Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak vydělat na válce? Akcie, které nejvíce těží z rostoucího geopolitického napětí

Západní země se chystají investovat více než 10 bilionů dolarů do modernizace svých ozbrojených sil v reakci na rostoucí geopolitické napětí a aktuální konflikty. Příprava na budoucí nebezpečí přijde draho, ale alternativa je ještě dražší.

Publikováno
Jak vydělat na válce? Akcie, které nejvíce těží z rostoucího geopolitického napětí
Zdroj: depositphotos.com

Nedávné události, jako je ruská invaze na Ukrajinu a útoky Hamásu na Izrael, signalizují více než jen geopolitické napětí. Podle Jennifer Welchové, hlavní geoekonomické analytičky Bloomberg Economics, tyto události znamenají konec jedné éry a říká: “Mírová dividenda po skončení studené války se chýlí ke konci.”

Svět je čím dál chaotičtější – od roku 2018 došlo ke 200 aktivním konfliktům (oproti 125 v předchozích pěti letech). A další velké světové nepokoje nejsou otázkou “zda”, ale “kdy”.

Příprava na nečekané události bude velmi drahá

Celosvětové výdaje na obranu dosáhly v loňském roce rekordní výše 2,2 bilionu dolarů a očekává se, že dále porostou.

Agentura Bloomberg Economics odhaduje, že západní země, včetně USA a zemí skupiny G7, budou v příštím desetiletí potřebovat na modernizaci svých ozbrojených sil více než 10 bilionů dolarů.

  • Spekuluje se o tom, že členové NATO budou možná potřebovat zdvojnásobit své výdaje na obranu z 2 % na 4 % HDP, což by odpovídalo úrovni z dob studené války.
  • Cílem těchto výdajů by bylo dohnat Rusko, které nyní vydává na obranu 4,4 % HDP – a Čínu, která letos zvýší výdaje na obranu o 7,2 %.

Které akcie z těchto obav nejvíce těží?

Přestože se USA pyšní největším vojenským rozpočtem na světě, plánují v letošním roce pouze 1% nárůst výdajů na obranu. Není překvapením, že to je Evropa, která začala rychleji zvyšovat výdaje na obranu – vede ji k tomu blízkost konfliktů na Ukrajině a v Izraeli.

Od ledna 2022 se evropské výdaje na obranu vyšplhaly na 388 miliard dolarů, což zvýšilo objem nevyřízených objednávek hlavních obranných dodavatelů na více než 300 miliard dolarů.

To pomohlo šesti ze sedmi největších dodavatelů obrany v regionu zdvojnásobit objem zakázek.

V důsledku toho se společnosti Rheinmetall, Saab, Leonardo, Rolls-Royce a BAE Systems staly nejvýkonnějšími akciemi v oblasti obrany na světě.

V USA mezitím za trhem zaostávají domácí akcie obranného průmyslu, protože jejich jednotlivé zisky zklamaly. Investoři jsou však ohledně společností Lockheed Martin a Boeing optimističtější. A po rozdělení energetického a leteckého byznysu začínají být analytici optimističtí i vůči nové společnosti GE Aero.

Vývoj ceny akcií BAE Systems za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎