Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Od těchto akcií ruce pryč! Čínský solární byznys ničí americkou konkurenci

Po nadějných očekáváních se americký solární průmysl potýká s vážnými problémy, včetně vyšších úrokových sazeb a klesajících výkupních cen elektřiny. Čína si mezitím upevňuje svou dominantní pozici na globálním trhu.

Publikováno
Od těchto akcií ruce pryč! Čínský solární byznys ničí americkou konkurenci
Zdroj: unsplash.com

Solární průmysl uvízl v problému tří těles, kdy ho neustále rozdělují problémy jako vyšší úrokové sazby, klesající výkupní ceny elektřiny a odpor vůči environmentálním, sociálním a správním aspektům (ESG).

Po těžkých dvou letech se analytici zaměřující se na obnovitelné zdroje energie spoléhali na naději, že rok 2024 přinese stagnujícímu solárnímu byznysu tolik potřebný sluneční svit – ale místo toho, aby se sektor nabil energií, ocitl se pod temnějšími mraky.

Vyhlížení světlých zítřků

V roce 2043 by více než polovina energie v USA mohla pocházet ze solárních panelů – ale tato energie nebude vyráběna na střechách domů Američanů.

Předpověď Asociace solárního energetického průmyslu ukazuje, že v letošním roce poklesne počet solárních instalací u amerických majitelů domů o 13 %, což vyřadí z provozu více než stovku dodavatelů solárních zařízení.

Na vině jsou především dva faktory:

  • Vyšší úrokové sazby: Stejně jako v případě elektromobilů mají rostoucí sazby vliv na více než 90 % prodejů solárních zařízení pro domácnosti financovaných prostřednictvím úvěrů nebo leasingu.
  • Snížené výnosy: V Kalifornii (která představuje 37 % trhu s rezidenčními solárními zařízeními v USA) snížily firmy poskytující veřejné služby kompenzace za přebytečnou energii odeslanou zpět do sítě o 75 % – a ostatní státy budou pravděpodobně následovat jejich příkladu.

Přinese čínský solární boom konec amerických výrobců?

Fond Invesco Solar ETF, který odráží solární průmysl, za poslední rok snížil svou hodnotu na polovinu. K oživení amerických výrobců solárních panelů, jako jsou SolarEdge a First Solar, pak nemusí dojít dříve než v roce 2025, protože se potýkají s konkurencí levnějších a zavedených čínských protějšků.

  • Čína v roce 2022 vyrobila 91 % polykřemíkových solárních panelů – nejoblíbenějšího a nejkvalitnějšího druhu, který představuje tři čtvrtiny instalací v USA.
  • A co hůř, Čína dokáže tyto panely vyrábět o 44 % levněji než společnosti sídlící v USA.

Vývoj ceny akcií SolarEdge a First Solar za poslední rok

Aktuální cena
Změna
SolarEdge Technologies / SEDG
Načítání
Načítání
Načítání
First Solar / FSLR
Načítání
Načítání
Načítání

Po rekordním roce 2023 v oblasti malých solárních instalací je solární energie mezi energetickými společnostmi stále preferovaným zdrojem pro výrobu čisté energie.

V letošním roce nainstalují američtí výrobci elektřiny 63 gigawattů kapacity výroby zelené elektřiny – solární energie se na ní bude podílet 60 % a bateriová úložiště 23 %. Ale ani to nepomůže tomuto odvětví odrazit se ode dna, ledaže by se do toho chtěl vložit Fed.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎