Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Neuvěřitelný nárůst. Proč akcie BAE Systems v roce 2023 prudce vzrostly a budou i nadále!

Odhalte působivý růst společnosti BAE Systems v roce 2023, který je poháněn nejenom zvyšováním výdajů na obranu a jejím strategickým postavením na trhu.

Neuvěřitelný nárůst. Proč akcie BAE Systems v roce 2023 prudce vzrostly a budou i nadále!
Zdroj: Midjourney.com

Výběr správné společnosti, do které investovat, je náročným úkolem. V dnešní analýze se zaměříme na společnost BAE Systems, která se v posledním roce ukázala jako pozoruhodně slibná. To nám udělalo radost, neboť je to jedna z akcií, jež jsme zařadili do našeho investičního portfolia, do kterého jsme investovali 300 000 Kč.

Společnost BAE Systems, známá svým silným zastoupením v obranném průmyslu, vykázala v roce 2023 působivé hospodářské výsledky, které předčily očekávání analytiků. Akcie společnosti zaznamenaly výrazný nárůst, podpořený solidními prognózami zisku pro roky 2024 a 2025, což zvýšilo jejich atraktivitu. Jako každá investice však není bez rizik.

Výkonnost společnosti je vázána na vývoj politických a vojenských výdajů, takže je citlivá na geopolitické změny a ekonomické faktory. Pojďme se na akcie BAE Systems podívat blíže.

Proč uvažovat o investici do akcií BAE Systems

 • Silné hospodářské výsledky v roce 2023: Akcie BAE Systems vykázaly výrazný nárůst, což bylo dáno především hospodářskými výsledky za celý rok 2023, které překonaly očekávání analytiků. Vysoké prognózy zisku na akcii pro roky 2024 a 2025 dále posilují atraktivitu společnosti.
 • Zvýšené rozpočty na obranu: Geopolitické klima – zejména to, že se členové NATO a západní vlády zavázaly zvýšit své rozpočty na obranu – pozitivně ovlivnilo společnost BAE Systems. Díky tomu jsou akcie společnosti v současném tržním scénáři atraktivní volbou.
 • Pozice na trhu: Vliv BAE Systems jako největší evropské zbrojní a obranné společnosti v globálním obranném a bezpečnostním průmyslu je značný.
 • Silná finanční stránka: BAE Systems má z krátkodobého investičního hlediska silnou fundamentální pozici. Společnost charakterizuje kombinace růstu, ziskovosti, rozumného zadlužení a známosti, která je silnější než u většiny jiných společností z oboru.
TIP

Zajímá vás, jaké další tituly jsme kromě akcií BAE Systems zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia. 

Jaká jsou rizika investování do akcií BAE Systems?

 • Rizika specifická pro dané odvětví: Jako společnost v leteckém a obranném průmyslu je výkonnost akcií BAE Systems spjata s politickými a vojenskými výdajovými trendy. Změny ve vládních rozpočtech na obranu, geopolitické napětí nebo změny ve vojenské strategii mají přímý dopad na finanční výkonnost společnosti.
 • Ekonomické a regulační faktory: Letecký a obranný průmysl je silně regulovaný a citlivý na ekonomické trendy. Změny v regulační politice, hospodářský pokles nebo změny v obchodní a celní politice mohou představovat riziko pro ziskovost a tím pádem i hodnotu akcií společnosti BAE Systems.

Fundamentální data BAE Systems:

Za rok 2023 zatím BAE Systems nevykázala účetní uzávěrku, v roce 2022 však společnost vykázala celkové tržby ve výši 25,3 miliardy USD (v posledních 5 letech rostou). Provozní zisk společnosti za stejný rok činil 3,04 miliardy USD a čistý zisk 2,02 miliardy USD.

Poměr ceny k zisku (P/E) společnosti činí průměrných 22 a poměr ceny k tržbám (P/S) nadprůměrných 1,65. Poměr ceny k účetní hodnotě (P/B) na úrovni 3,11 je pak opět spíše průměrný. Společnost není výrazně předlužená a aktuálně těží z (pro ni) velmi pozitivních geopolitických podmínek. BAE Systems by stála za bližší zkoumání i v období míru, tím spíš za současné napjaté situace.

Společnost má významnou tržní kapitalizaci, což svědčí o její značné přítomnosti na trhu a důvěře investorů. Je kótována na londýnské burze cenných papírů pod symbolem BA a je součástí indexu FTSE 100, což odráží její postavení jedné z největších veřejně obchodovaných společností ve Spojeném království.

TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za říjen, listopad a prosinec.

Business model společnosti BAE Systems

BAE Systems je celosvětovým lídrem v leteckém a obranném průmyslu. Společnost byla založena v roce 1970 a vyvinula se v mnohostrannou organizaci, která nabízí řadu obranných, leteckých a bezpečnostních řešení po celém světě. Její činnost je rozdělena do pěti klíčových oblastí: Elektronické systémy; kybernetika a zpravodajství; platformy a služby; letectví a námořní doprava.

 • V oblasti elektronických systémů vyvíjí BAE Systems pokročilé technologie zahrnující navigaci, senzory a pohonné systémy.
 • Segment kybernetika a zpravodajství se zaměřuje na hrozby pro národní bezpečnost a poskytuje moderní řešení v oblasti kybernetiky, datové inteligence a bezpečnosti.
 • Segment platformy a služby je pozoruhodný výrobou bojových vozidel a munice a také nabídkou služeb v oblasti oprav lodí.
 • Segment letectví se zaměřuje na vývoj, výrobu a podporu bojových a cvičných letounů.
 • A konečně námořní segment se zabývá konstrukcí a podporou námořních lodí, ponorek a námořních zbraňových systémů.

Významný podíl společnosti na obranném trhu spolu s rozmanitým portfoliem výrobků a globálními operacemi staví BAE Systems do pozice klíčového hráče ve svém odvětví, což ze společnosti činí vlivnou sílu v otázkách globální obrany a bezpečnosti.

Jak se akciím BAE Systems aktuálně daří?

V uplynulém roce zaznamenala cena akcií společnosti BAE Systems výrazný růst. Akcie zaznamenaly 52týdenní změnu o téměř 40 %, což odráží pozitivní trend jejich tržní hodnoty.

Tato růstová trajektorie je patrná z ročního rozpětí ceny akcií – když po téměř celý poslední rok ceny akcií BAE Systems stoupaly z ceny 10 USD až k 15 USD za akcii. Tato výkonnost je také vyjádřením důvěry investorů a silné pozice na trhu, kterou podporují dobré finanční výsledky společnosti a její strategická pozice v leteckém a obranném průmyslu.

Vzestupný trend ceny akcií společnosti v uplynulém roce odpovídá celkovému růstu jejího podnikání a rozšiřující se globální působnosti v obranném průmyslu.

Info

Dle portálu TipRanks je je aktuální férová cena akcií BAE Systems 15,83 dolaru. Přibližně 5 % nad aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií BAE Systems

Akcie této společnosti těží z neustále se množících válečných konfliktů. I přes jejich raketový růst se však jejich hodnocení účastnilo pouze pět analytiků za Wall Street. Čtyři analytici očekávají neutuchající růst s cílovou cenou 17,63 USD, zatímco jeden analytik očekává pouze mírný růst s cílovou cenou 15,83 USD. S možností, že akcie této společnosti budou v nadcházejících dvanácti měsících oslabovat, nepočítá žádný analytik.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie BAE Systems od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie BAE Systems od analytiků z Wall Street

Akcie BAE Systems se obchodují v agresivním cenovém růstu, který započal již v roce 2020 a to testem dlouhodobých cenových minim. Velmi důležité bylo pro akcie proražení cenové úrovně 8 USD, kde se nachází největší volume za posledních 12 let. Tato cenová úroveň zároveň může v případě poklesu hodnoty akcí v trhu fungovat jako support.

Nejbližší support aktuální ceně se ovšem nachází na hodnotě 10 USD. Žádný z analytiků neočekává, že by akcie v roce 2024 měly na tuto hodnotu klesnout. Obě pozitivní prognózy počítají s cenovým růstem a vzhledem k tomu, že akcie neustále tvoří svá historická cenová maxima, nemusí se jednat o konečné hodnoty. Cenový graf navíc neobsahuje žádné historické rezistence, takže růst akcií je zajištěn především fundamentálními faktory.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti BAE Systems
Měsíční akciový graf společnosti BAE Systems

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.