Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Panuje klid před bouří? Pravděpodobně nás čeká další zdražení energií!

Ceny energetických komodit se pohybují jako na horské dráze - od dlouhodobých minim až po nebývalá maxima. Co je příčinou těchto divokých výkyvů? A co čekat dál?

Panuje klid před bouří? Pravděpodobně nás čeká další zdražení energií!
Zdroj: depositphotos.com

Trh s energetickými komoditami zažívá drastické výkyvy a ceny ropy a zemního plynu procházejí extrémními změnami. Nástup pandemie vedl k historickému propadu poptávky po energiích, což mělo za následek pozoruhodně nízké ceny.

Geopolitické napětí po ruské invazi na Ukrajinu však způsobilo prudký nárůst cen na nebývalou úroveň.

Nedávný vývoj cen energetických komodit

V počátečních fázích pandemie energetický sektor trpěl. Ceny ropy Brent se v roce 2020 propadly na 14 dolarů za barel, zatímco ceny amerického zemního plynu klesly na 1,77 dolaru za galon.

Následně, jak se situace ve světě vyvíjela, dosáhla ropa Brent v červnu 2022 maxima 133 dolarů za barel a ceny amerického plynu se vyšplhaly na přibližně 5 dolarů za galon.

Vývoj ceny ropy Brent od roku 2020

V posledních měsících ceny energetických komodit ochladily a v současné době se ropa Brent obchoduje za přibližně 80 dolarů za barel a ceny plynu se ustálily na přibližně 3 dolarech za galon.

Toto snížení je do značné míry přičítáno rostoucím obavám z možné recese ve Spojených státech a jejího dopadu na poptávku po energiích.

Recese se nekoná, poptávka po ropě roste

Mezinárodní energetická agentura oznámila, že celková světová poptávka po ropě se v loňském roce zvýšila o 2,3 milionu barelů denně. Do budoucna prognózy Úřadu pro energetické informace (EIA) naznačují možný nárůst poptávky až o 42 % do roku 2050.

Energetické společnosti v reakci na to realizují významné investice do zvýšení těžby ropy. Odborníci však upozorňují, že náprava chronického problému s nedostatečnou nabídkou v tomto odvětví může trvat roky.

To v nejbližší době povede k pravděpodobnému růstu cen energií.

Potenciál přetrvávajících poruch na trhu a jejich dopady na globální ekonomiku zdůrazňují potřebu razantního zvýšení investic, aby se zabránilo dlouhodobému růstu cen energií.

Zvýšená poptávka po ropě je pro americké producenty ropy výhodná

Americká produkce dosáhla v roce 2023 historického maxima a podle prognózy Úřadu pro energetické informace budou Spojené státy v roce 2024 těžit v průměru 13,2 milionu barelů denně.

V roce 2025 dojde k dalšímu nárůstu na 13,4 milionu barelů denně, což zemi dává předpoklad k překonání těžebních rekordů i v nadcházejících letech.

Vzhledem k tomu, že investice do těžby ropy stále přibývají a svět se potýká s přetrvávajícími důsledky pandemie a geopolitického napětí, očekává se, že ceny energií budou charakterizovány značnou volatilitou.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.