Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak si vedl průměrný český investor do akcií a dluhopisů od začátku roku?

Publikováno
Jak si vedl průměrný český investor do akcií a dluhopisů od začátku roku?

Jak uvedla agentura ČTK, za první pololetí roku 2019 se průměrný akciový fond dočkal růstu 12,1 % a dluhopisový fond 3,2 procent, jak vyplývá z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select, který sleduje 750 investičních fondů působících na českém trhu.

Na to, že mnozí bijí na poplach před přicházející hospodářskou recesí a že tu zuří obchodní válka USA, je to velmi pozitivní výsledek.

Tento článek vám ukáže blíže, jaký byl dosavadní růst a jaké jsou možné vyhlídky.

Jak dopadlo 2. čtvrtletí v porovnání s 1.?

I když bylo druhé čtvrtletí také úspěšné (nárůst 0,4 %), je to mnohonásobně méně oproti předchozímu. Jak uvádí hlavní analytik Swiss Life Select Michal Holec, většina fondů zvládla dostát zisku i ve 2. čtvrtletí (pouze 4 byly ve ztrátě). Na své si tak přišli dynamičtí i konzervativní investoři. Výsledky ve 2. kvartálu tedy byly mnohem horší.

Co vedlo k takovému vývoji?

Zahraničně obchodní politika amerického prezidenta vůči Číně a agresivní postoje vůči dalším zemím se negativně podepisují na obchodních výsledcích. Někomu, kdo sleduje pouze politickou situaci, může připadat nejlepší rychle utéct ze všech obchodů, ale naštěstí tu máme protipól, který vše vyvažuje – centrální banky.

Trhům k růstu pomáhají především centrální banky v Evropě a USA. Ty ve snaze podpořit ekonomický vývoj snižují úrokové sazby. Přestože se ekonomický růst ochlazuje, kapitálové trhy si z toho v 1. pololetí 2019 moc nedělají, uvádí Michal Holec.

Jak se celá situace vyvíjí na poli akcií a dluhopisů?

Akciové fondy (akcie) rostou zpravidla společně s trhy – ty se ale zpomalují. Zde byl proto nárůst ve 2. čtvrtletí jen v řádu desetin procent. Naproti tomu dluhopisové (dluhopisy) fondy se zhodnotily o celé procento díky ochoty centrálních bankéřů snižovat sazby a vypadají tak mnohem zajímavěji.

Kdo je na tom teď nejlépe?

Jelikož cena zlata roste v nestabilní ekonomické i politické situaci, byl nárůst zlata v posledním měsíci velmi intenzivní (okolo 7 %) a od začátku roku činí přes 11 %. Na graf vývoje ceny zlata od začátku roku se můžete podívat níže.

graf ceny zlata
Vývoj ceny zlata za posledních 7 měsíců. Zdroj: TradingView

Co se odvětví týče, tak se nejlépe dařilo fondům zaměřeným na evropské akciové tituly a zlato samotné. Nejvíce si připsal fond BlackRock Emerging Europe. Kromě toho si od začátku tohoto roku vedou skvěle akciové fondy zaměřené na technologie, kde drží prvenství fond Franklin Technology se skvělým 27% ziskem.

Patrně v Česku převládají pozitivní emoce ohledně vývoje trhu, neboť majetek v podílových fondech stoupl jen v prvním čtvrtletí o 38,2 miliardy korun (na 511,1 miliard korun), což je cca 8% nárůst.

Je patrné, že oproti loňské ztrátě akciových fondů více (než -11 %), se tento rok daří mnohem lépe. Otázkou je, jak dlouho tento trend vydrží, nebo zda se už dokonce neobrátil dolů.

Jak celou situaci vidíte vy? Napište nám svůj názor do diskuze.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎