména s firmou Astra Zeneca. Jedná se o britsko-švédskou společnost. Britové na rozdíl od ostatních národů jsou hrdí na svoji národní vakcínu Astra Zeneca.

Spojené království jako první země autorizovalo užití této vakcíny i pro občany starší 65 let. Dále se zde očkuje vakcínou Pfizer-BioNTech a Moderna.

Schválení vakcín bylo ve Velké Británii mnohem rychlejší než v Evropské unii a to díky vyšší ceně za dávku. Británie podala více dávek vakcíny než Francie, Německo, Belgie, Itálie a Polsko dohromady. Počet podaných dávek od prosince neustále stoupá.

V polovině února dosáhl více než 400 000 denně. Jedná se o obrovský úspěch britských politiků a důkaz, že Británii prospělo vystoupení z Evropské unie.

Zpožděná vakcinace v Evropské unii

Cílem Evropské unie je proočkovat 70 % populace do podzimu. Při současném tempu by se toto nestihlo.

Naopak Velká Británie při současné rychlosti stačí proočkovat 97 % populace už do konce léta.

Politické vedení v Bruselu včele s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou se dostalo pod palbu kritiky kvůli pomalému tempu a nedostatku vakcín. Hlavním důvodem je pokles dodávek Astra Zenecy v prvním čtvrtletí letošního roku z 80 milionů na 40 milionů dávek. Toto zpoždění je spojováno s dohady o dodávkách této vakcíny do Velké Británie na úkor Evropské unie.

Pomalejší růst ekonomiky Evropské unie v roce 2021

Kvůli pomalé vakcinaci poroste ekonomika Evropské unie pomaleji, než se očekávalo. Evropská komise předpovídá růst hrubého domácího produktu o 3,7 %, zatímco listopadový odhad byl 4,1 %.

Hlavním důvodem je velká nejistota s vývojem pandemie a rychlostí očkování v jednotlivých členských státech. K nejrychleji rostoucím zemím by měly patřit Španělsko (5,6 %) a Francie (5,5 %). Tyto ekonomiky měly v loňském roce největší propad.

Nejsilnější ekonomika Evropy (Německo) letos podle prognózy poroste o 3,2 %. Nejpomalejší růst má nastat v Nizozemsku, jehož růst se očekává na hodnotě 1,8 %.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎