Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Revoluční změna na trhu: Komoditní bull run přichází! Zbohatněte nyní!

Publikováno
Revoluční změna na trhu: Komoditní bull run přichází! Zbohatněte nyní!
Zdroj: depositphotos.com

Komodity byly hrozně dlouho opomíjeným investičním aktivem. Hlavně zlato se zrovna netěší toho největšího významu a mnozí investoři jím doslova opovrhují. Dnešní analýza je ovšem o komoditách jako celku. Jako investora mně tento segment nejvíce zajímá kvůli akciovým titulům energetického sektoru. Ale určitě lze hledat příležitost i v rámci drahých kovů, zpracování kovů a minerálů. Pokud totiž rostou energetické vstupy do výroby, pravděpodobně porostou ceny i všeho ostatního.

Komoditní trh nejmladší generaci investorů vůbec nezajímá. Je to holt dáno tím, že komodity toho minimálně více jak dekádu příliš nepředvedly. Nynějším trendem jsou primárně technologické tituly, které od roku 2009 udělaly neskutečné výnosy.

Komoditní trh jeden krok od mohutného býčího trendu

Komoditní trh od března/dubna 2020 uskutečňuje snad nejagresivnější býčí trend od první dekády milénia. Během prvních 20 let sice docházelo k mohutným růstům komodit, ale nebylo to natolik agresivní. Výjimkou je období z let 2006 a 2008. To byl ovšem vrchol růstu a od té doby komodity nic moc nepředvedly.

Komoditní index se každopádně od řečeného data po červen 2022 zhodnotil o téměř 200 %. Což je obrovský kontrast s tím, jak šel komoditní trh celou dekádu jenom dolů. To určitě může znamenat klíčovou změnu ve vývoji. Z čehož lze implikovat, že komoditní trh je dost možná v novém rostoucím cyklu. Protože růst trval soustavně a agresivně po dlouhou dobu.

Navíc trh čelil akorát zdravé korekci, která trvala asi rok. Pokles byl střídmý a struktura měla podobu klesajícího klínu. Přesto není samozřejmě nic zaručeného, na trzích prostě garance neexistují.

Klesající klíny (falling wedge) jsou ze své podstaty býčí grafické útvary. Nejčastěji se vytvářejí v závěru klesajících trendů nebo v rámci býčích trendů jako korekční struktury, po kterých je růst s větší pravděpodobností obnoven.

Zdroj: tradingview.com
Komoditní index
Komoditní index

Pro investory je nejdůležitější vědět, že býčí trh na komoditních trzích značí, že se bude dařit i akciovým titulům, kde jsou komodity jejich hlavním byznysem. Myslím tím akcie, jako jsou Shell, Chevron a Petrobras nebo těžaři zlata. Zajímavé jsou ETF, díky kterým více rozprostřete riziko napříč koš titulů.

Ještě je logicky možnost investovat do komoditního trhu skrze deriváty jako jsou CFD a futures kontrakty. Jednak je to ale poměrně nákladná varianta a jednak musíte třeba futures soustavně rollovat – nesmíte na to zapomenout. Jenže se také ochudíte o pravidelný výnos plynoucí z dividend, které společnosti vyplácejí. Zlato, ropa nebo ocel sami o sobě žádný pravidelný výnos nepřináší.

Info

Ještě pro zajímavost, cena ropy Brent se vyšplhala téměř na 96 USD za barel. Na takových cenách jsme nebyli hrozně dlouho a růst možná bude pokračovat. Na ropu si proto později zpracujeme samostatnou analýzu.

Co se týká aktuální situace, komoditní index jen za předešlých pár měsíců posílil o téměř 17 %. Na tak velký trh jde o obrovský posun vpřed. Lokální minimum se datuje do konce května. Růst má pouze jednu vadu na kráse, chybí mu objemy. Všimněte si ovšem období kolem léta 2020 (zvýrazněná oblast), kdy objemy též nebyly nic moc. Až po akceleraci růstu začaly postupně stoupat.

Inflace se vyvíjí ve vlnách, nikoliv lineárně

Nyní se dostáváme k inflaci a to z jednoho jednoduchého důvodu, ceny komodit a inflace spolu korelují. Respektive v naměřené cenově hladině se přirozeně posílení komoditního trhu projeví se zpožděním. Proto taky v posledních datech sledujeme, že tempo růstu cenové hladiny začíná opětovně akcelerovat. Proč nás to má ale zajímat?

Když se podíváme do historie, zjistíme, že se inflace vyvíjela ve vlnách. Z čehož je možné usuzovat, že se historický vývoj zopakuje i tentokrát. A to automaticky implikuje, že komodity by měly též udělat rostoucí vlnu. Jedná se o docela jednoduchou logiku, která však může být pro investora velkým přínosem.

TIP

Proto se vyplatí rozumět makroekonomii. Pořád jde o disciplínu, kterou spousta investorů zcela ignoruje. Samozřejmě je hloupost se snažit investovat dle nějakých makroekonomických prognóz. Je však třeba chápat, co trhy ovlivňuje a díky tomu alespoň trochu předvídat.

Zdroj: tradingview.com
Celková inflace v USA
Celková inflace v USA

Ono to má ještě vícero rovin. Jakmile není dosaženo makroekonomické stability, je to nemalá motivace investovat hlavně do drahých kovů jako je zlato. Protože je historická zkušenost taková, že jde o spolehlivý prostředek pro uchování bohatství.

Dosáhnout oné stability není nic jednoduchého. V 70. letech americký Fed ve svém boji vskutku selhal a investoři byli kvůli tomu odsouzeni bojovat s tím největším protivníkem v podobě dvojciferné inflace. Takový boj se zajisté nedá vyhrát. Alespoň Pyrhoova vítězství dosáhly pouze ti, co byli dostatečně defenzivní. Čili v reálu třeba nic moc nevyděláme, ale stačí nám, aby se reálná kupní sila peněz zachovala.

Dalo by se říci, že jestli chcete v nynějším nastavení trhu opravdu vydělat, nelze být defenzivní. A vězte, že drtivé většině se to nepovede a skončí mnohem hůř jak defenzivní investoři.

Varování

Na sociálních sítích, jako je Linkedin a Facebook, často vídávám posty finančních poradců, kteří slibují, že díky nim vyděláte i v nynějších podmínkách. Fakticky to ale není možné, když se vyloženě nerozhodnete agresivně spekulovat. To už pochopitelné není investování. Musíte zmíněné proklamace proto brát tak, že jde o obyčejné marketingové kecy

Komoditní bull run je velkou příležitostí, ale i hrozbou

Když bych měl shrnout celý text dnešní analýzy, tak z ní vyplývají dvě důležité věci. Na jednu stranu se dá na komoditním býčím trhu různými způsoby vydělat. Na druhou stranu jsme logicky součástí světa a rostoucí inflace nám z nominálních výnosů ukrajuje často více, než kolik vlastně dostaneme.

Proto si myslím, že reálně na trzích nic moc nemůžete vydělat, aniž byste víc riskovali. Ačkoliv je velká pravděpodobnost, že tímto způsobem uchováte hodnotu peněz, které do investic vložíte. Někdy je lepší se prostě držet při zemi a třeba vás pak budoucnost překvapí.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎