Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Největší schodek rozpočtu od vzniku České republiky ve výši 200 miliard Kč. Může vláda za vysokou inflaci?

Největší schodek rozpočtu od vzniku České republiky ve výši 200 miliard Kč. Může vláda za vysokou inflaci?

Největší schodek rozpočtu od vzniku České republiky ve výši 200 miliard Kč. Může vláda za vysokou inflaci?
Zdroj: depositphotos.com

Téma schodku státního rozpočtu je zajímavé z toho pohledu, že čím větší jsou vládní výdaje, tím více roste inflace. A jak už nadpis napovídá, tentokrát jedná se o rekordní hodnotu schodku od roku 1993.

Zjednodušeně můžeme říci, že výše výdajů vlády koreluje s výší inflace. Dominantním prvkem stimulující inflaci je vedle vládních výdajů. Tato teorie nyní přesně popisuje i praktickou realitu. Máme největší schodek státního rozpočtu a zároveň jednu z největších inflací od vzniku samostatné České republiky.

Schodek rozpočtu byl v dubnu 200 miliard

Ministerstvo financí (MF) uvádí, že na konci dubna skončil státní rozpočet se schodkem rovných 200 miliard korun, což je meziročně bezmála o 100 miliard více. Meziroční nárůst resort odůvodnil především vyššími výdaji na důchody, sociální dávky nebo investice. Jde o nejvyšší dubnový deficit od vzniku České republiky.

Ministr financí, Zbyněk Stanjura, uvádí, že dosavadní nepříznivé hospodaření státu je meziročně negativně ovlivněno 100 miliardami korun navíc na rostoucí důchody a sociální dávky, kompenzacemi vysokých cen energií a více než dvojnásobnými splátkami především covidových dluhů. Takřka dvojnásobné jsou oproti loňsku také státní investice zejména na dopravní stavby a energeticky úsporné projekty.

Nejpozději od poloviny roku se očekává, že se hospodaření státu výrazně zlepší díky dodatečným příjmům z dividend, evropských fondů a příjmům z neočekávaných zisků.

Příjmy státního rozpočtu

Příjmy státního rozpočtu za první čtyři měsíce roku dosáhly 533,9 miliardy korun, meziročně vzrostly o 11,4 %. K příjmům státního rozpočtu nejvíc přispěl výběr povinného pojistného, na kterém stát vybral 222,5 miliardy korun, o 10 % víc než loni. Z daně z přidané hodnoty šlo do státního rozpočtu 117,5 miliardy korun, o 8,1 % víc než loni. Ze spotřební daně rozpočet inkasoval 43,4 miliardy korun, meziročně to znamená pokles o 7,4 %.

Na dani z příjmu fyzických osob šlo do rozpočtu 38 miliard korun, meziročně o 32 % víc. Daň z příjmu právnických osob vynesla 37,6 miliardy korun, o 21,3 % víc než loni. V mimořádných příjmových opatřeních vybral stát zatím 8,5 miliardy korun na odvodu z nadměrného zisku při výrobě elektřiny. Inkaso z daně z neočekávaného zisku, kterou jsou zatíženy energetické a petrochemické společnosti a některé banky, se zatím v rozpočtu neprojevilo, splatná je až později v letošním roce. 

Výdaje státního rozpočtu

Výdaje státního rozpočtu dosáhly 733,9 miliardy korun, proti loňsku narostly o 26,7 %. Na výdajové straně byly největší zátěží výdaje v sociální oblasti. Stát na ně vydal meziročně o téměř 52 miliard více. Celkově už letos stát na sociálních dávkách vyplatil 288,5 miliardy korun, o 17,3 % víc než loni. Důchody tvořily 225,9 miliardy korun z této částky, meziročně se jejich objem zvýšil o 19,9 %.

Téměř na trojnásobek se zvýšily transfery podnikatelům kvůli kompenzacím vysokých cen elektřiny, dosáhly 52,3 miliardy korun. Výdaje na obsluhu státního dluhu vzrostly o 150 % na 23,1 miliardy korun.

Závěr

Podle schváleného rozpočtu na letošní rok by měl stát hospodařit s příjmy 1,93 bilionu korun a výdaji 2,22 bilionu korun. Deficit by měl být 295 miliard korun (loni skončil rozpočet ve schodku 360,4 miliardy korun). Podle ekonomů už je ale teď pravděpodobné, že schodek bude o několik desítek miliard vyšší. Vláda by nicméně měla ještě tento měsíc představit konsolidační balíček, který by měl letošní vývoj hospodaření státu zlepšit.

Je důležité si uvědomit, že snížení výdajů státu má pozitivní vliv také na snižování inflace, kterou jsou nejvíce postižené země východní Evropy.

Snížení vládních výdajů způsobí pokles poptávky na trhu. Agregátní křivka poptávky poté protne agregátní nabídku v rovnovážném bodě při nižší ceně. Tímto dojde k zpomalení růstu cen či v některých případech k poklesu cen.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo