Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Od těchto akcií ruce pryč! Čínský solární byznys ničí americkou konkurenci

Po nadějných očekáváních se americký solární průmysl potýká s vážnými problémy, včetně vyšších úrokových sazeb a klesajících výkupních cen elektřiny. Čína si mezitím upevňuje svou dominantní pozici na globálním trhu.

Od těchto akcií ruce pryč! Čínský solární byznys ničí americkou konkurenci
Zdroj: unsplash.com

Solární průmysl uvízl v problému tří těles, kdy ho neustále rozdělují problémy jako vyšší úrokové sazby, klesající výkupní ceny elektřiny a odpor vůči environmentálním, sociálním a správním aspektům (ESG).

Po těžkých dvou letech se analytici zaměřující se na obnovitelné zdroje energie spoléhali na naději, že rok 2024 přinese stagnujícímu solárnímu byznysu tolik potřebný sluneční svit – ale místo toho, aby se sektor nabil energií, ocitl se pod temnějšími mraky.

Vyhlížení světlých zítřků

V roce 2043 by více než polovina energie v USA mohla pocházet ze solárních panelů – ale tato energie nebude vyráběna na střechách domů Američanů.

Předpověď Asociace solárního energetického průmyslu ukazuje, že v letošním roce poklesne počet solárních instalací u amerických majitelů domů o 13 %, což vyřadí z provozu více než stovku dodavatelů solárních zařízení.

Na vině jsou především dva faktory:

  • Vyšší úrokové sazby: Stejně jako v případě elektromobilů mají rostoucí sazby vliv na více než 90 % prodejů solárních zařízení pro domácnosti financovaných prostřednictvím úvěrů nebo leasingu.
  • Snížené výnosy: V Kalifornii (která představuje 37 % trhu s rezidenčními solárními zařízeními v USA) snížily firmy poskytující veřejné služby kompenzace za přebytečnou energii odeslanou zpět do sítě o 75 % – a ostatní státy budou pravděpodobně následovat jejich příkladu.

Přinese čínský solární boom konec amerických výrobců?

Fond Invesco Solar ETF, který odráží solární průmysl, za poslední rok snížil svou hodnotu na polovinu. K oživení amerických výrobců solárních panelů, jako jsou SolarEdge a First Solar, pak nemusí dojít dříve než v roce 2025, protože se potýkají s konkurencí levnějších a zavedených čínských protějšků.

  • Čína v roce 2022 vyrobila 91 % polykřemíkových solárních panelů – nejoblíbenějšího a nejkvalitnějšího druhu, který představuje tři čtvrtiny instalací v USA.
  • A co hůř, Čína dokáže tyto panely vyrábět o 44 % levněji než společnosti sídlící v USA.

Vývoj ceny akcií SolarEdge a First Solar za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Koupit akcie SEDG! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Po rekordním roce 2023 v oblasti malých solárních instalací je solární energie mezi energetickými společnostmi stále preferovaným zdrojem pro výrobu čisté energie.

V letošním roce nainstalují američtí výrobci elektřiny 63 gigawattů kapacity výroby zelené elektřiny – solární energie se na ní bude podílet 60 % a bateriová úložiště 23 %. Ale ani to nepomůže tomuto odvětví odrazit se ode dna, ledaže by se do toho chtěl vložit Fed.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.